Świąteczne porządki krok po kroku - od czego zacząć sprzątanie przed świętami?

świąteczne porządki fot. Adobe Stock
Świąteczne porządki zacznij 2 tygodnie przed Wigilią. Najpierw wyczyść rzadko uczęszczane miejsca, na koniec zostaw łazienki. Świąteczne porządki ułatwi ci gotowa lista zadań do wykonania.
/ 18.12.2020 06:49
świąteczne porządki fot. Adobe Stock

Dobra organizacja przedświątecznych porządków to niezwykle cenna umiejętność, która z pewnością zaoszczędzi ci stresu i gonitwy na ostatnią chwilę.

W tym roku spraw, by świąteczne porządki upłynęły w miłej i spokojnej atmosferze, a mieszkanie zalśni jeszcze przed pierwszą gwiazdką. Oto kilka prostych trików, dzięki którym świąteczne porządki będą prostsze.

Spis treści:

  1. Kiedy zacząć świąteczne porządki?
  2. Świąteczne porządki - gotowa lista zadań
  3. Świąteczne porządki - ważne wskazówki
  4. Triki, które warto znać

Kiedy zacząć świąteczne porządki?

Kluczowe znaczenie ma tutaj czas. Każdy plan, aby został osiągnięty, musi być odpowiednio rozłożony w czasie. Dlatego szczególnie dobrze jest podzielić generalne porządki na 2 tygodnie. Tym bardziej, że grudzień to nie tylko sprzątanie, lecz także przedświąteczne zakupy, gotowanie czy ubieranie choinki.

Świąteczne porządki zacznij więc robić 2 tygodnie przed Wigilią. W pierwszej kolejności należy umyć okna i parapety, drzwi, listwy przypodłogowe, oczyścić ściany z pajęczyn, wytrzepać dywany, wyczyścić balkon. Świąteczne porządki zacznij od tych miejsc, które są rzadko używane i tak szybko ponownie się nie zabrudzą.

Świąteczne porządki - gotowa lista zadań

Przede wszystkim, warto zrobić listę wszystkich zadań, które z czasem będą skrupulatnie wykreślane. Aby z sukcesem zakończyć porządkową batalię, dobrze jest zaangażować w porządki świąteczne wszystkich członków rodziny. 

Możesz skorzystać z naszej gotowej listy zadań:

  1. Umyj balkon i taras. Wyczyść barierki (na których możesz zawiesić ozdoby świąteczne), umyj kafelki.
  2. Upierz firanki i zasłonki.
  3. Umyj okna i parapety.
  4. Zawieś firanki i zasłonki w oknach (jeśli nie wymagają prasowania, wyschną w pozycji wiszącej).
  5. Wytrzep dywany lub oddaj je do czyszczenia.
  6. Umyj wszystkie lampy - wiszące żyrandole i lampki stojące.
  7. Odkurz kanapy i fotele.
  8. Umyj drzwi i futryny oraz listwy przypodłogowe.
  9. Gruntownie odkurz mieszkanie, pamiętając o miejscach trudno dostępnych.
  10. Zetrzyj kurze z półek.
  11. Umyj fronty szafek.
  12. Umyj sprzęty domowe: lodówkę, pralkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową, czajnik elektryczny.
  13. Wysprzątaj łazienki. Pamiętaj o umyciu luster
  14. Odkurz i umyj podłogi oraz schody wewnętrzne, jeśli je posiadasz. Nie zapomnij o listwach przy schodach oraz oświetleniu punktowym.

Świąteczne porządki - o tym pamiętaj

  • Zawsze zaczynaj od pomieszczenia, które jest rzadko używane - balkonu lub tarasu, gdzie na ogół wystarczy tylko umyć podłogę i przetrzeć barierkę.
  • Sprzątanie rozpoczynaj od wyniesienia z pomieszczenia wszystkiego, co nie powinno się w nim znajdować oraz co mogłoby ci chwilowo przeszkadzać w jego uporządkowaniu.
  • Szafa - dokonaj selekcji ubrań. Jeśli jesteś pewna, że nie przydadzą ci się już do niczego, święta to dobry moment, aby humanitarnie się ich pozbyć. 
  • W przypadku sprzątania pomieszczeń - złota zasada brzmi - jeśli zabierasz się za coś, zrób to do końca. Takie sprzątanie przyniesie widoczny efekt, a tobie satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.            
  • Łazienki zawsze sprzątaj na końcu - czyszczenie zacznij od fug, które dobrze czyści się zużytą szczoteczką do zębów, polewając fugi płynem do czyszczenia urządzeń sanitarnych. Następnie kafelki – do polerowania doskonale nada się płyn do okien. W szafkach łazienkowych konieczny przegląd zawartości. Dalej zostaje już dezynfekcja toalety, mycie wanny, prysznica, następnie lustra, potem podłogi. Koniecznie na sam koniec zostaw umywalkę.

porządki przedświąteczne
fot. Adobe Stock

Świąteczne porządki - przydatne triki

  • Kosze i abażury szklane zanurz w wodzie, papierowe odkurz. Wyłącz żarówkę i przetrzyj ją delikatnie wilgotną gąbką. Suchą żarówkę możesz skropić delikatnie ulubionym zapachem, gdy potem włączona się nagrzeje, zapach rozniesie się po mieszkaniu.
  • Firany i zasłony – aby ograniczyć unoszenie się kurzu, ściągając, zawijaj je do środka. Jeśli można je prać na mokro, namocz przez noc w zimnej wodzie, a następnie wypierz w wodzie z płatkami mydlanymi lub płynem do prania. Rozwieś firanki gdy są jeszcze wilgotne, dzięki czemu samoistnie się wyprostują. Białe firanki można wybielać sodą oczyszczoną, solą lub wybielaczami, na koniec wypłukać w ulubionym płynie do płukania.
  • Mycie okien – najpierw myj ramy (nigdy płynem do mycia szyb) i szyby. Aby szybciej schły, koniecznie zastosuj preparaty z alkoholem. By mycie przebiegało szybko, użyj ściereczek z mikrofibry lub zniszczonych koszulek. Zapomnij o starych metodach mycia gazetą, bo rysują szyby, a szkoło matowieje.
  • Mycie drzwi – wystarczy dobra gąbka i uniwersalny płyn do mycia. Z białych drzwi natomiast szybko usuniesz zabrudzenia, mleczkiem czyszczącym z wybielaczem.
  • Trzepanie pościeli i materaca - pościel dobrze jest wywietrzyć i porządnie strzepnąć. Odkurz tapicerkę i poduszki. Nakrycia oraz koce wypierz w pralce.
  • Podłogi - dywany i wykładzinę najlepiej umyć i wyprać za pomocą specjalistycznego odkurzacza piorącego, którym od razu wypierzesz tapicerkę w całym domu. Jeśli go nie posiadasz, możesz wypożyczyć. Co do podłogi, wystarczy ciepła woda z detergentem lub z dodatkiem octu.
  • Brakuje płynu do mycia szyb? Zastosuj następującą miksturę: 2 części wody, 1 część octu i kilka kropli płynu do mycia naczyń. Doskonale wyczyścisz nią szyby.
  • Odkurzacz rozsiewa po mieszkaniu zapach kurzu? Postaw na olejek. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można kupić specjalne sztyfty zapachowe (kosztują ok. 9 zł), które umieszcza się w pojemniku na worek. Neutralizują one zapach kurzu. Umieść pod workiem do kurzu laskę cynamonu, można również pokropić worek kilkoma kroplami olejku aromatycznego o ulubionym zapachu. Podczas odkurzania dom wypełni się miłą wonią.
  • Odkurzanie kaktusa? Ponieważ kaktusy nie nadają się do zlewania ich wodą, tak jak możemy zrobić to z resztą liściastych kwiatów, można zastosować prosty trik, używając miękkiego okrągłego pędzelka. Możesz też podmuchać na kaktusa delikatnym nawiewem suszarki. Roślinę dobrze jest wcześniej zestawić z okna, by kurz nie osiadał na szybie.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Eweliny Schmidt. Pierwotnie został opublikowany 22.11.2012.

To też może ci się przydać:
Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?
Jak wyczyścić kanapę?
Jak usunąć plamy z długopisu?

Redakcja poleca

REKLAMA