POLECAMY

Co zrobić, by pies zaczął mnie słuchać?

"Przygarnęłam 4-letniego psa koleżanki. Jak sprawić, by traktował mnie jak panią?" - pyta użytkowniczka. W dodatku pies ciągnie na smyczy. Jak oswoić psa z nowym właścicielem i stać się jego panem? Radzi behawiorystka, Justyna Marut.
Co zrobić, by pies zaczął mnie słuchać? fot. Fotolia

Witam!

Chciałabym się dowiedzieć jak przekonać do siebie psa. Ponieważ przygarnęłam 4-letniego psa koleżanki (ze względu na wyjątkową sytuację musiała go oddać, postanowiłam się nim zająć, aby nie trafił do schroniska). Jak sprawić, by traktował mnie jak panią i co zrobić żeby zaczął się mnie słuchać? Największy problem mam z tym, że się ciągnie na smyczy ale to od zawsze. I po jakim czasie jego pierwsza właścicielka może mu się pokazać? Z góry dziękuję za pomoc. Katarzyna M.

Po pierwsze – gratuluję dobrej decyzji! :) Chęci to już solidne podstawy - teraz będzie potrzebna tylko cierpliwość i konsekwencja. Nie wiem niestety od jak dawna pies mieszka razem z Panią i w czym objawia się jego niepostrzeganie Pani jako swojej opiekunki. Proszę jednak przede wszystkim pamiętać, że dla zwierzaka to zupełnie nowa sytuacja, do której musi się przyzwyczaić. Nagle znalazł się w nowym domu, z osobami, które prawdopodobnie znał tylko z widzenia, w nieznanym środowisku. To wszystko jest dla niego trudne i wymaga czasu.

Zobacz także: Nauka posłuszeństwa psa na spacerze?

Na początek proponuję po prostu spędzać z nim czas. Wychodzić na długie spacery (przynajmniej 3 spacery w tym jeden dłuższy, tak żeby pies mógł się wybiegać). Na spacerach proszę nie zapominać o zabawie ze zwierzakiem - rzucaniu patyków, piłeczki, zabawie w przeciąganie (nie smyczą! Ale sznurkiem do przeciągania). Podczas wyjścia proszę przywoływać psa do siebie i nagradzać za każde  przyjście smakołykiem. W ten sposób skojarzy Pani osobę z czymś przyjemnym.

Zarówno w domu jak i na spacerach proszę ćwiczyć proste komendy, takie jak siad, waruj, podaj łapę, zostań, chodź. Taki kontakt wzmocni waszą więź, zbliży was do siebie i sprawi, że lepiej się poznacie i zrozumiecie. W konsekwencji pies zacznie Pani słuchać.

Jeżeli chodzi o ciągnięcie na smyczy – proszę nie chodzić w tym kierunku, w którym idzie pies lecz cierpliwie przystawać za każdym razem gdy zwierzak napnie smycz i ruszać wtedy, kiedy smycz będzie luźna.

Dobrze by było gdyby była właścicielka w Pani obecności poprosiła psa o wykonanie prostych komend – następnie to Pani powinna psu zacząć wydawać komendy. Proszę równocześnie częstować psa smakołykiem albo bawić się z nim zabawką. W ten sposób pies skojarzy miłą obecność właścicielki z Panią. Nie wiem jak długo pies przebywa u Pani, czy nie jest osowiały, jaki ma charakter i jaka więź łączyła go z poprzednią opiekunką, dlatego trudno mi stwierdzić kiedy powinno nastąpić pierwsze spotkanie z właścicielką. Proszę na razie nawiązywać dobre, oparte na zabawie i nauce relacje z psem, a wtedy zwierzak sam uzna Panią za swoją prawowitą i jedyną opiekunkę.

Zobacz także: Jak wychować posłusznego psa? Zobacz rady Cesara Millana!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/3 lata temu
Mój pies mnie też nie słucha poszłam do mojego somsiada nie. Wiem jak on to zrobił że kuj pies reaguje na skąd?
/4 lata temu
nie dziala
/4 lata temu
nie dziala
POKAŻ KOMENTARZE (9)