Jak bezpiecznie przewozić psa?

pies, pies w samochodzie
Bezpieczeństwo psa podczas podróży to także nasze bezpieczeństwo. Gdy decydujemy się na podróż z psem samochodem, powinniśmy pamiętać o kilku żelaznych zasadach przewożenia zwierząt.
/ 20.07.2010 15:02
pies, pies w samochodzie

Przyzwyczajanie psa do samochodu

Większość psów lubi z nami podróżować i łatwo przyzwyczaja się do jazdy samochodem. Warto przyzwyczajać psa do samochodu już od szczeniaka. Jeśli piesek początkowo źle znosi podróżowanie samochodem lepiej jest na początku zabierać go do samochodu tylko na chwilę, nigdzie nie jadąc. Warto również go tam nagradzać, i posiedzieć z nim trochę treningowo. Z czasem wyruszamy na krótkie przejażdżki wokół domu, a później stopniowo je wydłużamy.

Trzeba pamiętać, by nagrody w postaci jedzenia były symboliczne. Większa ich ilość może spowodować chorobę lokomocyjną. Z tego samego powodu nie powinniśmy przewozić psów nakarmionych. Ze względu na bezpieczeństwo - nasze i psa - pies musi być przygotowany do podróży.

Pies jak pocisk

Nawet najgrzeczniejszy pies stanowi zagrożenie. W przypadku ostrego hamowania lub zderzenia nawet nieduży niezabezpieczony pies, podobnie jak niemowlę, może zamienić się w pocisk. W zależności od prędkości jazdy jego masa może osiągnąć siłę nawet kilku ton. A już w szczególności niebezpieczne jest wożenie psa na tylnej półce pod szybą. Dlatego konieczne jest ustalenie jak będziemy transportować naszego pupila i od początku przestrzegać tej zasady.

Pasy bezpieczeństwa dla psów

Bardzo często psy przewożone są w samochodach luzem na siedzeniach, co absolutnie nie powinno mieć miejsca. Możliwości przewożenia psa są różne. Pierwsza to pasy bezpieczeństwa dla psów. Można je nabyć w sklepach zoologicznych, wyglądają jak szelki, produkowane są w kilku rozmiarach. Każdy rozmiar ma dodatkowo regulację, tak aby można było dopasować je dokładnie do potrzeb naszego podopiecznego.

Przed jazdą ubieramy psa w pasy-szelki, a gdy wsiądzie on do samochodu, przypinamy go do pasów samochodowych. Szelki są rozwiązaniem dla właścicieli planujących przewozić swoje psy na siedzeniu. Pomocnym sprzętem jest wtedy także mata samochodowa, którą rozkłada się na tylnej kanapie przed wejściem psa. Taka mata zapobiega zabrudzeniu i ewentualnemu zamoczeniu tapicerki samochodowej.

Bagażnik z kratką lub klatka transportowa

Inna możliwość to bagażnik hatchback lub szczególnie dla większych psów kombi, koniecznie bez poziomej półki pod szybą i zabezpieczony pionową kratką dzielącą bagażnik od części dla pasażerów. Można także nabyć specjalną klatkę dopasowaną do bagażnika. Klatki te produkowane są w różnych wersjach, tak by pasowały do różnych modeli samochodów.

Zaletą posiadania takiej klatki jest możliwość otworzenia bagażnika w czasie postoju nawet w ruchliwym miejscu bez ryzyka, że zwierzak wyskoczy na ulicę, Pozwala także, by w upalny dzień w przerwie podróży pies zaczerpnął świeżego powietrza. Dodatkowo piasek i sierść nie obsypują się bezpośrednio do bagażnika, lecz pozostają na dnie klatki dzięki czemu łatwiej sprzątnąć samochód po wspólnym wyjeździe.

Polecamy: Jak przygotować się na wakacje z psem?

Dla mniejszych piesków dobrym rozwiązaniem są dostępne w sprzedaży transportery, także produkowane w wielu rozmiarach. Nawet w przypadku poważniejszych kłopotów na drodze nasz maleńki przyjaciel będzie w nich bezpieczny. Bardzo ważne jest oczywiście właściwe zamocowanie klatki, tak aby cała klatka nie mogła spaść, i by nie przemieszczała się po samochodzie, jak i to by wielkość klatki była dopasowana do wielkości psa.

Transportowanie psa w klatce jest bezpieczniejsze zarówno dla samego psa, jak i dla nas. Nawet bardzo niesforni czworonożni podróżnicy nie stanowią wówczas zagrożenia dla kierowcy, a więc i pasażerów, często tez one same zachowują się wtedy lepiej. Spontanicznie skaczący po całym samochodzie pies rozprasza kierowcę i może być przyczyną wypadku.

Ograniczona przestrzeń uspokaja psa, a ograniczona widoczność działa na nerwowe i pobudliwe psy w czasie jazdy wyciszająco. Często jest też rozwiązaniem problemów transportowych w przypadku psów z chorobą lokomocyjną o podłożu emocjonalnym.

Zobacz także: Choroba lokomocyjna u psa

Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem w czasie jazdy pies nie powinien wystawiać głowy przez okno, bo grozi to chorobami zatok, nosa i uszu. Przez otwarte na oścież okno niezabezpieczony pasami ani klatką pies może też wyskoczyć w czasie jazdy!

Nigdy nie zamykaj psa w samochodzie w czasie postojów w słoneczne i gorące dni, bo grozi to szybkim przegrzaniem i nieodwracalnymi uszkodzeniami tkanek oraz funkcji życiowych organizmu a nawet śmiercią!

Redakcja poleca

REKLAMA