Munchkin fot. Adobe Stock

Kot munchkin – charakterystyka rasy

Munchkin to kot, który swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie – krótkim łapkom oraz długiemu grzbietowi.
Urszula Wilczkowska / 03.11.2019 12:51
Munchkin fot. Adobe Stock

Munchkin to dosyć młoda rasa. Jej nazwa pochodzi od baśniowej krainy Munchkinland – części krainy Oz zamieszkiwanej przez krasnoludki. Pierwsze kotki z tą mutacją genetyczną przyszły na świat w 1983 roku, zatem zaledwie niecało 30 lat temu! Do tej pory jednak związki felinologiczne nie uznały rasy. Zobacz, jak wyglądają koty rasy munchkin i dla kogo jest to zwierzak.

Spis treści:

Wygląd munchkina

Jak wyglądają munchkiny? Wyobraź sobie kota o posturze jamnika, tak zdecydowanie najłatwiej opisać tę rasę. Munchkiny mają krótkie łapki – przednie są zwykle jeszcze krótsze od tylnych. Towarzyszy temu często deformacja zgięcia kręgosłupa.

Ta rasa kotów nie ma jednego wzorca, jeśli chodzi o rodzaj sierści i umaszczenie, ponieważ istnieje wiele jej odmian. Hodowcy, którym spodobała się mutacja typowa dla munchkinów, zaczęli krzyżować je z innymi rasami.

Z tego powodu istnieją bure, rude, czarne, szylkretowe, pręgowane, łaciate, niebieskie, białe munchkiny i to wcale nie jest koniec ten listy. Z połączeniu kotów rasy sfinks i tej rasy powstała odmiana bambino, która w ogóle nie ma sierści. Są też munchiny krótko oraz długowłose.

munchkin kot
fot. Adobe Stock

Charakter rasy

Te koty są bardzo przyjazne, doskonale dogadują się z dziećmi i innymi zwierzakami. Chociaż są bardzo ciekawskie, tych kotów nie należy wypuszczać na dwór – przez swoje krótkie łapki mogą sobie tam nie poradzić.

Munchkiny bardzo szybko się uczą, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Szybko nauczy się komend oraz sztuczek, ale równie szybko odkryje, jak dostać się do ulubionych przysmaków!

Żywienie i pielęgnacja

Jak każdy kot, munchkiny potrzebują dobrej jakościowo karmy, która odpowie ich potrzebom. Kocia karma nie powinna mieć zbóż oraz bezwartościowych wypełniaczy, a za to jak największą ilość białka zwierzęcego.

Munchkin nie jest kotem wymagającym szczególnej pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać jego sierść, czyścić uszy oraz w zależności od potrzeby obcinać pazurki. Odmianę bambino warto jednak raz na jakiś czas wykąpać – podobnie, jak normalne sfinksy.

Choroby u munchkinów

Jest to raczej zdrowa rasa, jedyne problemy mogą wynikać z ich budowy. Do takich wad należą na przykład lordoza kręgosłupa oraz wklęsła klatka piersiowa. Na inne choroby jest wyjątkowo odporny. Żyje około 12-14 lat.

Zobacz też:
Te rośliny są bezpieczne dla kotów. Możesz spokojnie postawić je na parapecie
4 najpopularniejsze rasy kotów długowłosych, które aż będziesz chciała przytulić