Z psem trzeba codziennie chodzić na spacery, zapewnić mu właściwe warunki życiowe i przyzwoitej jakości jedzenie, szczepienia itp. oraz zatroszczyć się o opiekę nad nim na czas naszych ewentualnych wyjazdów. Należy też pamiętać, że pies może zachorować, a wtedy wymaga naszej szczególnej troski, opieki specjalistów i dodatkowych nakładów finansowych. Poza tym pies się starzeje i z wiekiem nie zawsze jest tak sprawny i piękny jak dawniej. I wreszcie jako istota żywa i czująca oprócz kwestii materialnych, potrzebuje naszego serca, czasu i kontaktu z nami, po to, by rzeczywiście był kochanym, dobrym pieskiem.
Niekochany, nieszanowany, źle traktowany i niewychowany pies może się stać chuliganem i utrapieniem – w przypadku mocnego charakteru lub w przypadku słabego – zamkniętą w sobie nieszczęśliwą istotą. Zanim więc weźmiemy psa zastanówmy się, czy na pewno potrzebny nam pies i dlaczego chcemy go mieć?
Zadajmy sobie pytania
- Czy jesteśmy zdecydowani każdego dnia wstawać rano i iść na spacer w najbrzydszą nawet pogodę lub po nieprzespanej nocy?
- Czy zniesiemy psie włosy fruwające w domu, piasek, a czasem nawet błoto?
- Czy będziemy umieli zrozumieć jakiś niespodziewany wybryk?
Może się zdarzyć, że pies nabrudzi w domu lub coś zniszczy i choć powinien to być tylko rzadki wypadek, musimy być na to przygotowani. Temperamentny pies biega, czasem szczeka, niekiedy towarzyszy nam krok w krok nawet w domu i wtyka nos we wszystkie interesujące go sprawy.
Polecamy: Jak dobrać płeć i charakter psa
Dopasuj psa do swojego charakteru
Jeśli nadal uważamy, że właśnie na tym polega urok posiadania psa i jesteśmy gotowi go przyjąć, to możemy zacząć myśleć jakiego chcemy psa, w jakim wieku i skąd go weźmiemy. Właściwy wybór rasy, wieku i temperamentu zwierzaka pomoże uniknąć wielu kłopotów i rozczarowań. A kiedy już dokonamy wyboru, czas pomyśleć o dobrym wychowaniu – po to by nasz pies stał się właśnie tym wymarzonym przyjacielem.
Zobacz też: Jakiego p psa wybrać - rasowego czy mieszańca