Agresja dominacyjna między psami - jak sobie radzić

Agresja dominacyjna między psami - jak sobie radzić

Agresja dominacyjna między psami to problem, który można rozwiązać. Należy jednak pamiętać, że to nie to samo co gryzienie czy warczenie psa. Czym więc jest agresja dominacyjna oraz jak sobie z nią radzić?
/ 27.07.2010 10:29
Agresja dominacyjna między psami - jak sobie radzić

Wspomniane sytuacje (pogryzienie i warczenie) są etapami agresji, która u psów rozpoczyna się od przybrania agresywnej pozycji ciała. Jeżeli pies dalej odczuwa agresję (np. spowodowaną lękiem lub dominacją) zacznie werbalizować swoje zaniepokojenie warczeniem, później szczekaniem. Ostatnim etapem sytuacji agresywnej będzie atak. Dzieje się tak wtedy, kiedy pies wykazujący agresję "nie widzi" innego wyjścia z sytuacji. Aby zapobiec rozlewowi krwi właściciel musi bardzo pilnie obserwować swojego podopiecznego i zauważywszy agresywną postawę ciała lub/i słysząc warczenie natychmiast powinien odwrócić uwagę psa. W skrajnych przypadkach po prostu odciągnąć z miejsca zdarzenia.

Można wyróżnić dwie podstawowe, najczęściej występujące formy agresji pomiędzy psami:

  • agresja pomiędzy psami tej samej płci (o ile w przypadku samców nawet w 50% kastracja okazała się skuteczna, o tyle sterylizacja w przypadku samic nie jest tutaj aż tak skuteczna);
  • agresja związana z dominacją (pomiędzy dwoma psami, które razem mieszkają).

Drugi przypadek agresji możemy zaobserwować, kiedy decydujemy się na drugiego (kolejnego), młodszego psa lub kiedy pies dotychczas dominujący zaczyna się starzeć. Należy pamiętać, że jeżeli mamy tego typu kłopot z psem, najgorszym rozwiązaniem jest przyprowadzenie do domu kolejnego psa. Problem zamiast się rozwiązać - podwaja się.

Przeczytaj także: Jak wprowadzić do domu drugiego psa?

Często właściciel zauważa agresywne zachowanie swojego psa dopiero stając się świadkiem już rozpoczętej lub rozpoczynającej się walki psów. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że taka sytuacja może być prawidłowa. Jest to bowiem forma organizowania się w stadzie i ustalania hierarchii. Należy wówczas faworyzować psa dominującego! 

Zobacz też: Jak uniknąć konfliktów między psami?

W sytuacji, kiedy zauważymy, że nasz podopieczny zachowuje się agresywnie powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z zoopsychologiem, który pomoże nam rozwiązać problem. Dla każdego psa jest on inny i wymaga dokładnego, indywidualnego wywiadu oraz terapii dostosowanej do konkretnego przypadku.