Czytanie dzieciom to jedna z czynności, które powinna wejść rodzicom w nawyk. I czytanie uważne i mądre - książek i bajek, które pomogą ukształtować światopogląd, dostarczą wiedzy, wzbudzą ciekawość świata. Przygotowałyśmy zestawienie książek niebanalnych, pięknie wydanych i interesujących z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci.
Książki, dla których zarywamy noce
Książki dla dzieci inne, niż wszystkie - zobacz przegląd
Nie cierpiałam "Dzieci z Bullerbyn", a tytułowa Ania z Zielonego Wzgórza irytowała mnie do granic możliwości. Jako dziecko przepadałam za Andersenem i Baśniami Braci Grimm. Historie wędrówek trzech synów króla czy ciemiężonej pasierbicy czytałam wielokrotnie. Ceniłam sobie książki o przygodzie, przyjaźni, ale przede wszystkim te, które poruszały mnie do łez. Dlatego nigdy nie zapomnę cienkiej żółtej książeczki pt. "O psie, który jeździł koleją". Do dziś uwielbiam zwierzęta i nie mogę znieść widoku ich cierpienia. Nie wpoiła mi tego babcia, zabawy na świetlicy czy Elementarz, a własnie mądre i ważne lektury, które chłonęłam od dnia, w którym odkryłam, że potrafię płynnie czytać ze zrozumieniem. To one kształtują wrażliwość młodego człowieka i nie są oderwane od rzeczywistości.
6 książek, które polecamy przeczytać polskim politykom
Mój wybór padł m.in. na pozycje wydane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: "Mój pies Lala" autorstwa Romana Kenta. Ze wstępu autora wynika, że opisuje on w niej relacje ludzi i zwierząt (ze szczególną uwagą psów) w kontekście Zagłady, którą on sam przeżył. Rozgrywająca się w łódzkim getcie historia miłości małego Romka i jego psa Lali może pomóc w zrozumieniu, czym jest wojna, czym jest przemoc, czym poniżanie ludzi.
Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci
"Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci" to okazja, aby pokazać najmłodszemu pokoleniu, czym jest magia ukryta w stronicach książek. Święto książki dla dzieci zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone 2 kwietnia, w rocznicę urodzin duńskiego poety a zarazem jednego z największych światowych baśniopisarzy Hansa Christiana Andersena. Ma im pomóc w zainteresowaniu się słowem pisanym, a także przyjrzeniu się literaturze dziecięcej uważniej, bo niesłusznie bywa określana jako twórczość marginalna, niepoetycka, powierzchowna.
W przeglądzie książek dla dzieci nie brakuje po prostu pięknie ilustrowanych, inspirujących książek o biologii, stosunkach społecznych, historii, po które powinni też sięgnąć niektórzy dorośli... Zerknijcie koniecznie!
5 blogów książkowych, które warto obserwować
Sara Pennypacker, Jon Klassen, PAX
Choć tytuł mówi niewiele (a raczej sugeruje, że to książka o linii mebli IKEA), to uwierzcie, że to pozycja wyjątkowa."Pax" to opowieść o wielkiej przyjaźni, odpowiedzialności, tęsknocie i radzeniu sobie z bólem. Peter krótko po śmierci matki znajduje w lesie osieroconego liska, który szybko staje się jego najwierniejszym przyjacielem. Jednak przychodzi dzień, kiedy trzeba się z nim rozstać: w obliczu zbliżającej się wojny chłopiec ma zamieszkać u dziadka, a lis wrócić do lasu. Jednak decyzja o porzuceniu zwierzęcia, która wydawała się rozsądna w ustach dorosłych, okazuje się dla chłopca niewykonalna, dlatego już w pierwszą noc po rozstaniu wyrusza w długą drogę powrotną, aby odzyskać przyjaciela. Powieść podzielona jest na rozdziały opisujące świat widziany oczami Petera i oczami lisa, tworzące dwie dopełniające się opowieści, połączone wspólną tęsknotą.
Agata Królak, Różnimisie
Coś dla dzieci z kategorii 3+. Książeczka to zbiór ilustracji przedstawiających różne misie: małe, duże, młode i stare - po to, aby dzieci same mogły kreować ich historie i nabyć umiejętność wyłapywania ważnych różnic. Bo wszyscy się różnimy i tę "różność" powinniśmy szanować.
Andrea Beaty, Rózia Rewelka. Inżynierka
Podawacz hot dogów, spodnie helowe, kapelusz odstraszający pytony zachwyciłyby wielu, lecz Rózia z obawy przed porażką chowa te cuda pod łóżkiem. Aż pewnego dnia odkrywa, że porażek nie trzeba się bać, gdyż są one pierwszym krokiem na drodze do sukcesu. Bo prawdziwa porażka jest wtedy, gdy się poddajemy. Historia Rózi Rewelki, inżynierki może pomóc w przełamywaniu stereotypów na temat szans kobiet na karierę zawodową w tych branżach, bo porusza temat równych szans bez względu na płeć.
Paweł Pawlak, Ciao! Ahoj! Hello!
To bardziej układanka, niż książeczka, ale nie mniej wartościowa. Jak jest "Cześć!" po hiszpańsku, jak po arabsku, a jak w języku migowym? Jak przywita was Wietnamka, jak Grek, a jak Nigeryjka? Kto na dzień dobry woła "नमस्ते!" i jak to przeczytać? Gdzie może mieszkać Oksana, gdzie Mzuri, a gdzie Mei? Wszystko można odkryć, wszystko można ułożyć, więc warto!
Catarina Sobral, Tomasz Pindel, "Aciumpa"
Czym są słowa i skąd się wzięły? Czemu mama to mama, a kot jest kotem? Pewnego dnia świat obiega wiadomość o niesamowitym odkryciu. W bardzo starym słowniku odnaleziono nieznane słowo: Aciumpa. Co ono znaczy? Nikt nie wie. Ale wszyscy chcą go używać. Tylko jak? Powiedzieć komuś "Ale z ciebie aciumpa"? Poradzić mu "Aciumpuj to ciasto"? A może życzyć "Wszystkiego aciumpnego"?
José Manuel Mateo, Javier Martinez Pedro, Emigracja
Susie Hodge, Dlaczego sztuka pełna jest golasów?
Wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się sztuka. Skąd ta golizna, czemu to te obrazy są takie rozmyte? Książka tłumaczy, czym jest malarstwo jaskiniowe, kubizm, malarstwo odrodzenia czy sztuka współczesna. Objaśnia terminy z historii sztuki w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny, jest jak podręcznik, którym nie pogardziłby żaden dorosły!
JAE-HYUK CHA, 5 złotych
Co prawda ta książka nie kosztuje 5 złotych, ale stawia otwarte pytanie: gdybyś miała 5 złotych (nie 5 milionów złotych, tylko zwykłą monetę), co byś zrobiła? "5 złotych" to rozbrajająca książka obrazkowa o dziecięcej hojności i o tym, jak dzieci postrzegają pieniądze, stworzona przez dwoje utalentowanych koreańskich artystów.