Grzyb na ścianie fot. Fotolia

Grzyb na ścianie

Nazywa się grzyb, choć borowika nie przypomina. Bywa, że nagle pojawia się na ścianie, a rodzina zaczyna chorować. Wiemy jak go zwalczyć.
Barbara Lasota / 21.12.2017 11:31
Grzyb na ścianie fot. Fotolia

Grzyb na ścianie bywa nazywany też pleśnią, bo należy do rodziny pleśniowych. Nie bierze się znikąd. Zawsze jest jakaś przyczyna. Może powstać nawet w bardzo zadbanym, często sprzątanym, wręcz sterylnym mieszkaniu. Bo przyczyną pojawienia się w mieszkaniu grzyba (na ścianie) nie jest nieporządek, ale nadmiar wilgoci. Trzeba jak najszybciej zlikwidować przyczynę zagrzybienia, usunąć nalot ze ściany i często wietrzyć mieszkanie.

Znajdź przyczynę zagrzybienia ściany

Powodów zawilgocenia wewnętrznej powierzchni ścian czyli powstania grzyba  na ścianie może być wiele.

 • Brak izolacji poziomej przyziemia domu.
 • Uszkodzony dach.
 • Dziurawa rynna.
 • Nieszczelna rura wodociągowa lub kanalizacyjna.
 • Niedrożna wentylacja
 • Przemarzanie ścian.
 • Istnienie mostka termicznego w narożach. Mostek termiczny, to miejsce, gdzie temperatura ściany jest o kilka stopni niższa niż w innych miejscach.

Wietrzenie to podstawa

Nawet, gdy wszystkie wcześniej wymienione przyczyny nie istnieją, a jedynie mieszkanie jest źle wentylowane, rzadko wietrzone może być w nim za dużo wilgoci i powstanie grzyb. Źródłem wilgoci jesteśmy my i zwierzęta, które z nami mieszkają. Dobrze jest mieć okna z funkcją rozszczelniania lub zamontować w górnej ich części nawiewniki – specjalne kratki, sterowane automatycznie lub ręcznie. Wentylacja powoduje co prawda utratę pewnej ilości ciepła, ale lepiej mieć w domu nieco chłodniej lub trochę więcej zapłacić za ogrzewanie, niż dopuścić do powstania zagrzybienia na ścianie. Trzeba też sprawdzić prawidłowość funkcjonowania przewodów wentylacyjnych. Wystarczy przyłożyć do kratki wentylacyjnej zapaloną świecę i obserwować, w którą stronę przechyla się płomyk. Jeśli do kratki, to znaczy że jest dobry ciąg. Jeśli nie, trzeba wezwać kominiarza, aby udrożnił kanał.

Jak pozbyć się grzyba na ścianie

 • Dokładnie oczyść podłoże. Jeżeli pleśń osadziła się jedynie na powierzchni, wystarczy ją usunąć, zdrapując np. stalową szczotką. W przypadku, gdyby okazało się, że grzyb zakorzenił się już głębiej, trzeba skuć tynk aż do podłoża, około 1 m poza zaatakowane miejsce (chodzi o średnicę).
 • Kilkakrotnie przemyj podłoże czystą wodą i osusz.
 • Pokryj środkiem grzybobójczym tak przygotowane podłoże. Oto kilka preparatów: Atlas mykos, Savo, Cillit Bang, Pufas. Srodki do zwalczania grzybów ze ścian są dostępne we wszystkich marketach budowlanych i sklepach z chemią gospodarczą w cenie ok. 20 zł. Dokładne porady jak je stosować są na opakowaniu. Warto się do nich stosować.
 • Na podłożach silnie zaatakowanych przez grzyby należy nanieść preparat dwukrotnie. Następnie miejscowe ubytki w ścianie uzupełnić należy np. zaprawą wyrównującą lub tynkarską.
 • Gdy ściana wyschnie, można pomalować farbą emulsyjną z dodatkiem środka bioochronnego.

Dlaczego zagrzybienie jest niebezpieczne dla ludzi

Grzyby pleśniowe rozwijające się na ścianach wytwarzają tzw. mykotoksyny. Są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. W mieszkaniu zainfekowanym przez grzyby czuje się nieprzyjemny zapach.  Pleśnie unoszą się w powietrzu, podrażniają górne drogi oddechowe, wywołują objawy alergii i mogą mieć nawet wpływ na powstawanie nowotworów. Działają także na układ nerwowy i skórę. U mieszkańców takiego domu obserwuje się większe zmęczenie, zapalenie zatok, katar, bóle żołądka, podrażnienie oczu.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"