co zrobić żeby okna nie parowały fot. Adobe Stock

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Na parowanie okien plastikowych od wewnątrz pomoże przemycie szyb roztworem alkoholu i gliceryny. By okna nie parowały nadmiernie, często wietrz mieszkanie i włączaj okap, gdy gotujesz.
/ 02.12.2020 14:57
co zrobić żeby okna nie parowały fot. Adobe Stock

Parowanie okien zimą to częsty problem. Pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy wilgotność wynosi powyżej 60% oraz gdy występuje duża różnica temperatur (powyżej 20 stopni). Parowanie okien może nie występować lub występować w minimalnym stopniu, jeśli okna są wyposażone w mikrowentylację lub mają zamontowane nawiewniki. Jeśli jednak masz szczelne, plastikowe okna, ten problem może dotyczyć także ciebie.

Co zrobić żeby okna się nie skraplały, a raczej by woda nie osadzała się w dolnej części szyby i nie ściekała na parapet?

Domowe sposoby, by okna nie parowały

  • Przemyj szyby roztworem alkoholu i gliceryny. Wystarczy, że przetrzesz je zwilżoną szmatką. Okna nie będą tak bardzo parować.
  • Rozszczelniaj okna, jeśli nie przepuszczają powietrza.
  • Często wietrz mieszkanie. Zimą, gdy różnica temperatur jest wysoka, a wilgotność wewnątrz duża, para wodna może być obecna na szybach nawet przez cały dzień.
  • W pomieszczeniach rozstaw rośliny absorbujące wilgoć, takie jak skrzydłokwiat, paprocie, chamedorę czy bluszcz.
  • Zainwestuj w suszarkę bębnową, jeśli często robisz pranie. Suszenie rozwieszonego prania, bardzo podnosi wilgotność pomieszczenia.
  • Kup osuszacz powietrza. Może to być osuszacz elektryczny, ale pomogą także saszetki z granulkami.
  • Podczas gotowania zawsze włączaj okap, który pochłonie sporo pary.
  • Nie zasłaniaj kaloryferów, pozwól, by ciepłe powietrze suszyło okna.
  • Nie opuszczaj rolet, lub zamień je na zasłony. Opuszczone rolety uniemożliwiają sprawną wentylację, przez co problem występuje stale.

Gdy para wodna obficie skrapla się na framudze okna, osuszaj je, by zapobiec rozwojowi pleśni.

Środki przeciw parowaniu szyb

Jeśli mimo zastosowania domowych sposobów, okna wciąż są zaparowane, a ty ciągle musisz je wycierać, możesz wypróbować gotowy środek chemiczny, który zapobiegnie parowaniu szyb.

Preparaty takie zazwyczaj mają formę sprayu, którym należy spryskać szybę po umyciu okien, a następnie przetrzeć je ściereczką z mikrofibry.

 

 

Zobacz inne porady domowe:
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Mycie okien bez smug czyli jak umyć okna bez wysiłku
Sprzątanie mieszkania krok po kroku - zrób to w godzinę