POLECAMY

Nie lekceważ ciemnego, wilgotnego nalotu na ścianie, w narożu lub na fugach. To może być groźny grzyb

Nazywa się grzyb, choć borowika nie przypomina. Bywa, że nagle pojawia się na ścianie, a rodzina zaczyna chorować. Wiemy jak go zwalczyć.
/ 4 miesiące temu
Nie lekceważ ciemnego, wilgotnego nalotu na ścianie, w narożu lub na fugach. To może być groźny grzyb fot. Fotolia

Grzyb na ścianie bywa nazywany też pleśnią, bo należy do rodziny pleśniowych. Nie bierze się znikąd. Zawsze jest jakaś przyczyna. Może powstać nawet w bardzo zadbanym, często sprzątanym, wręcz sterylnym mieszkaniu. Bo przyczyną pojawienia się w mieszkaniu grzyba (na ścianie) nie jest nieporządek, ale nadmiar wilgoci. Trzeba jak najszybciej zlikwidować przyczynę zagrzybienia, usunąć nalot ze ściany i często wietrzyć mieszkanie.

Znajdź przyczynę zagrzybienia ściany

Powodów zawilgocenia wewnętrznej powierzchni ścian czyli powstania grzyba  na ścianie może być wiele.

 • Brak izolacji poziomej przyziemia domu.
 • Uszkodzony dach.
 • Dziurawa rynna.
 • Nieszczelna rura wodociągowa lub kanalizacyjna.
 • Niedrożna wentylacja
 • Przemarzanie ścian.
 • Istnienie mostka termicznego w narożach. Mostek termiczny, to miejsce, gdzie temperatura ściany jest o kilka stopni niższa niż w innych miejscach.

Wietrzenie to podstawa

Nawet, gdy wszystkie wcześniej wymienione przyczyny nie istnieją, a jedynie mieszkanie jest źle wentylowane, rzadko wietrzone może być w nim za dużo wilgoci i powstanie grzyb. Źródłem wilgoci jesteśmy my i zwierzęta, które z nami mieszkają. Dobrze jest mieć okna z funkcją rozszczelniania lub zamontować w górnej ich części nawiewniki – specjalne kratki, sterowane automatycznie lub ręcznie. Wentylacja powoduje co prawda utratę pewnej ilości ciepła, ale lepiej mieć w domu nieco chłodniej lub trochę więcej zapłacić za ogrzewanie, niż dopuścić do powstania zagrzybienia na ścianie. Trzeba też sprawdzić prawidłowość funkcjonowania przewodów wentylacyjnych. Wystarczy przyłożyć do kratki wentylacyjnej zapaloną świecę i obserwować, w którą stronę przechyla się płomyk. Jeśli do kratki, to znaczy że jest dobry ciąg. Jeśli nie, trzeba wezwać kominiarza, aby udrożnił kanał.

Jak pozbyć się grzyba na ścianie

 • Dokładnie oczyść podłoże. Jeżeli pleśń osadziła się jedynie na powierzchni, wystarczy ją usunąć, zdrapując np. stalową szczotką. W przypadku, gdyby okazało się, że grzyb zakorzenił się już głębiej, trzeba skuć tynk aż do podłoża, około 1 m poza zaatakowane miejsce (chodzi o średnicę).
 • Kilkakrotnie przemyj podłoże czystą wodą i osusz.
 • Pokryj środkiem grzybobójczym tak przygotowane podłoże. Oto kilka preparatów: Atlas mykos, Savo, Cillit Bang, Pufas. Srodki do zwalczania grzybów ze ścian są dostępne we wszystkich marketach budowlanych i sklepach z chemią gospodarczą w cenie ok. 20 zł. Dokładne porady jak je stosować są na opakowaniu. Warto się do nich stosować.
 • Na podłożach silnie zaatakowanych przez grzyby należy nanieść preparat dwukrotnie. Następnie miejscowe ubytki w ścianie uzupełnić należy np. zaprawą wyrównującą lub tynkarską.
 • Gdy ściana wyschnie, można pomalować farbą emulsyjną z dodatkiem środka bioochronnego.

Dlaczego zagrzybienie jest niebezpieczne dla ludzi

Grzyby pleśniowe rozwijające się na ścianach wytwarzają tzw. mykotoksyny. Są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. W mieszkaniu zainfekowanym przez grzyby czuje się nieprzyjemny zapach.  Pleśnie unoszą się w powietrzu, podrażniają górne drogi oddechowe, wywołują objawy alergii i mogą mieć nawet wpływ na powstawanie nowotworów. Działają także na układ nerwowy i skórę. U mieszkańców takiego domu obserwuje się większe zmęczenie, zapalenie zatok, katar, bóle żołądka, podrażnienie oczu.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 miesiące temu
grzyb najczęściej może się pojawić w łazience lub kuchni dlatego warto zainwestować w farbe odporną na wodę np śnieżka-kuchnia łazienka