Uparty storczyk nie chce zakwitnąć? Jest sposób, aby znów zachwycał urodą

Storczyki fot. Fotolia

Storczyki, nazywane czasem klejnotami dżungli, w naturze rosną w koronach drzew, w spękaniach kory, gdzie mają umiarkowaną ilość światła, ciepło w ciągu dnia i chłodno nocą. Jeśli zapewni się im podobne warunki w mieszkaniu, wtedy też rosną wspaniale i kwitną systematycznie. Najpopularniejszym gatunkiem i najmniej kapryśnym jest falenopsis, który często kupujemy i dostajemy z okazji urodzin oraz innych uroczystości, zamiast bukietu kwiatów. Kwitnie on 2-3 miesiące, czasem dłużej, a potem u jednych hodowców zakwita ponownie, a u innych nie. Często przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja storczyków.

Gdy przekwitnie – czas myśleć, by ponownie zakwitł

Storczyki tworzą pąki na wydłużonych pędach kwiatostanowych, które wyglądają jak patyki. Gdy wszystkie kwiaty już opadną, niektórzy hodowcy sugerują, aby pęd kwiatowy przyciąć nad trzecim oczkiem i czekać, aż się rozgałęzi i zacznie tworzyć nowe pąki. Ale duże grono miłośników storczyków i ich znawców uważa, że wcale nie trzeba przycinać, tylko spokojnie obserwować roślinę. Jeśli pęd kwiatowy storczyka zaschnie np. w połowie, trzeba uciąć część zaschniętą. A jeśli zaschnie cały, wtedy trzeba wyciąć cały i czekać, aż roślina wypuści nowy. Może się jednak zdarzyć, że nowe pąki storczyka będą się tworzyć na starym pędzie, który wcale nie zaschnie.

Wskazana różnica temperatur

Jeśli mija kilka miesięcy od ostatniego kwitnienia storczyka i nowe pąki nie tworzą się, warto przez około miesiąc zwiększyć różnicę temperatur między nocą, a dniem. Polega to na ty, że w dzień storczyk ma normalną temperaturę pokojową, a na noc przykręcamy grzejnik i stawiamy go przy rozszczelnionym oknie (ale nie podczas mrozów, bo zmarznie!). Wiosną, gdy nie ma już przymrozków i latem można na noc wystawiać storczyk na balkon. Taka kuracja indukuje wytwarzanie nowych pędów kwiatowych. Naturalnym okresem kwitnienia popularnych storczyków jest okres od późnej jesieni do wiosny, ale są też odmiany kwitnące latem i jesienią.

A może to problem światła?

Storczyki lubią światło, ale niezbyt silne. Zalany słońcem parapet nie jest odpowiedni. Mogą ulec poparzeniu, a nawet jeśli nie, to mogą przez to "nie chcieć" zakwitnąć. Najlepiej rosną i kwitną od wschodu, a nawet na północnym parapecie.

Potrzeby spoczynek

Gdy zimą storczyk nie kwitnie, najlepiej gdyby stał wtedy w pomieszczeniu o temperaturze 15–18 st. C. Gatunek storczyka dendrobium preferuje nawet wtedy 5 – 10 st. C. Spoczynek w chłodzie powinien trwać kilka tygodni, tzn. 5 – 8. Gdy potem przeniesie się roślinę do pokoju o normalnej temperaturze, dość szybko wypuszcza pęd kwiatowy.

Nawóz z umiarem

Przyczyną braku kwiatów może być zarówno przenawożenie storczyka jak i niedobór  składników odżywczych w glebie. Gdy nawozimy storczyki zbyt obficie, wtedy mogą nadmiernie rozwijać się liście, a kwiaty nie. Przede wszystkim trzeba stosować specjalistycznych nawozy do storczyków, co 2–3 tygodnie, z dużym umiarem, jak zaleca producent. W czasie spoczynku dokarmianie przerywa się. Absolutnie odradzamy stosowanie innych nawozów, przeznaczonych do innych gatunków roślin.

Odpowiednie  podłoże i doniczka

Najlepsza jest mieszanka: torf, ziemia liściowa, kora, korzenie paproci i mech. Jeśli ktoś przesadził storczyka do ziemi uniwersalnej, raczej nie doczeka się kwiatów i roślina zmarnieje. Doniczka nie może być za duża. Dobrym wyborem jest pojemnik z przezroczystego plastiku. Dopiero, gdy korzenie przerosną otwory, warto ją wymienić na nieco (!) większą.

Wilgotność powietrza

Jeśli w mieszkaniu powietrze jest za suche, storczyk także może z tego powodu być w gorszej kondycji i nie tworzyć pąków. A gdy już je wypuści, mogą ulec zasuszeniu. Dlatego warto nawilżać powietrze systematycznie wietrząc pokój i, jeśli nie masz nawilżacza powietrza, przynajmniej wieszając na grzejniku mokre ręczniki.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)