Każdy z nas, biorąc ślub, wierzy, że wkracza w związek na całe życie. Tymczasem statystyki wskazują, że coraz więcej małżeństw się rozwodzi – i to najczęściej już kilka lat po powiedzeniu sobie sakramentalnego „tak”. I chociaż nie ma uniwersalnego przepisu na udany związek, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie sprawia, że ryzyko rozwodu zostaje znacząco zminimalizowane.
Profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, autor raportu o rozwodach, jest zdania, że w Polsce aż 22,7% małżeństw na wsiach kończy się rozstaniem. W miastach jest znacznie gorzej – tu rozpada się aż 44% małżeństw. Socjolog rodziny z Uniwersytetu Śląskiego, profesor Ewa Budzińska, uważa, że najczęściej rozpadają się młode małżeństwa, te ze stażem od pięciu do dziewięciu lat. Dlaczego tak się dzieje?
Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce
Powody są różne: czasem tzw. twarde, jak zdrada lub choroba alkoholowa, innym razem para po prostu się nie dogaduje, ma zbyt różne cele i priorytety, nie potrafi ze sobą rozmawiać i więcej czasu spędza jak nielubiący się współlokatorzy niż jak kochające się małżeństwo.
Omijając te twarde powody rozstań, możemy skupić się na kwestiach komunikacji i zastanowić, jak mąż z żoną powinni się traktować, co robić, a czego unikać, by jak najdłużej żyć razem – i to żyć w szczęściu i poczuciu spełnienia, a nie z obowiązku. Rady na ten temat zebraliśmy zarówno od psychologów, jak i z osobistych doświadczeń naszych znajomych.
Więcej na temat życia małżeńskiego:
6 powodów, dla których facet nie zostawia żony dla kochanki
Z kim mężowie zdradzają żony najczęściej?
Jak uratować małżeństwo? Zobacz, co możesz zrobić
Naukowcy ustalili, dlaczego pary się rozwodzą. Nie uwierzysz!
1. Unikajcie obrażania się i nauczcie się kompromisów
Dobrze jest wprowadzić w życie zasadę "nie kładziemy się spać pokłóceni". Kwestie sporne warto rozwiązywać na bieżąco, zanim zaczną się piętrzyć. Pamiętajcie, że nie ma związku bez kompromisów - para, w której zawsze jedna i ta sama strona ustępuje, nie będzie na dłuższą metę szczęśliwa.
2. Dbajcie o siebie
Nie tylko o siebie nawzajem, ale też o siebie w kontekście wyglądu. Ćwiczcie, chodźcie na siłownię, jeździjcie na rowerze - róbcie to, co pozwala wam się poruszać, razem lub osobno. Dzięki temu zyskacie nie tylko lepsze ciało, ale też samopoczucie. Specjaliści odradzają też pokazywanie się partnerowi lub partnerce na co dzień, na przykład w domu, w porozciąganych dresach. Nie chodzi o to, że dresy są złe, wręcz przeciwnie - warto tylko postarać się, by nie były to brudne, za duże i generalnie źle wyglądające ciuchy.
3. Unikajcie kategorycznych zwrotów
Chodzi o mówienie „rozwiodę się z tobą, jeśli...” czy „zostawię cię”. Pamiętajcie, że partner czy partnerka zawsze może w złości odpowiedzieć na to: "dobrze, zrób to". Takie słowa bardzo ranią i trudno o nich zapomnieć - nawet jeśli padnie słowo "przepraszam".
4. Stawiajcie siebie na pierwszym miejscu
Tak, mąż lub żona powinni być ważniejsi niż dzieci - tak postulują specjaliści. Dzieci kiedyś opuszczą dom rodzinny i co wtedy? W tym momencie rozpada się wiele małżeństw, ponieważ obie strony orientują się, że poza dziećmi nic ich już nie łączy. Zamiast więc kupować synowi czy córce kolejną zabawkę, kup coś ukochanemu/ukochanej.
5. Hamujcie złe emocje
Tego trzeba się nauczyć. Za każdym razem, gdy się kłócicie i czujecie, że za moment możecie powiedzieć o jedno słowo za dużo, zawrzyjcie rozejm, by ochłonąć. W tym czasie możecie odseparować się w różnych pomieszczeniach, jedno z was może też iść na spacer. Do rozmowy wróćcie, gdy się uspokoicie.
6. Respektujcie się
Oznacza to niemanipulowanie i niewymuszanie niczego na drugiej stronie. Małżeństwa, które się szanują, nawet w kłótni walczą na argumenty, zamiast się obrażać.
7. Nie mówcie źle o sobie za plecami
Szczególnie znajomym. Gdy się posprzeczacie, wyjaśniajcie sporne kwestie pomiędzy sobą zamiast opowiadać o swoich kłótniach osobom postronnym. Wy bowiem kiedyś się pogodzicie, a koleżanki (czy ktokolwiek inny) będzie wciąż mieć w głowie zły obraz waszego partnera czy partnerki... Po co wam to?
8. Nie próbujcie zmieniać się na siłę
Każde z was ma swoje przekonania, cele i hobby. I potrzebuje przestrzeni dla siebie. Tworzenie zgodnego małżeństwa to też respektowanie potrzeb tej drugiej osoby.