Chow-chow to puchaty psiak, pochodzący z Azji. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest kolor języka, który jest lekko niebieskawy. Mimo że psy tej rasy wydają się być spokojne, w przeszłości służyły do... polowania na wilki. Były też jednym z głównych środków transportu w Tybecie. Niezwykle gęsta sierść sprawia, że chow-chow wydaje się znacznie większy, niż jest w rzeczywistości.
Wygląd chow-chow
Psy tej rasy charakteryzują się umięśnioną i postawą sylwetką. Mają też silne łapy i wysoko uniesiony, bardzo puszysty ogon. Cała sierść chow-chow jest zresztą niezwykle puszysta i bujna. Dzięki temu każdemu przeciwnikowi ten psiak wyda się bardzo groźny. Ubarwienie jest zawsze jednolite, ale występuje w bardzo różnych barwach - od białej, poprzez rudawą lub cynamonową, aż po czarną. Nie da się ukryć, że z wyglądu psy tej rasy przypominają nieco pluszowe niedźwiadki. Dziąsła, podniebienie i język chow-chow mają niebiesko-czarny kolor.
Jamnik: pocieszny maluch czy zaangażowany obrońca?
Temperament chow-chow
Chow-chow to pies spokojny i zrównoważony, ale jednocześnie bardzo pewny siebie. Jest dumny i dystyngowany, można odnieść wrażenie że nawet dość zdystansowany. Nie przepada za przytulaniem i okazywaniem uczuć. Z pewnością nie będzie żywiołowo okazywał swojego przywiązania, ale pomimo to darzy swoją rodzinę ogromnym uczuciem. Chociaż wygląda jak żywa maskotka, jeśli poszukujemy psa o charakterze pieszczocha, nie decydujmy się na chow-chowa!
Nie spoufala się z obcymi, więc jest świetnym stróżem. Wymaga jednak szkolenia - w przeciwnym przypadku może stać się nieco agresywny. Szczeka niezwykle rzadko, a odgłosy wydawane przez niego, to dla właściciela nieomylny znak, że dzieje się coś naprawdę poważnego. Chow-chow nie będzie ujadać na przypadkowych przechodniów - czuje się na to zbyt dumny. Psy tej rasy bywają niezwykle uparte, dlatego szkolenie musi odbywać się konsekwentnie.
Leonberger: olbrzym, który kocha dzieci
Pielęgnacja chow-chow
Gęsta sierść chow-chowa wymaga regularnego szczotkowania. Ten psiak bez problemu zostanie sam w domu podczas nieobecności właścicieli - z pewnością nie będzie męczył sąsiadów wyciem ani ujadaniem. Nie lubi deszczu i nie cierpi się brudzić!
Chow-chow uwielbia mróz, ale kiepsko znosi upały, głównie ze względu na ilość sierści. W gorące dni najlepiej wyprowadzać go na spacer albo wcześnie rano, albo późnym wieczorem.
Czytaj więcej na temat zwierząt