Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy potrafię zaopiekować się właściwie psem? Jeżeli oprócz Ciebie w domu mieszkają inne osoby, decyzja o sprawieniu sobie psa musi być wspólna. W takiej sytuacji to cała rodzina będzie miała kontakt z psem i prawdopodobnie wszyscy będą zaangażowani w opiekowanie się czworonogiem.
Ważne pytania
Najistotniejszymi kwestiami do przemyślenia przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaopiekowaniu się psem to odpowiedź na poniższe pytania (idealnie byłoby odpowiedzieć na wszystkie pozytywnie):
- Czy jesteś przygotowany do opiekowania się psem przez ponad 10 lat?
- Czy stać Cię na posiadanie psa (opłata za posiadanie psa, szczepienia, opieka lekarska, jedzenie, grooming, kastracja/sterylizacja, podstawowe szkolenie i in.)?
- Czy masz czas, żeby opiekować się psem (np. codzienne spacery, zabawa, czesanie, tresura)?
- Czy jesteś w stanie zapewnić psu opiekę, kiedy będziesz poza domem?
- Czy mieszkasz w domu/mieszkaniu/okolicy przyjaznej zwierzętom (np. czy prawnie możesz posiadać zwierzęta)?
- Czy masz w domu przestrzeń dla psa (m.in. do spania, do jedzenia)?
- Czy kupując szczeniaka będziesz mógł zorganizować dla niego opiekę celem regularnego karmienia i wyprowadzania do szóstego miesiąca życia?
- Czy pies pasuje do Twojego stylu życia, aktywności?
Jeżeli udało Ci się pozytywnie odpowiedzieć na powyższe pytania i wiesz kto będzie się zajmował Twoim czworonogiem, kiedy będziesz poza domem, kolejnym krokiem będzie właściwe dobranie psa, jego rasy, płci, wieku, pochodzenia.
Zobacz też: Jak rozpoznać kto rządzi - Ty czy pies?
Warto również już teraz postanowić czym będziesz karmić swojego podopiecznego i jakie zasady będą go obowiązywały w Twoim domu. Tak przygotowany masz szansę dać jakiemuś psu wspaniały dom i dużo miłości. A sam zyskasz w zamian wspaniałe towarzystwo, bezwarunkową miłość, poprawę stanu zdrowia... i wiele cudownych chwil z czworonożnym przyjacielem, który będzie z Tobą na dobre i złe.
Przeczytaj: Jakich szczepień potrzebuje nasz pies