Posokowiec bawarski - charakterystyka rasy

Posokowiec bawarski to rasa psów, która z pewnością dla wielu jest kompletnie nieznana. A szkoda, gdyż psy tej rasy są bardzo ciekawe i oryginalne. Poznajmy bliżej tę niezwykle ciekawą rasę.
/ 29.05.2011 15:15

posokowiec bawarski

fot. Fotolia

Historia rasy posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski to jedna z ras psów myśliwskich należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Zaklasyfikowana do sekcji posokowców. Bardzo interesująco przedstawia się historia tej rasy, która powstała w XIX wieku w wyniku krzyżówek z psami gończymi z Bawarii i Tyrolu.

Głównym celem hodowców było uzyskanie psa tropiącego lżejszego niż posokowiec hanowerski i przydatnego do pracy w górach. Ostatecznie klub rasy powstał w 1912 w Monachium pod nazwą Klub für Bayerische Gebirgsschweißhunde. Rasa ta największą popularność zdobywała w Austrii i Węgrzech. W Polsce osobniki tej rasy pojawiały się dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku.

posokowiec bawarski

fot. Fotolia

Polecamy także: 7 błędów w żywieniu psów

Charakter i przeznaczenie posokowca bawarskiego

Posokowiec bawarski jest używany jako pies myśliwski. Jest nieco lżejszy od posokowca hanowerskiego i posiada od niego o wiele lepszy węch oraz umiejętność pracy na farmie. Szczególnie przydatny przy tropieniu dzika, sarny, jelenia, muflona i kozicy. Jest to pies bardzo zrównoważony i spokojny, bardzo przywiązany do swojego właściciela i nieco nieufny wobec obcych. Jest pewny siebie, odważny i łatwy w prowadzeniu. Jeśli się przestraszy, robi się agresywny.

posokowiec bawarski

fot. Fotolia

Wygląd

Posokowiec bawarski ma dość gęstą, gładko przylegającą sierść, która jest umiarkowanie szorstka, z niewielkim połyskiem. Na uszach i głowie jest delikatniejsza, a na brzuchu, ogonie i kończynach nieco bardziej szorstka i dłuższa. Jeśli chodzi o umaszczenie posokowiec bawarski występuje w kolorach soczystej czerwieni, czerwieni jelenia, czerwieni brunatnej. Występują również okazy czerwono-żółte, również blado żółte do pszenicznego.

Dopuszczalne są również okazy czerwono-szare jak zimowa suknia zwierzyny płowej, a także podpalane lub ciemno pręgowane. Na grzbiecie zabarwienie podstawowe jest często bardziej intensywne. Kufa i uszy ciemne. Dopuszczalna jest również niewielka, jasna plama na piersi.

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA