Pleśń na ścianie jest nie tylko brzydka, ale przede wszystkim niebezpieczna dla zdrowia. Zobacz, jak ją zwalczyć

pleśń na ścianie fot. Adobe Stock, utlanov
Pleśń na ścianie to bardzo częsty problem w domach i mieszkaniach, w szczególności w łazienkach i kuchniach. Powstaje na skutek gromadzącej się wilgoci nie tylko w środku, ale i na zewnątrz, np. kiedy mieszkasz blisko rzeki. Grzyb to poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego musisz wiedzieć, jak z nią walczyć.
Barbara Lasota / 03.01.2024 16:31
pleśń na ścianie fot. Adobe Stock, utlanov

Pleśń na ścianie może powstać nawet w bardzo zadbanym, często sprzątanym mieszkaniu. Jej główną przyczyną jest nadmiar wilgoci i może pojawić się w każdym pomieszczeniu w domu. Zobacz, jak możesz walczyć z tym problemem domowymi lub chemicznymi środkami.

Spis treści:

  1. Skąd się bierze pleśń na ścianie?
  2. Dlaczego pleśń na ścianie jest niebezpieczna?
  3. Pleśń na ścianie: zwalczanie
  4. Jak usunąć pleśń krok po kroku?

Pleśń na ścianie: przyczyny

Powodów pojawienia się pleśni na ścianie może być wiele. Najczęściej jest to nadmierna wilgoć w mieszkaniu i brak odpowiedniej wentylacji, szczególnie w łazience czy kuchni. Jeśli dużo gotujesz i nie korzystasz z okapu albo jeśli kochasz gorące kąpiele, a twoja łazienka nie jest odpowiednio wentylowana, pleśń może się bardzo szybko pojawić na ścianie, najczęściej w rogach.

Inne przyczyny grzyba na ścianie to:

  • Brak izolacji poziomej przyziemia domu.
  • Uszkodzony dach.
  • Dziurawa rynna.
  • Nieszczelna rura wodociągowa lub kanalizacyjna.
  • Niedrożna wentylacja
  • Przemarzanie ścian.
  • Istnienie mostka termicznego w narożach. Mostek termiczny to miejsce, gdzie temperatura ściany jest o kilka stopni niższa niż w innych miejscach.

Bardzo często przyczyną pleśni jest umiejscowienie domu czy mieszkania. Jeśli znajduje się ono blisko rzeki, jeziora czy innego zbiornika, problem pleśni jest bardzo prawdopodobny i dość trudny do zwalczenia. W takim przypadku powinna zająć się nim administracja budynku, bo wszelkie sposoby, które zastosujesz w domu, będą nieskuteczne.

grzyb na ścianie przyczyny

fot. Pleśń na ścianie najczęściej bierze się z wilgoci/Adobe Stock, Andrey Popov

Dlaczego pleśń na ścianie jest niebezpieczna?

Nie wolno ignorować czy lekceważyć pojawienia się pleśni, nawet jeśli jest niewielka. Bardzo możliwe, że to tylko czubek góry lodowej, a pod tynkiem gromadzi się jej naprawdę sporo.

Grzyby pleśniowe rozwijające się na ścianach wytwarzają tzw. mykotoksyny. Są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. W mieszkaniu zainfekowanym przez grzyby często czuje się nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak, bo pleśnie unoszą się w powietrzu, podrażniają górne drogi oddechowe, wywołują objawy alergii. Duże i ciągłe narażenie na wdychanie pleśni może mieć nawet wpływ na rozwój nowotworów.

Mykotoksyny z pleśni działają także na układ nerwowy i skórę. U mieszkańców zagrzybionego domu obserwuje się większe zmęczenie, częste i nawracające zapalenie zatok, katar, bóle żołądka czy podrażnienie oczu.

Pleśń na ścianie: sposoby zwalczania

Większość sposobów na pleśń niestety ma krótkotrwałe działanie, zwłaszcza jeśli problem ma przyczynę „gdzieś w środku” np. w uszkodzonym dachu czy nieszczelnej wentylacji. Podstawą skutecznego usunięcia pleśni jest wyeliminowanie bezpośredniej przyczyny jej powstawania.

Nawet gdy wszystkie wcześniej wymienione przyczyny nie istnieją lub zostały usunięte, a jedynie mieszkanie jest źle wentylowane i rzadko wietrzone, nadal może pojawić się w nim pleśń.

Dobrze jest mieć więc okna z funkcją rozszczelniania lub zamontować w górnej ich części nawiewniki – specjalne kratki, sterowane automatycznie lub ręcznie. Wentylacja powoduje co prawda utratę pewnej ilości ciepła, ale lepiej mieć w domu nieco chłodniej lub trochę więcej zapłacić za ogrzewanie, niż dopuścić do powstania zagrzybienia na ścianie.

Trzeba też sprawdzić prawidłowość funkcjonowania przewodów wentylacyjnych. Możesz to zrobić domowym sposobem - wystarczy przyłożyć do kratki wentylacyjnej zapaloną świecę i obserwować, w którą stronę przechyla się płomyk. Jeśli do kratki, to znaczy że jest dobry ciąg. Jeśli nie, trzeba wezwać kominiarza, aby udrożnił kanał.

preparat na grzyba na ścianie

fot. Pleśń na ścianie/Adobe Stock, cegli

Jak pozbyć się pleśni na ścianie krok po kroku

Aby usunąć pleśń ze ściany, czasem trzeba skuć miejsce, w którym powstaje, zagruntować je specjalnym preparatem i zaszpachlować, a potem zamalować na nowo. Na początek jednak możesz działać powierzchniowo i sprawdzić, czy i na jak długo będziesz mieć spokój od pleśni.

Jak pozbyć się pleśni ze ściany:

  • Dokładnie oczyść ścianę, uważając, aby nie ściągnąć koloru. Kilkukrotnie przemyj ją czystą wodą i miękką ściereczką, a następnie dokładnie osusz.
  • Tak przygotowaną ścianę spryskaj lub zamaluj środkiem grzybobójczym. Preparaty do zwalczania pleśni ze ścian są dostępne we wszystkich marketach budowlanych i sklepach z chemią gospodarczą, zapłacisz za nie ok. 20 zł.
  • Zawsze stosuj się do instrukcji na opakowaniu i pamiętaj o odpowiedniej wentylacji - otwórz okna podczas całej pracy. Nie wpuszczaj także do pomieszczenia zwierząt ani dzieci, a sama załóż maseczkę na czas stosowania preparatu.
  • Na podłożach silnie zaatakowanych przez grzyby należy nanieść preparat dwukrotnie.
  • Gdy ściana wyschnie, pomaluj ją farbą emulsyjną z dodatkiem środka bioochronnego. Na rynku dostępne są specjalne farby dedykowane do miejsc obarczonych zwiększoną wilgocią. Szukaj ich pod nazwą "farba do kuchni i łazienek".

Czasem pleśń usunięta z jednego miejsca pojawia się w innym, wówczas usuwanie jej na bieżąco staje się syzyfową pracą. W takiej sytuacji warto poszukać głębszej przyczyny występowania tego problemu, np. w złej wentylacji budynku.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 21.12.2017.

Czytaj także:
Domowy pochłaniacz wilgoci z ryżu
Jak pozbyć się wilgoci w łazience?
Dlaczego warto mieć pochłaniacz wilgoci?

Redakcja poleca

REKLAMA