Chociaż wizualnie może kojarzyć się z ogromną przytulanką, psiakowi rasy chow chow pod względem charakteru daleko do pluszowego misia. Wystarczy tylko nadmienić, że wiele wieków temu, chow chowy pomagały ludziom w... polowaniach na wilki. Oprócz dużej ilości puszystej sierści, inną cechą charakterystyczną psów tej rasy są lekko niebieskie języki.
Spis treści:
Historia rasy chow chow
Jedna z ras psów należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych. Rasa chow chow pochodzi z Chin, znana jest już od ponad 2000 lat, ale została opisana dopiero w 1903 roku przez American Kennel Club.
Rasa ta kiedyś była używana do polowań na wilki. Chow chow mają długą sierść (około 10 cm), posiadają również grubą skórę (około 3-4 mm), a do tego są bardzo zawzięte. Ze względu na ich wytrzymałość, siłę i odporność na trudne warunki pogodowe, wykorzystywano je również jako... środek transportu w górach Tybetu.
Wygląd chow chow
Chow chowy chodzą na opuszkach palców, ale ich tylne kończyny są proste, co sprawia wrażenie jakby pies chodził na "szczudłach". Ogon mają zakręcony lub prosty, noszony na grzbiecie. Ich gęste i obfite futro oraz ponure spojrzenie sprawia, że upodabnia się je do lwów.
Chow chowy mają jednolite ubarwienie sierści, występujące w kolorach rudym, czarnym, białym, kremowym i niebieskim. Sierść psów tej rasy jest gęsta, puszysta i dwuwarstwowa.
Charakterystyczną cechą tej rasy jest czarno-niebieski język, dziąsła i podniebienie. Ich gęsta i puszysta sierść sprawia, że sylwetka wydaje się być znacznie większa, niż w rzeczywistości. Dzięki temu chow chow sprawia wrażenie groźniejszego.
fot. Adobe Stock
Chow chow: charakter i zachowanie
Chow chowy to doskonałe stróże, ale nie są "szczekliwe". Alarmują okolicę tylko w szczególnych sytuacjach. Właściciel chow chowa dobrze wie, że jeśli usłyszy jego szczekanie, to z pewnością dzieje się coś poważnego.
Psy tej rasy są bardzo uparte i nie lubią być do czegoś zmuszane. Nie nadają się do szkolenia, ale dadzą się nauczyć podstawowych komend.
Uwielbiają spacery i kontakt z właścicielem i jego rodziną. Chow chowy lubią się bawić, ale tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę. Posiadacze psów tej rasy często żartują na temat ich kapryśności. Ich zabawa jest krótka, ale intensywna.
Należy być ostrożnym w kontaktach chow chowa z dziećmi. Psy te bowiem mogą być zazdrosne o uwagę swojego pana i nie lubią zbytniej natarczywości. Nie przepadają za przytulaniem i okazywaniem uczuć. Pomimo braku wylewności, przywiązują się jednak do domowników i kochają ich z całego serca.
Charakter chow chowa, który nie będzie odpowiednio wychowywany, może ewoluować w dość niebezpiecznym kierunku - ze względu na wrodzony upór, psiak może stać się potem trudny do okiełznania.
Główne zasady pielęgnacji chow chow
Chow chowy z powodu obfitej sierści wymagają regularnego czesania. Ich oczy i uszy są bardzo wrażliwe. Psy tej rasy mają tendencje do alergii skórnych, częste kąpiele nie są więc zalecane. Warto wiedzieć, że mimo tak imponującego futra, chow chowy nie powinny mieszkać na dworze.
Dobrze radzą sobie podczas mrozów, ale upały zdecydowanie im nie służą. Ze względu na wyjątkowo grubą sierść, znoszą gorące dni jeszcze gorzej, niż przedstawiciele pozostałych ras psów.
Zobacz także:
Encyklopedia ras psów