Jak uniknąć rozwodu? 8 sprawdzonych rad

To proste reguły, które ułatwiają życie w parze.
Marta Słupska / 04.02.2020 08:39

Każdy z nas, biorąc ślub, wierzy, że wkracza w związek na całe życie. Tymczasem statystyki wskazują, że coraz więcej małżeństw się rozwodzi – i to najczęściej już kilka lat po powiedzeniu sobie sakramentalnego „tak”. I chociaż nie ma uniwersalnego przepisu na udany związek, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie sprawia, że ryzyko rozwodu zostaje znacząco zminimalizowane.

Profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, autor raportu o rozwodach, jest zdania, że w Polsce aż 22,7% małżeństw na wsiach kończy się rozstaniem. W miastach jest znacznie gorzej – tu rozpada się aż 44% małżeństw. Socjolog rodziny z Uniwersytetu Śląskiego, profesor Ewa Budzińska, uważa, że najczęściej rozpadają się młode małżeństwa, te ze stażem od pięciu do dziewięciu lat. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Powody są różne: czasem tzw. twarde, jak zdrada lub choroba alkoholowa, innym razem para po prostu się nie dogaduje, ma zbyt różne cele i priorytety, nie potrafi ze sobą rozmawiać i więcej czasu spędza jak nielubiący się współlokatorzy niż jak kochające się małżeństwo.

Omijając te twarde powody rozstań, możemy skupić się na kwestiach komunikacji i zastanowić, jak mąż z żoną powinni się traktować, co robić, a czego unikać, by jak najdłużej żyć razem – i to żyć w szczęściu i poczuciu spełnienia, a nie z obowiązku. Rady na ten temat zebraliśmy zarówno od psychologów, jak i z osobistych doświadczeń naszych znajomych.

Więcej na temat życia małżeńskiego:
6 powodów, dla których facet nie zostawia żony dla kochanki
Z kim mężowie zdradzają żony najczęściej?
Jak uratować małżeństwo? Zobacz, co możesz zrobić
Naukowcy ustalili, dlaczego pary się rozwodzą. Nie uwierzysz!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)