Czy pies może jeść arbuza? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Czy pies może jeść arbuza? Tak, ale tylko w odpowiedniej formie i ilości. Właściwie przygotowany arbuz może być pyszną i orzeźwiającą przekąską dla pupila. Pamiętaj, że niektóre czworonogi mogą źle zareagować na ten owoc - szczególnie te, które mają problemy z cukrem. Zobacz, kiedy i jak podawać psu arbuza.

Arbuz to letnia przekąska, którą uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jego słodki, orzeźwiający smak sprawia, że jest idealny na upalne dni. Jednak co z naszymi czworonogami? Czy pies może bezpiecznie jeść arbuza? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami.
Spis treści:
Arbuz w diecie psa: czy to bezpieczne?
Arbuz to owoc bogaty w wodę (aż 90%), co sprawia, że jest doskonałym źródłem nawodnienia, szczególnie w gorące dni. Zawiera również witaminy A, B6, C oraz składniki mineralne, takie jak potas, które mogą być korzystne dla zdrowia psa.
Odpowiednio podany arbuz jest bezpieczny dla psów i może stanowić smaczną, zdrową przekąskę. Dzięki wysokiej zawartości wody arbuz pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Wspomniane wyżej witaminy A i C wspierają układ odpornościowy i oraz poprawiają wzrok pupila.
Dodatkowo arbuz jest lekki i niskokaloryczny, dzięki czemu nie zaszkodzi psom, które muszą trzymać dietę (ze względu na nadwagę albo wymogi dla psów wystawowych).

Jak podawać arbuza psu?
Chociaż arbuz może być bezpieczny dla psów, istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi. Przede wszystkim usuń z owocu wszystkie pestki przed podaniem go psu. Mogą być one trudne do strawienia i w dużych ilościach mogą spowodować blokadę jelit, zwłaszcza u małych psów.
Zrezygnuj także ze skórki - jest bardzo twarda i pomimo iż duży pies poradzi sobie z jej pogryzieniem, może powodować problemy trawienne, takie jak wymioty czy biegunka. Daj więc psu tylko miąższ owocu.
Podawaj go też w małych ilościach. Choć arbuz jest niskokaloryczny, zbyt duża ilość może spowodować biegunkę ze względu na dużą zawartość wody i błonnika. Ogranicz porcję do kilku niewielkich kawałków. Ze względu na to, że ma w sobie dużo wody, arbuz świetnie sprawdzi się w wersji mrożonej w upalne dni.
Możesz po prostu zamrozić niewielkie porcje owocu (bez skórki i pestek) albo zgnieść miąższ widelcem i przełożyć go do foremek lodowych (np. w formie łapek).
Takie lodołapki możesz także wykorzystać dla siebie - dodawaj je do wody, drinków lub koktajli.

Kiedy nie podawać psu arbuza?
Nie wszystkie psy reagują tak samo na nowe pokarmy. Zawsze dobrze jest wprowadzać arbuza ostrożnie i obserwować psa. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy alergii, takie jak nadmierne drapanie się, wymioty lub biegunka, natychmiast przerwij podawanie i skonsultuj się z weterynarzem.
Również psy z cukrzycą powinny unikać arbuza, ponieważ choć zawiera mało kalorii, jest dość bogaty w naturalne cukry, co może wpływać na poziom glukozy we krwi.
Czytaj także:
Czy pies może jeść grzyby?
Czy pies może jeść chleb?
Czy pies może jeść orzechy?