Naukowcy ustalili, dlaczego pary się rozwodzą. Nie uwierzysz!

para fot. Adobe Stock
Badania trwały 13 lat. Cel: dowiedzieć się, dlaczego ludzie się rozstają i czy są sygnały, które to zwiastują.
Małgorzata Germak / 12.08.2019 10:13
para fot. Adobe Stock

Pary potrafią się rozstawać z przeróżnych powodów. Grupa naukowców postanowiła sprawdzić, czy są sygnały, które zwiastują, że dane małżeństwo się rozwiedzie. Doszli do wniosku, że jest jeden czynnik, który wpływa na stabilność związku – to okazywanie sobie uczuć. Badacze stwierdzili, że nadmierne okazywanie sobie czułości prowadzi do rozwodu.

Taka różnica wieku gwarantuje udany związek! Są najnowsze wyniki badań

Wnioski z badań opublikowanych na łamach „Journal of Personality and Social Psychology” są zaskakujące. Naukowcy przez 13 lat śledzili losy 168 par. Chcieli odkryć, jakie sygnały zwiastują rozwód, a jakie świadczą o tym, że małżeństwo będzie długotrwałe. Wnioski? Kobieta i mężczyzna, którzy od początku związku są wobec siebie nadmiernie czuli, częściej się rozwodzą. Ale jak to?!

„To ma sens. Nie bez powodu mówi się, że miłość jest ślepa. Wiadomo, że zauroczenie nie jest stanem długotrwałym i kiedy się skończy, trzeba spojrzeć na to, co faktycznie łączy te dwie osoby. A jeśli poza namiętnością nie ma między partnerami głębszej więzi, związek raczej rozpadnie się” – tłumaczy na łamach „The Independent” ekspertka od relacji, psycholog Madeleine Mason Roantree.

I jeśli po etapie zauroczenia przychodzi rozczarowanie, to właśnie ono – według ekspertów – może prowadzić do rozwodu. Naukowcy uspokajają jednak, że okazywanie sobie uczuć nie jest złym znakiem. Chodzi o to, żeby nie przesadzać.

Ale według naukowców pary, które od początku małżeństwa spierają się i unikają okazywania sobie czułości, też częściej się rozwodzą. Dodatkowymi, źle wróżącymi oznakami według autorów badań, jest zbyt słabe staranie się o partnera na co dzień i niewystarczający szacunek do partnera.

Jaka jest w takim razie recepta na udany związek? Według autorów badania niezbędne jest stabilne przywiązanie do siebie partnerów. To tyle teorii.

Źródło: The Independent

To też może cię zainteresować:Mężowie pulchnych kobiet są szczęśliwsi i żyją dłużej. Ciekawe wyniki badańKiedy mamy największą ochotę na seks? To da się dokładnie wyliczyć!

Redakcja poleca

REKLAMA