jak odkleić naklejkę z szyby fot. Adobe Stock

Jak odkleić naklejkę z szyby? Sposoby na usuwanie naklejek

Jeśli chcesz odkleić naklejkę z szyby, nie możesz używać ostrych narzędzi, które mogą podrapać okno. Aby usunąć naklejkę w całości użyj suszarki do włosów lub zmywacza do paznokci.
Wioletta Górecka / 03.01.2020 11:42
jak odkleić naklejkę z szyby fot. Adobe Stock

Wszechobecne naklejki to codzienność każdego domu, w którym są dzieci. Usunięcie naklejki z szyby samochodowej, także stanowi nie lada wyzwanie. Po oderwaniu naklejki, na szybie zwykle zostają brzydkie ślady.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak odkleić naklejkę z szyby i przy okazji nie porysować jej powierzchni, zastosuj jeden z poniższych sposobów.

Na skróty:

Jak odkleić naklejkę z szyby za pomocą WD-40

Nanieś obficie preparat na naklejkę i pozostaw na około 15 minut. Następnie delikatnie (szybę bardzo łatwo można podrapać) podważ brzegi naklejki skrobaczką do szyb i spróbuj zdjąć. Jeśli się nie da, przesuwaj skrobaczką po powierzchni naklejki i zdrapuj ją w ten sposób stopniowo.

Jeśli naklejka mocno przywarła, ponownie zaaplikuj WD - 40 i powtarzaj czynność. Na końcu umyj szybę wodą z płynem do naczyń lub płynem do szyb i wypoleruj miękką szmatką.

Jak odkleić naklejkę za pomocą suszarki do włosów

Prostym i w miarę bezpiecznym sposobem na usunięcie naklejki z szyby jest podgrzanie jej suszarką do włosów. Strumień ciepłego powietrza rozpuści klej, dzięki czemu naklejka powinna dać się dość łatwo oderwać.

Uważaj jednak podczas chłodnych dni - różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby w miejscu, gdzie będzie ogrzewana. 

Dla bezpieczeństwa niezależnie od warunków, postaraj się ogrzewać szybę równomiernie na większej powierzchni. Miejsce po usunięciu naklejki umyj odtłuszczającym płynem - do szyb lub naczyń. 

Jak zdjąć naklejkę z szyby 

Działa podobnie jak suszarka, z tym, że para wodna ma o wiele wyższą temperaturę. Dlatego ten sposób zalecany jest przy grubych, odpornych szybach. Sposób z myjką parową jest o wiele szybszy, niż z suszarką, jednak z gorącą parą wodną trzeba obchodzić się bardzo delikatnie, aby szyba nie pękła.

Nie przykładaj dyszy bezpośrednio do szyby, tylko ogrzewaj miejsce z naklejką z odległości ok 20 cm. Klej błyskawicznie się rozpuści i bez problemu powinnaś pozbyć się zarówno naklejki, jak i śladu po niej. 

Jak usunąć naklejkę za pomocą spirytusu

Rozmoczoną wcześniej naklejkę łatwo usuniesz z szyby także za pomocą zmywacza do paznokci lub spirytusu. Najłatwiej pozbędziesz się w ten sposób naklejek papierowych.

Na wacik kosmetyczny nanieś zmywacz lub spirytus i pocieraj naklejkę tak długo, aż całkowicie ją usuniesz. Na koniec umyj szybę odtłuszczającym płynem. Spirytus przyda się także wtedy, gdy czeka cię usuwanie naklejki z mebli, lodówki czy plastiku.

Usuwamy naklejki naftą lub benzyną

To sposób równie skuteczny, lecz niestety uciążliwy ze względu na drażniący zapach. Jeśli jednak operację odklejania naklejek z szyby będziesz przeprowadzać na zewnątrz, zapach nie będzie przeszkodą.

Podobnie jak w przypadku zmywacza i spirytusu - na wacik lub szmatkę nanieś naftę lub benzynę i pocieraj naklejkę. Możesz także uprzednio rozmoczyć naklejkę, przykładając zamiast mokrej szmatki, ścierkę namoczoną właśnie jedną z tych substancji. Po tym zabiegu dokładnie umyj szybę zimną wodą z detergentem, który odtłuści szybę.

Czym zmyć klej po naklejce

Jeśli po usunięciu naklejki na szybie pozostał klej, usuniesz go za pomocą taśmy klejącej. Przyklej kawałek na pozostałości naklejki, dokładnie dociśnij (najlepiej wygładź ręką) i energicznie oderwij.

Taśma klejąca zadziała podobnie jak plaster wosku do depilacji. Czynność powtarzaj do skutku. Pozostałości usuń preparatem odtłuszczającym.

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu?

Naklejka z numerem rejestracyjnym samochodu na szybie jest obowiązkowa - za jazdę bez niej grozi wysoki mandat, nawet 500 zł i narażenie się na podejrzenia o jazdę na kradzionych tablicach rejestracyjnych. 

Jednak nabywając samochód z drugiej ręki i przerejestrowując go, trzeba zdjąć poprzednią naklejkę, a w jej miejsce (lub wyżej bądź niżej) nakleić aktualną. Ten, kto próbował odklejać naklejkę z numerem rejestracyjnym wie, że to karkołomne zadanie. 

W tym przypadku zdzieranie i namaczanie na niewiele się zda. Najskuteczniejszym sposobem będzie pierwszy z naszej listy, czyli obfite spryskanie jej preparatem WD - 40 i usunięcie przez podważanie skrobaczką do szyb. 

Równie dobrze sprawdzi się podgrzanie szyby od wewnątrz strumieniem gorącego powietrza z suszarki do włosów. Szybę należy rozgrzewać przez kilka minut, a naklejkę najlepiej złapać w dwóch miejscach jednocześnie i odrywać równomiernie. Do zmycia pozostałości kleju i folii najlepiej sprawdzi się zmywacz do paznokci lub spirytus. 

Zobacz więcej na temat usuwania trudnych zabrudzeń:
Jak usunąć plamy z żywicy?
Plama z krwi na dywanie i ubraniu - jak ją zmyć

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)