Jak uprawiać bazylię - najważniejsze zasady

Bazylia - jak uprawiać w ogrodzie i na balkonie fot. Fotolia
Jeśli nie masz jeszcze bazylii w swym ogrodzie lub na balkonie – w każdej chwili możesz ją posadzić.
Małgorzata Świgoń / 23.07.2014 05:00
Bazylia - jak uprawiać w ogrodzie i na balkonie fot. Fotolia
Bazylia jest wprawdzie rośliną wieloletnią, ale w naszym klimacie uprawia się ją jako jednoroczną. Sadzonki bazylii możesz kupić w sklepach ogrodniczych przez całe lato. Posadź bazylię w ogródku lub w balkonowej skrzynce i korzystaj z jej świeżego aromatu.

Jak uprawiać bazylię?


Miejsce: powinno być średnio słoneczne miejsce, osłonięte od wiatru.


Ziemia: najlepiej żyzna, przepuszczalna o dużej zawartości próchnicy, ale nie nadmiernie kwaśna. Ważne, by podłoże zbyt szybko nie wysychało.


Podlewanie: regularne, umiarkowane. Nie wolno rośliny przelać, bo powoduje to gnicie korzeni i liści. Ale zbyt duża wilgotność powietrza też nie jest wskazana – powoduje, że na liściach pojawiają się brzydkie plamy.


Szkodniki: rzadko ją atakują. Odstrasza je intensywny zapach ziela.


Nasza rada: bazylia będzie się jeszcze lepiej krzewiła, gdy uszczkniesz jej szczyt pędu. Jeśli traktujesz ją wyłącznie jako przyprawę usuwaj pąki kwiatowe, bo wytwarzanie nasion osłabia roślinę. Gdy zależy ci także na jej walorach ozdobnych – pozwól zakwitnąć bazylii, bo niektóre odmiany mają atrakcyjne kwiatostany. W ogrodzie przezimuje, jeśli przytniesz ją przed kwitnieniem, a na jesieni wykopiesz sadzonki i przeniesiesz do chłodnego, ale dobrze oświetlonego miejsca.


Słaby punkt: bazylia jest wrażliwa na chłód i brak wody. Jeśli rośnie w doniczce trzeba ją regularnie podlewać, bo przesuszoną trudno jest uratować.


Odmiany:
  • Bazylia czerwona. Ma ciemnopurpurowe liście. Jest nie tylko smaczna, ale też dekoracyjna.
  • Bazylia wyższa. Dorasta do 50 cm. Ma zielone, intensywnie pachnące liście.

  • Bazylia cytrynowa. Charakteryzuje się wyjątkowo świeżym, cytrusowym aromatem. Zdobią ją jasnozielone, drobne listki.

  • Bazylia cynamonowa. Gęsta, krzaczasta. Zielono-purpurowe liście roztaczają wyraźny cynamonowy aromat.
  • Bazylia kwiatowa biała. Jasnozielone liście pachną anyżkiem. Jej dodatkową ozdobą są wiechy białych pachnących kwiatów. Powtarza kwitnienie do późnej jesieni.

  • Bazylia tajlandzka. Dorasta do 60 cm. W zapachu zielonofioletowych liści można odnaleźć nutę cytrynową, miętową i anyżkową. Bardzo ładnie kwitnie na różowy kolor.

  • Bazylia waniliowa. Wydaje przyjemny korzenny zapach, nieco przypominający wanilię. Doskonała do deserów.



Zalety lecznicze: poprawia trawienie, znosi wzdęcia, odbijania, działa przeciwzapalnie. Szczególnie polecana w zaburzeniach trawiennych u dzieci i osób w wieku podeszłym.


Jak używać: wspaniale nadaje się do przyprawiania sosów, drobiu, ryb, sałatek. Jest nieodzownym dodatkiem do pizzy i spaghetti, znakomicie podnosi smak potraw.

Przeczytaj także:



Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Przyjaciółka".

Redakcja poleca

REKLAMA