Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra?

Sylwester dla naszych zwierząt to niezwykle stresująca noc. Psy i koty panicznie boją się huku fajerwerków, dlatego w sylwestra powinniśmy szczególnie zadbać o ich komfort psychiczny.
/ 18.11.2010 11:01

Fot. Fotolia

Kiedy my w najlepsze bawimy się na imprezach przy huku korków od szampana, psy i koty marzą, by sylwestrowa wrzawa wreszcie ucichła. Sylwester zdecydowanie nie kojarzy się naszym pupilom z wyśmienitą zabawą. Wybuchy petard i rozbłyski fajerwerków przyprawiają je o spory stres, na który nie pomagają czułe pieszczoty właściciela czy dodatkowa porcja smakołyków. Jak zatem pomóc czworonogom przetrwać tę koszmarną dla nich noc?

Nie głaszcz i nie dawaj smakołyków

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest obdarzanie zestresowanych czworonogów nadmiernymi pieszczotami lub dawanie im czegoś „na osłodę”. Wydawałoby się, że takie zachowanie jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazane, lecz w rzeczywistości wzmaga w zwierzętach poczucie zagrożenia i umacnia rekcje lękowe. Pupil może pomyśleć, że reaguje zgodnie z oczekiwaniami właściciela i istnieje ryzyko, że w przyszłości będzie pozorował strach, żeby tylko otrzymać upragnioną nagrodę.

Najlepiej nie zwracać uwagi na reakcje lękowe pupila i samemu zachować spokój. Jeżeli pies lub kot chce się schować pod łóżko lub w ciemnej łazience, pozwólmy mu na to. W żadnym wypadku nie wyciągajmy przerażonego pupila z kryjówki i nie krzyczmy na niego. Gdy zwierzę wyczuje nasz spokój, łatwiej mu będzie zrozumieć, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.

Zobacz także: Jak skutecznie zmieni niewłaściwe zachowanie psa?

Wyjdź z pupilem na długi spacer

Słysząc huk fajerwerków zwierzęta stają się zdezorientowane i niespokojne. Często ratują się ucieczką, zaszywają się w ciemnych pomieszczeniach, szczekają/miauczą, wyją, czasami moczą się lub dostają biegunki. Żeby nieco odprężyć pupila przed przed sylwestrową nocą, warto wyjść z nim na długi spacer i spróbować zmęczy go intensywna zabawą. Wyczerpane zwierzę będzie spokojniej reagowało w stresowej sytuacji lub w najlepszym przypadku zapadnie w twardy sen i prześpi pokazy fajerwerków.

Zobacz także: Nauka posłuszeństwa psa na spacerze

Zorganizuj zwierzęciu kryjówkę

W sylwestra najlepiej zapewnij pupilowi cichy kąt, w którym będzie mógł bezpiecznie spędzić noc. Zamknijmy w domu wszystkie okna i drzwi, zasłońmy zasłony i żaluzje. Warto odstąpić zwierzęciu jedno puste pomieszczenie, zasłonić w nim okna i zbudować kryjówkę z poduszek i koców. Nie wchodźmy do niego i nie zapalajmy światła, żeby dodatkowo nie stresować zwierzaka.

Zobacz także: Dlaczego mój pies wyje gdy zostaje sam?

Podaj czworonogowi środki uspokajające

Jeżeli wiemy, że pies lub kot panicznie reaguje na sylwestrowe wystrzały, odpowiednio wcześniej postarajmy się u weterynarza o środki uspokajające dla zwierząt. Pomocne może by także zastosowanie preparatów z syntetycznymi odpowiednikami psich lub kocich feromonów, np. D.A.P. dla psów w postaci sprayu lub wtyczki z dyfuzorem lub Faliway dla kotów.

Zobacz także: Pies boi się ludzi - jak go ośmielić?

Rano nie zapomnijmy  nagrodzić pupila za dzielnie przeżytą noc dodatkową porcją smakołyków!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/30.12.2016 10:09
Popatrzcie na psy myśliwskie. Na nich potężny huk, blisko ich uszu, z broni palnej nie robi żadnego wrażenia. Są nauczone nie bać się zamieszania wokół. Sąsiad ma młodego psa (nie myśliwski) i poświęca trochę czasu na szkolenie go. Co chwila słychać wybuchy petard na ulicy, a psu to nie przeszkadza w niczym. Takiemu lżej w życiu...
/08.03.2015 10:51
Zainwestuj też w porządne okna, najlepiej drewniane. Dla przykładu podam: http://okna-mazowsze.pl