Jak pobudzić storczyki do kwitnienia?

jak pobudzić storczyki do kwitnienia fot. Adobe Stock
Jak pobudzić storczyki do kwitnienia kolejny raz, gdy już przekwitną? Co zrobić, żeby storczyk wypuścił pęd kwiatowy? Zadbaj o różnicę temperatur i nie dopuść do poparzenia liści.
Barbara Lasota / 10.09.2020 10:40
jak pobudzić storczyki do kwitnienia fot. Adobe Stock

Storczyki, nazywane czasem klejnotami dżungli, w naturze rosną w koronach drzew, w spękaniach kory, gdzie mają umiarkowaną ilość światła, ciepło w ciągu dnia i chłodno nocą. Jeśli zapewni się im podobne warunki w mieszkaniu, wtedy też rosną wspaniale i kwitną systematycznie.

Najpopularniejszym i najmniej kapryśnym gatunkiem jest falenopsis, który często kupujemy i dostajemy z okazji urodzin oraz innych uroczystości, zamiast bukietu kwiatów. Kwitnie on 2-3 miesiące, czasem dłużej, a potem u jednych hodowców zakwita ponownie, a u innych nie. Często przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja storczyków.

Spis treści:

  1. Przycinanie pędów
  2. Różnica temperatur
  3. Zmiana ilości światła
  4. Potrzebny spoczynek
  5. Nawożenie, podłoże, wilgotność powietrza

Przycinanie pędów

Storczyki tworzą pąki na wydłużonych pędach kwiatostanowych, które wyglądają jak patyki. Gdy wszystkie kwiaty już opadną, niektórzy hodowcy sugerują, aby pęd kwiatowy przyciąć nad trzecim oczkiem i czekać, aż się rozgałęzi i zacznie tworzyć nowe pąki.

Ale duże grono miłośników storczyków i ich znawców uważa, że wcale nie trzeba przycinać, tylko spokojnie obserwować roślinę. A więc co zrobić, żeby storczyk wypuścił pęd? Niektórzy polecają czosnek do storczyków. Podlanie rośliny wywarem z czosnku ma zapewniać jej piękny wygląd i długie i obfite kwitnienie.

Jeśli pęd kwiatowy storczyka zaschnie np. w połowie, trzeba uciąć część zaschniętą. A jeśli zaschnie cały, wtedy trzeba wyciąć cały i czekać, aż roślina wypuści nowy. Może się jednak zdarzyć, że nowe pąki storczyka będą się tworzyć na starym pędzie, który wcale nie zaschnie.

Co zrobić żeby storczyk wypuścił pęd
fot. Przycinanie storczytków/Adobe Stock

Wskazana różnica temperatur

Jeśli mija kilka miesięcy od ostatniego kwitnienia storczyka i nowe pąki nie tworzą się, warto przez około miesiąc zwiększyć różnicę temperatur między nocą, a dniem. Polega to na tym, że w dzień storczyk ma normalną temperaturę pokojową, a na noc przykręcamy grzejnik i stawiamy kwiat przy rozszczelnionym oknie (ale nie podczas mrozów, bo zmarznie).

Wiosną, gdy nie ma już przymrozków i latem można na noc wystawiać storczyka na balkon. Taka kuracja indukuje wytwarzanie nowych pędów kwiatowych i pobudza storczyka do kwitnienia.

Naturalnym okresem kwitnienia popularnych storczyków jest okres od późnej jesieni do wiosny, ale są też odmiany kwitnące latem i jesienią.

Zmiana ilości światła

Storczyki lubią światło, ale niezbyt silne. Zalany słońcem parapet nie jest odpowiedni. Mogą ulec poparzeniu, a nawet jeśli nie, to mogą przez to nie chcieć ponownie zakwitnąć.

Najlepiej rosną i kwitną od wschodu, a nawet na północnym parapecie.

jak pobudzić storczyka do kwitnienia
fot. Storczk kwitnący na biało/Adobe Stock

Potrzebny spoczynek

Gdy zimą storczyk nie kwitnie, najlepiej aby stał wtedy w pomieszczeniu o temperaturze 15–18 st. C. Gatunek storczyka dendrobium preferuje wówczas nawet 5 – 10 st. C.

Spoczynek w chłodzie powinien trwać kilka tygodni, tzn. 5 – 8. To pobudza storczyka do kwitnienia. Gdy potem przeniesie się roślinę do pokoju o normalnej temperaturze, dość szybko wypuszcza pęd kwiatowy.

Nawóz, podłoże, wilgotność powietrza

Co zrobić, aby storczyk zakwitł, jeśli mimo optymalnych warunków kwiat nie wypuszcza pędów kwiatowych? Problemem może być uboga w składniki mineralne gleba.

Jak nawozić storczyki?

Przyczyną braku kwiatów może być zarówno przenawożenie storczyka, jak i niedobór składników odżywczych w glebie. Gdy nawozisz storczyka zbyt obficie, wtedy mogą nadmiernie rozwijać się liście, a kwiaty nie.

Przede wszystkim trzeba stosować specjalistyczne nawozy do storczyków, co 2–3 tygodnie, z dużym umiarem, jak zaleca producent.

W czasie spoczynku dokarmianie przerywa się. Nie stosuj nawozów przeznaczonych do innych gatunków roślin.

Odpowiednie podłoże i doniczka

Najlepsza jest mieszanka:

  • torf,
  • ziemia liściowa,
  • kora,
  • korzenie paproci,
  • mech.

Jeśli przesadzisz storczyka do ziemi uniwersalnej, raczej nie doczekasz się kwiatów i roślina zmarnieje. Doniczka nie może być za duża. Dobrym wyborem jest pojemnik z przezroczystego plastiku. Dopiero, gdy korzenie przerosną otwory, warto ją wymienić na nieco większą.

Wilgotność powietrza

Jeśli w mieszkaniu powietrze jest za suche, storczyk także może z tego powodu być w gorszej kondycji i nie tworzyć pąków. A gdy już je wypuści, mogą ulec zasuszeniu. Dlatego warto nawilżać powietrze systematycznie wietrząc pokój i - jeśli nie masz nawilżacza powietrza - przynajmniej wieszając na grzejniku mokre ręczniki.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 19.01.2018.

Zobacz więcej porad na temat pielęgnacji storczyków:Jak podlewać storczyki?Jak przesadzać storczyki?Choroby storczyków: tarczniki, wełnowce, plamistość i inne

Redakcja poleca

REKLAMA