Kupiliśmy ostatnio psa rasy sznaucer miniaturowy w wieku 9 miesięcy. Pies jest cudowny gdy spędza czas przy mnie lub z mężem albo w ogóle z kimkolwiek dorosłym. Niestety problem pojawia się gdy Nico zbliży się naszej 1,5-rocznej córeczki. Momentalnie staje się złośliwy i agresywny - gryzie dziecku buciki, rozdziera spodenki, szarpie kocyk i to nie dla zabawy. Mam wrażenie, że nienawidzi wszystkiego, co jest własnością dziecka. Staramy się chronić córkę by nie zostawała sam na sam z psem, bo nieraz bywało, że pies skoczył albo warczał na dziecko. Prawdziwe piekło rozgrywa się gdy mała zostaje z nianią w domu. Nasza opiekunka boi się psa i ni jak nie może się od niego opędzić. Zamykamy go więc w pokoju na kilka godzin z jedzeniem i piciem, lecz pies szczeka, niszczy kanapę i mocno drapie drzwi. Nie chcemy oddawać psa w ręce obcych ludzi, lecz dłużej nie mamy siły tolerować takiego zachowania. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Joanna K.
W relacji pies-dziecko zawsze należy zachować ostrożność i trzymać się kilu zasad. Po pierwsze dziecko nie powinno nigdy zostawać z psem samo. Mały człowiek może pociągnąć psa za ogon, sierść, uszy a zaskoczone zwierzę może różnie zareagować. Nawet lekkie złapanie zębami może uszkodzić delikatną skórę dziecka. Poza tym córka zapewne wydaje wysokie dźwięki, które niepokoją psa, porusza się w sposób nieprzewidywalny dla zwierzęcia, może upaść, pisnąć itp. Przypuszczalnie to (a nie złośliwość czy nienawiść) jest powodem zachowania psa. Dziecko inaczej pachnie – ten zapach jest interesujący dla zwierzęcia.
Proszę pamiętać, że psiak jest jeszcze szczeniakiem – jest ruchliwy, uwielbia się bawić, poznaje świat poprzez węch, dotyk, podgryzanie różnych przedmiotów.
Konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilość ruchu (przynajmniej 3 spacery dziennie w tym jeden około godzinny), ciekawych zabawek – gryzaków, tak aby mógł się nimi zająć podczas Państwa nieobecności. Należy również pamiętać, że pies nie wie, które przedmioty może gryźć a których nie. On nie rozróżnia swoich zabawek od przedmiotów dziecka. Doskonałym rozwiązaniem jest nauczenie psiaka komendy „Zostaw” i ćwiczenie z nim jeżeli jakiś przedmiot nie jest jego.
Poza tym warto kojarzyć psu obecność dziecka z czymś przyjemnym. Jeżeli w jednym pokoju przebywa z Państwem i córka i szczeniak nie ignorujcie psa, ponieważ wtedy najprawdopodobniej postara się on zwrócić Waszą uwagę poprzez zabieranie zabawek dziecka czy ciągnięcie go za spodenki. Dajcie mu w tym czasie zabawkę wypełnioną jedzeniem, sznurek do przeciągania, piłeczkę czy smakołyk.
Zobacz także: Zabawki na inteligencję dla psa
Przed przyjściem niani warto zmęczyć szczeniaka podczas dłuższego spaceru, a na czas jej obecności zapewnić psu rozrywkę w postaci konga wypełnionego smakołykami, wygodnego legowiska, koszulki z Waszym zapachem itp.
Polecam skontaktować się z zoopsychologiem aby wspólnie z nim porozmawiać na temat odpowiedniego postępowania w niektórych przypadkach (takich jak warczenie psa), a także aby ułożyć plan nauki samodzielnego zostawania psa w domu.
Zobacz także: Pies dla dziecka - jaką rasę wybrać?
Twój pupil sprawia problemy wychowawcze? Nie rozumiesz jego zachowania? Napisz na adres lifestyle@next.pl. Na wybrane pytania odpowie nasz ekspert.