Makiełki z bułką to potrawa wigilijna, która co roku pojawia się na stołach w wielu domach. Jeśli nigdy o nich nie słyszałaś, przepis może wydać się ci niecodzienny. Makiełki przygotowuje się z maku, bułki, miodu i bakalii. Powstaje pyszny deser z dodatkiem maku, który zwyczajowo serwuje się w Wigilię.
Spis treści:
Makiełki z bułką na Wigilię
Makiełki z bułką pochodzą podobno z Wielkopolski, ale są też bardzo popularne na Śląsku (jako makówki).
Wedle najdawniejszych śląskich i wielkopolskich tradycji, jedzenie makówek przy świątecznym stole miało zapobiec rozpadowi rodziny i zagwarantować, że familia przetrwa razem wszelkie przeciwności losu.
Potrawę podawano na zakończenie kolacji wigilijnej i przygotowywano jej tyle, by każdy mógł się najeść do woli i by nie zabrakło jej, aż do następnego ranka. Wiele rodzin dalej kultywuje tę tradycję, a makiełki pojawiają się zawsze na świątecznym stole w okolicach końca Wigilii.
Słodkie makiełki z bułką – przepis
Składniki:
- 3 białe bułki lub chałka,
- 35 g maku,
- litr mleka,
- 2-3 łyżki miodu,
- 2 łyżki masła,
- garść migdałów,
- garść rodzynek.
Sposób przygotowania:
- Mak na makiełki sparz i zmiel lub wykorzystaj gotową masę makową.
- Mak zalej gorącym mlekiem, dodaj masło, miód i siekane bakalie.
- Zagotuj wszystko na wolnym ogniu.
- Bułki pokrój w mniejsze kawałki i ułóż warstwę w głębszym naczyniu lub salaterce.
- Na warstwę bułek nałóż gotową masę makową.
- Wyłóż kolejną warstwę bułek, na to masę makową i przekładaj tak do wypełniania naczynia.
- Ostatnią warstwę makiełek z bułką, powinien stanowić mak.
- Odstaw potrawę na kilka godzin, by bułki przesiąkły płynem i masa makową.
- Makiełki z bułką podawaj na zimno. Smacznego!
fot. Makiełki z bułką/ Adobe Stock, avirid
Różne wersje makiełek z bułką
Podstawę potrawy stanowią bułki, ale niektóre gospodynie wolą wykorzystywać do makiełek inne pieczywo. Może też być to chałka lub biała bułka (zwana w Małopolsce weką, w innych częściach kraju szwedką, parówką czy bułką wrocławską).
Jeśli makiełki przygotowujesz kilka dni przed Wigilią i potrawa ma postać kilka dni, lepiej do masy makowej nie dodawać mleka, lecz wodę.
Każda gospodyni ma swoje proporcje składników na makiełki, ilość masy makowej w stosunku do bułek, uzależniona jest bowiem od gustu domowników. Miłośnicy makowców i innych smakołyków na bazie maku, na pewno zechcą grubszą warstwę masy makowej, a wtedy trzeba przygotować jej więcej.
Możesz przygotować makiełki z bułką z gotowej masy makowej. Wymieszaj ją jednak z mlekiem w proporcji 1:1, by zapewnić bułkom odpowiednio dużo płynu.
Niektórzy lubią jeść makiełki z bułką na ciepło. Możesz je odgrzać przed podaniem, lub zaserwować bezpośrednio po zmieszaniu bułek z masą makową.
Pamiętaj, żeby makiełki z bułką zalać odpowiednią ilością mleka. Przy zalewaniu bułek, masa powinna być półpłynna, by pieczywo wchłonęło aromatyczny sok z maku i mleka.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 2.12.2009.
Poznaj też przepisy na inne klasyczne dania z makiem: