Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery.

Jak oduczyć psa skakania do twarzy na powitanie?

Zoopsycholog Wieszjak.pl radzi jak oduczyć psa skakania do twarzy na powitanie. Czy ignorowanie psa to dobra metoda? Przeczytaj koniecznie!
/ 07.09.2010 14:35
Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery.

Moja suczka Sonia na powitanie skacze z radości do góry wysoko i chce polizać moją twarz. Swoje już waży, bo jest owczarkiem podhalańskim, a właściwie mieszańcem owczarka podhalańskiego i niemieckiego. Czy można ją tego oduczyć? Kasia z Tarnowa

Przyzwyczajenie psa drugą naturą

Oduczyć oczywiście można. Nie będzie to jednak łatwe, jeżeli Sonia jest już dorosła, a od szczeniaka pozwalano jej na takie powitania. Musimy Sonię zrozumieć - zdążyła się przyzwyczaić, tak robiła zawsze, kiedyś było fajnie, bo wszyscy na takie powitanie cieszyli się razem z Sonią, nigdy nie było inaczej i NAGLE już nikt się nie cieszy razem z nią - DLACZEGO? Sonia nie oglądała się w lustrze i nie wie, że już nie jest tą mała puchatą kulką, tylko waży swoje, a jej gabaryty w pionie nie sprawiają już takiej przyjemności.

Zignoruj swojego psa

Proponuję rozpocząć od ignorowania Soni przez parę minut przy powrocie do domu. Odwrócenia się tyłem, nie mówienia do niej, nie głaskania. Dopiero, kiedy się uspokoi możemy ją przywitać, pogłaskać, przytulić.

Jeżeli ponownie zacznie skakać znowu odwracamy się, ignorujemy i tak do momentu, aż Sonia zrozumie, że skakanie już nikogo nie bawi. Z czasem zorientuje się, że jest chwalona przez właścicieli, kiedy grzecznie czeka na czterech łapkach.

Zobacz także: Dlaczego mój york atakuje inne psy?

Masz problem ze swoim psem? Nie rozumiesz jego zachowania? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na wybrane pytania odpowie nasz ekspert.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/25.11.2012 12:34
Witam znaleźliśmy naszą suczkę (misie) pod sklepem ewidentnie została porzucona zdecydowaliśmy ją zatrzymać weterynarz powiedział nam ze ma ok.8-9 miesięcy. Mamy z nią problem mamy 4 letniego synka na którego cały czas skacze (zresztą skacze na wszystkich bez względu kto przyjdzie do nas do domu) nie reaguje na żadne komendy i teraz nie wiemy co zrobić . Bardzo proszę poradę dziękuję
/13.10.2010 16:10
Ignorowanie psa jest skuteczne, ale warto również za każdym razem gdy wchodzimy do domu a nasz pupil nas "obskakuje" prócz ignorowania wyjść i wejść jeszcze raz i powtarzać czynność aż do skutku. Mój weterynarz twierdzi, że deptanie psa nie daje żadnych rezultatów. Wręcz przeciwnie - drażni psa jeszcze bardzie bo zwyczajnie sprawiamy mu ból.
/06.10.2010 16:51
Mój tez miał tendencję skakania i po mnie i po znajomych. Przychodząc do domu ignorowałam go. Gdy probował skakać skutkowała krótka komenda siad. I tak za każdym razem aż do skutku. Warto też przygotować znajomych przed wizytą aby reagowali w ten sam sposób. U mnie pomogło. A i nie zapominajmy nigdy o nagrodzie :) Słyszałam tez, że można wykorzystać taki trik. Gdy pies skacze staje mu się na tylne łapy ale nigdy tego nie próbowałam
POKAŻ KOMENTARZE (2)