Saneczkowanie psa może być związane ze świądem okolic odbytu, wywołanym czynnikami zakaźnymi bądź niezakaźnymi. fot. Fotolia

Pies saneczkuje po dywanie - czy to normalne?

Saneczkowanie to ocieranie się psa zadem o ziemię. Czy to normalne zachowanie u psów? A może objaw jakiejś choroby? Na pytanie czytelniczki Wieszjak.pl odpowiada nasz ekspert, lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.
/ 13.10.2010 15:53
Saneczkowanie psa może być związane ze świądem okolic odbytu, wywołanym czynnikami zakaźnymi bądź niezakaźnymi. fot. Fotolia

Mój pies często gryzie własny ogon i ociera się zadem o ziemię lub dywan. Czy to normalne? Kasia z Mławy

Powód: świąd okolic odbytu

"Saneczkowanie" u psów nie należy do normalnych zachowań. Najczęściej jest ono spowodowane świądem okolicy odbytu, który z kolei może być uwarunkowany różnymi czynnikami o charakterze zakaźnym bądź i niezakaźnym.

Do najczęstszych przyczyn niezakaźnych należy zatkanie gruczołów okołoodbytowych. Są to niewielkie struktury w obrębie mięśnia zwieracza odbytu, zawierające wydzielinę zapachową, które powinny być opróżniane w trakcie defekacji. Jednak ze względu na współczesny sposób hodowli psów, kształtowanie różnych ras (a tym samym zmianę stosunków anatomicznych), odrębny od naturalnego sposób żywienia, wyjątkowo często gruczoły nie są opróżniane w prawidłowy sposób. Wydzielina zalega, powoduje swędzenie, któremu często towarzyszy stan zapalny i swoisty, nieprzyjemny zapach.

Zobacz także: Zachowanie psa a jego zdrowie

Psy próbują wycisnąć zawartość gruczołów saneczkując (czyli jeżdżąc zadem po ziemi), liżąc się intensywnie. W skrajnych przypadkach obserwujemy objawy przypominające porażenie zadu.

W leczeniu lekarz weterynarii mechanicznie oczyszcza gruczoły, jeśli zaistnieje taka potrzeba może również zalecić stosowanie u psa antybiotyków (miejscowo lub ogólnie) oraz środków przeciwzapalnych. Problem często nawraca, profilaktycznie zaleca się zatem regularne oczyszczanie gruczołów co kilka tygodni.

Wyżej opisane objawy mogą być także powodowane (choć rzadziej) przez czynniki zakaźne, m.in. pasożyty przewodu pokarmowego. Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) posiada obdarzone zdolnością ruchu człony, które “samodzielnie” opuszczają przewód pokarmowy psa, powodując swędzenie. Posiadają one charakterystyczny kształt pestek ogórka.

Polecamy: Dlaczego i jak często trzeba odrobaczać psa?

Robaczycy często towarzyszy inwazja pcheł (Ctenocephalides canis), które są żywicielem pośrednim tego tasiemca. Zmiany świadczące o obecności pcheł lokalizują się najczęściej u nasady ogona, w przypadku alergii na ślinę pasożyta świąd jest niekiedy tak intensywny, że pies w trakcie spaceru potrafi wielokrotnie przysiadać i wygryzać się, może dochodzić do znacznej utraty włosa i wyprysku na skórze.

Leczenie: odrobaczanie i odpchlenie

Leczenie obejmuje zastosowanie odpowiedniego schematu odrobaczania wraz ze środkiem zabijającym pchły, cenne jest również wykonanie badania parazytologicznego kału po zakończonej terapii, celem sprawdzenia skuteczności podjętych działań. W przypadku zmian na skórze może okazać się konieczne rozpoczęcie leczenia ogólnego.

Zaobserwowanie opisanych objawów powinno skutkować zasięgnięciem opinii lekarza weterynarii.

Zobacz także: Niekontrolowane wypróżnianie się psa - co robić?

Niepokoisz się o zdrowie swojego pupila? Nie wiesz jak jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na wybrane pytania odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/27.10.2015 22:59
dodam jeszcze ze pies je saszetki chappi po 2 zkurczaka iwolowa z puszki nielubi ale oprucz tego je tylko mieso smazone gotowane to co jemy na obiad ale bez ziemniakow lubi sosy je tez nieraz sucha karme ale zadko je codzienie na wieczur laske kielbasy lub parowke cukierkow nielubi zje cos slotkiego sporadycznie
/27.10.2015 22:38
mam pytanie moj pies jezdzi bardzo i to narasta odrobaczalismy go i nie dalo skutku co za lek mozecie polecic i jak dawkowac biega duzo lubi chaszcza las kopie i przynosi kamienie moze caly dzien przynosic aby mu ktos zucal jezdzi tak ze myslalem ze ma cos z czlonkiem bo jak jezdz to wychodzi mu czlonek dodaje jeszcze ze mielismy w domu pluskwy czy to moze miec zwiazek bo jak kapnelismy sie ze mamy to bylismy w szoku i one napewno go gryzly ale juz niemamy to byl szok dla nas bo myslelismy ze mamy uczulenie kiedy dowiedzielismy sie ze to pluskwy bylimy w szoku mieszkanie cale bylo odkazane meble smietnik i myslelismy ze to koniec ale zaczelo sie z psem dodaje ze to spaniel springer jest bardzo ruchiwy kiedy biego zapomina ale kiedt tylko stanie jezdzi ale rok temu bylismy na urlopie kiedy pies zaczol si grysc i do takiego stopnie ze wnocy obgruzl obon z siersci do miesa bylismy w szoku bylismy u weteryniarza stwierdzil ze ma skaze bialkowa po ugryzienieu pchly i po leczeniu nic sie nie dzialo bylo okej co polecacie prosze o porady . pozdrawiam wlascicieli czworonogow.
/30.08.2014 12:17
ok
POKAŻ KOMENTARZE (3)