Przede wszystkim zwróćmy uwagę na choinkę. To najbardziej rzucający się nowy przedmiot w domu, który z pewnością zaciekawi nawet dorosłego psa. Upewnijmy się, że choinka mocno i stabilnie stoi w stojaku.

Jak przetrwać Święta Bożego Narodzenia z naszym pupilem?

Do świąt już tuż tuż, więc pora pomyśleć nad bezpieczeństwem naszego pupila. Wbrew pozorom, w święta na naszego czworonoga czyha wiele niebezpieczeństw. W okolicy świąt wiele rzeczy zmienia się w domu. Mogą to być różnorakie dekoracje, świąteczna choinka, zapakowane prezenty. Nasz dom odwiedzają również częściej goście i obcy dla naszego psa ludzie. Mamy również mniej czasu dla naszego psa i traktujemy go z mniejszą uwagą niż dotychczas. Niestety wszystkie te nowe sytuacje i przedmioty mogą dezorientować naszego podopiecznego i w niektórych przypadkach doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W czasie świąt na szczególną uwagę zasługują młode psy i szczeniaki, które są nad wyraz ciekawskie. Na co zwrócić uwagę podczas świąt?
/ 23.11.2010 09:35
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na choinkę. To najbardziej rzucający się nowy przedmiot w domu, który z pewnością zaciekawi nawet dorosłego psa. Upewnijmy się, że choinka mocno i stabilnie stoi w stojaku.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na choinkę. To najbardziej rzucający się nowy przedmiot w domu, który z pewnością zaciekawi nawet dorosłego psa. Upewnijmy się, że choinka mocno i stabilnie stoi w stojaku. Jeżeli są z tym problemy, postarajmy się ją przywiązać do kaloryfera lub szafy tak, aby biegnący piec nie mógł jej przewrócić. Kontynuując temat choinki, uważajmy również na ozdoby choinkowe. Najlepiej, jeśli powiesimy je poza zasięgiem pyszczka naszego psa. Podobnie postępujmy z łańcuchami i postarajmy się, aby nie zwisały swobodnie aż do ziemi. Wystarczy, że rozbawiony psiak złapie taki łańcuch, pociągnie za sobą i katastrofa gotowa. Warto mieć pod ręką smakołyki, aby w odpowiednim momencie odwrócić uwagę psa od choinki. Uważajmy również na lampki choinkowe, a w szczególności leżące na ziemi kabelki. Powinniśmy je dobrze zabezpieczyć, aby piec nie mógł ich przegryźć. Tyczy się to w szczególności małych psiaków, które często zjadają różne dziwne rzeczy. Pamiętajmy również, żeby nie zostawiać włączonych lampek podczas naszej nieobecności.

Zobacz również: Pies wynosi piloty i komórki - co robić?

Jeśli choinka i jej okolica jest bezpieczna dla naszego psa, warto przejść do kolejnego etapu, czyli zabezpieczanie innych „obcych” rzeczy w domu. Na początku zajmijmy się częściami garderoby naszych gości. Jeśli nasz pupil lubi podgryzać kapcie, powinniśmy uprzedzić naszych gości, aby nie zostawiali swoich rzeczy w zasięgu naszego zwierzaka. Najlepiej przygotować szafkę na buty, płaszcze i inne akcesoria gości, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdy nagle zniknie połowa buta cioci lub szal wujka. Warto również uprzedzić gości, aby nie dokarmiali zwierzaka przysmakami ze stołu, gdyż mogą mu zaszkodzić. Z pewnością nie chcemy spędzić świąt u weterynarza, lub opiekując się zatrutym psiakiem.

Powyżej znalazły się tylko najważniejsze rady, które mogą pomóc w bezpiecznym przetrwaniu świąt. Pamiętajmy jednak, że nasze zwierzaki mają niesamowite pomysły i coś, co wydaje się nam nieprawdopodobne dla nich jest czymś oczywistym, a przecież podczas świąt jest tyle okazji, aby wcielić je w życie. Najważniejsze, to jak najczęściej zwracać uwagę na zwierzaka, gdyż nawet chwila nieuwagi może zepsuć cały świąteczny klimat. 

Zobacz również: Jak oduczyć psa brania jedzenia ze stołu?