Niektóre rasy psów są wyjątkowo niebezpieczne i nieuznawane przez różne organizacje międzynarodowe. Właśnie tym kierowała się Wielka Brytania, która postanowiła zakazać posiadania czworonogów rasy American Bully XL. Ustawa właśnie weszła w życie, ale nie wszyscy właściciele zwierzaków dostosowali się do zasad, jakie zostały ustanowione przez rząd. Przez to ich pupile mogą zostać uśpione.
W życie wszedł zakaz posiadania 1 rasy psów
American Bully XL to jedna z najgroźniejszych ras psów na świecie. Jest to połączenie dwóch groźnych ras – amstafa oraz pitbulla. Hodowla tych psów po raz pierwszy powstała w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 80. Do dziś nie została uznana przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Krynologiczną, której zadaniem jest przestrzeganie czystości krwi czworonogów oraz sprawdzanie, czy pochodzą one ze sprawdzonej hodowli.
W przypadku American Bully XL przez wszystkie te lata nazbierało się sporo kontrowersji. Wielokrotnie doszło do niebezpiecznych sytuacji wywołanych przez psy tej rasy, a ostatnio w Wielkiej Brytanii starsza kobieta została zagryziona przez jednego z nich na oczach swojego wnuka. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten kraj postanowił jak najszybciej zakazać posiadania takich psów – oczywiście na konkretnych warunkach.
American Bully XL zakazany w Wielkiej Brytanii
Psy rasy American Bully XL nie mogą już przebywać na terenie Wielkiej Brytanii i mają zostać uśpione. Ale nie wszystkie zwierzaki czeka tak okrutny los. Wszystko zależy od ich właścicieli.
Jak podaje portal bankier.pl, ustawa weszła w życie na terenie Anglii i Walii. Brytyjskie Ministerstwo Środowiska poinformowało o zakazie odpowiednio wcześniej, a właściciele takich psów mieli czas, aby przygotować się na uratowanie swojego czworonoga. Wystarczyło do 31 stycznia złożyć wniosek o zwolnienie z zakazu i okazać odpowiedni certyfikat potwierdzający zasady ustanowione przez rząd. Psy, które mogą dalej funkcjonować na terenie kraju, muszą:
- być wykastrowane,
- być objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej,
- mieć wszczepiony mikroczip,
- w miejscach publicznych przemieszczać się w kagańcu i na smyczy.
Tylko takie zobowiązania mogły ochronić czworonogi przed uśpieniem. Wnioski złożyło 35 tys. właścicieli w całym kraju. Z kolei 150 osób wystąpiło o zadośćuczynienie za konieczność uśpienia psa. Problem jest jednak z tymi właścicielami, którzy zignorowali nowe przepisy.
Psy American Bully XL skazane na uśpienie
Istnieje grupa właścicieli, którzy nie zdecydowali się na żaden z kroków zaproponowanych przez rząd. A to oznacza, że grozi im wysoka kara. Przede wszystkim ich psy zostaną skonfiskowane i uśpione. Oni z kolei będą musieli zapłacić grzywnę. Jeżeli natomiast pies nie zostanie wykryty przez służby, a zaatakuje kogokolwiek, jego właściciel może nawet trafić do więzienia.
Anglia i Walia to pierwsze kraje, które wprowadziły ten zakaz, ale tvn24.pl donosi, że za ich przykładem zamierzają iść także inne państwa. Jeszcze w lutym ustawa ma wejść w życie w Szkocji.
Źródło: bankier.pl/tvn24.pl/psy.pl
Czytaj także:
Miasto da 1500 zł każdemu, kto przygarnie psa. Warunki są wyjątkowo proste, jest jednak "ale"
Pies wydał swojego właściciela policjantom. Zwierzak stanął po stronie sprawiedliwości
Pies tej kobiety został porwany. W akcie desperacji była skłonna poświęcić życie