POLECAMY

Entlebucher - charakterystyka rasy

Entlebucher to pies obdarzony niezwykłym optymizmem, samodzielnością i przywiązaniem do właściciela. Jeśli więc szukamy psa, który będzie wiernym towarzyszem zarówno w zabawie jak i pracy, warto zainteresować się rasą entlebucher. Czym jeszcze charakteryzuje się ta mało znana rasa?

entlebucher

fot. Fotolia

Entlebucher to najmniejsza rasa ze wszystkich szwajcarskich psów pasterskich. Ze względu na swoją wielkość i łatwość utrzymywania znajduje coraz więcej zwolenników, również wśród osób niedoświadczonych w hodowli i mieszkających w niewielkich mieszkaniach. Entlebucher to pies średniej wielkości, bardzo zwarty, wizualnie o nieco wydłużonej budowie. Psy tej rasy są bardzo czujne, inteligentne i o przyjemnym wyrazie.

Polecamy: Pielęgnacja psa - poradnik

entlebucher

fot. Fotolia

Wygląd psów rasy entlebucher

Entlebucher to typowy tricolor. Podstawowym kolorem jest czarny z podpalaniem i białymi znaczeniami. Znaczenia te powinny być symetryczne i w miarę równe. Na łapach znaczenia podpalane znajdują się między kolorem czarnym i białym. Białe znaczenia to wyraźna mała, biała strzałka od szczytu czaszki przez kufę, może częściowo lub całkowicie pokrywać kufę. Niepożądana choć dopuszczalna jest biała łata na karku, jednak nie większa nić pół szerokości dłoni. Włos okrywowy jest krótki, przylegający, szorstki i lśniący, podszerstek zaś gęsty.  Sierść psów tej rasy wymaga sporej dawki pielęgnacji i częstego szczotkowania.

Charakter rasy entlebucher

Do głównych cech rasy należy przede wszystkim mądrość, wierność, wytrwałość, posłuszność i wspaniały instynkt obronny. Choć na pierwszy rzut oka entlebucher nie wygląda jak typowy pies do tresury, to efekty szkolenia, które może osiągnąć dobry treser, są zaskakujące. Ten mądry pies wykazuje największe starania, aby każde polecenie swego pana wykonać prawidłowo. Największą frajdę sprawia psu samo patrzenie na przewodnika i przekonywanie się o jego zadowoleniu. Między innymi dlatego tresura tego psa sprawia ogromną radość.

entlebucher

fot. Fotolia

Entlebucher czują się dobrze nawet w mieszkaniach w mieście, ale należy im zapewnić odpowiednią dawkę codziennego ruchu i zabaw. Co ciekawe, pies tej rasy ze względu na swoją inteligencję i dobrą naturalną ostrością może być szkolony jako pies obronny.

Zobacz  całą Encyklopedię ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Na zdjeciu to pies innej rasy appenzeller