Storczyk dendrobium - jak o niego dbać?

storczyk dendrobium fot. Adobe Stock, maryviolet
Storczyk dendrobium to popularna odmiana orchidei. Dobrze czuje się w doniczce i kwitnie bardzo obficie. Dendrobium lubi miejsca słoneczne i wilgotne. Jeśli nie kwitnie, warto przyjrzeć się jego pielęgnacji oraz zmienić regularność podlewania. Storczyka latem warto wystawiać na zewnątrz.
/ 03.08.2022 12:45
storczyk dendrobium fot. Adobe Stock, maryviolet

Storczyk dendrobium to jedna z odmian orchidei, która pięknie prezentuje się w każdym domu. Storczyki pięknie kwitną, niektóre nawet przez cały rok, dlatego tak chętnie uprawiamy je w doniczkach. Dendrobium nobile, czyli dendrobium szlachetne, to odmiana storczyka wprost idealna dla początkujących, dlatego będzie doskonałym pomysłem na prezent.

Spis treści:

  1. Storczyk dendrobium: podlewanie
  2. Storczyk dendrobium: nawożenie i pielęgnacja
  3. Jak rozmnażać storczyka dendrobium?

Storczyk dendrobium: podlewanie

Wiele osób, zwłaszcza tych, które nigdy nie miały do czynienia z uprawą storczyków, obawia się, że nie poradzi sobie z podlewaniem tego kwiatka. Owszem, storczyk dendrobium bywa kapryśny i są tacy, którzy narzekają na brak kwitnienia, jednak podlewanie dendrobium nie powinno sprawić ci problemu.

Wiosną i latem dendrobium podlewamy i nawozimy często, jesienią i zimą  - widocznie ograniczamy obie czynności. Niektórzy zimą w ogóle nie podlewają dendrobium. Roślina ta nie ma szczególnych wymagań, ale jeśli stoi blisko grzejnika, warto podlewać ją także w okresie zimowym.

Storczyka dendrobium podlewamy co 5 - 7 dni latem, jednak mniejsze storczyki, hodowane w małych doniczkach przesychają szybciej, wówczas warto podlewać je nawet 3 razy w tygodniu. Przed kolejnym podlewaniem sprawdź, czy podłoże zdążyło lekko przeschnąć, a po podlaniu pozwól, by nadmiar wody spłynął do podstawki (korzenie nie powinny być stale zanurzone, wówczas mogą gnić).

Woda wodociągowa raczej nie będzie służyła dendrobium (zawiera zbyt dużo wapnia) - najlepsza będzie deszczówka lub woda z kranu rozcieńczona 1:1 wodą destylowaną. Storczyk dendrobium lubi także regularne zraszanie - spryskuj więc roślinę przynajmniej raz na dwa dni (a najlepiej codziennie) miękką wodą.

storczyk dendrobium uprawafot. Storczyk dendrobium/Adobe Stock, Wirestock Creators

Storczyk dednrobium: nawożenie i pielęgnacja

Storczyk dendrobium ma podobne wymagania pielęgnacyjne, jak pozostałe odmiany orchidei. Większość storczyków lubi światło rozproszone, najchętniej w dużej ilości. Dendrobium nie uprawiamy na północnym parapecie, gdzie będzie miało zbyt mało słońca, a przez to nie będzie kwitnąć. Storczyki z reguły nie lubią przestawiania. Dendrobium lubi jednak świeże powietrze, dlatego w ciepłe dni warto wystawiać je na zewnątrz. Zaszkodzić może im bardzo niska temperatura (poniżej 0 stopni Celsjusza).

Pielęgnacja storczyków odmian dendrobium, w tym dendrobium nobile, ogranicza się właściwie do odpowiedniego stanowiska, zapewnienia wilgotności i nawożenia. W okresie kwitnienia nawozimy dendrobium nawozem dolistnym do storczyków raz na tydzień. Zimą można zaprzestać nawożenia lub nawozić nie częściej niż raz na miesiąc.

Rozmnażanie dendrobium

Gdy storczyk dendrobium przekwitnie, można przyciąć pędy nisko (rzadko zdarza się, że na tym samym pędzie zakwitnie powtórnie). Rozmnażanie dendrobium najprościej przeprowadzić podczas przesadzania rośliny. Dendrobium najlepiej rozmnażać wiosną. Te "bulwy" które wykształciły korzenie o długości co najmniej 5 cm, warto rozdzielić od reszty i umieścić w nowych doniczkach, oczywiście stosując specjalne podłoże do storczyków.

Po rozmnożeniu przez kilka dni dbaj o to, by było ono stale wilgotne. Dendrobium rozmnożone w ten sposób powinno zakwitnąć po 2 latach.

storczyk dendrobium rozmnażaniefot. Storczyk dendrobium/Adobe Stock, K.A

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.01.2020.

Czytaj także:Sansewieria wężownicaDomowe sposoby na mszyceZamiokulkas

Redakcja poleca

REKLAMA