Kobieta myjąca szybę fot. Adobe Stock

Jak odkleić naklejkę z szyby? Są na to proste i sprytne sposoby!

Usuwanie naklejek z różnych powierzchni, szczególnie z szyb, jest kłopotliwe. Naklejki drą się i pozostawiają nieestetyczne, trudne do zmycia ślady z kleju. Podpowiadamy, jak pozbyć się ich z szyby bez problemu !
Wioletta Górecka / 16.05.2019 12:03
Kobieta myjąca szybę fot. Adobe Stock

Wszechobecne naklejki to codzienność chyba każdego domu, w którym są dzieci. Usunięcie naklejki na szybie samochodowej także stanowi nie lada wyzwanie! Po oderwaniu zwykle zostają brzydkie ślady. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć naklejkę z szyby!

Na skróty:

  1. Jak odkleić naklejkę z szyby? 
  2. Preparat WD - 40
  3. Suszarka do włosów
  4. Myjka parowa
  5. Zmywacz do paznokci/spirytus
  6. Nafta/benzyna
  7. Alkohol
  8. Taśma klejąca
  9. Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu?

Jak odkleić naklejkę z szyby? Kilka sposobów

Konieczność usunięcia naklejki z szyby to utrapienie dla każdego. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by pozbyć się ich szybko i bez uszkodzenia powierzchni, na której się znajdują. W każdym przypadku naklejkę warto namoczyć - wystarczy na kilka minut przyłożyć zwilżoną ścierkę lub gąbkę, a następnie zabrać się do działania. Oto kilka sposobów na to, jak odkleić naklejkę z szyby!

Jak usunąć naklejkę z szyby? Rozwiązanie: WD - 40 i skrobaczka do szyb!

Nanieś obficie preparat na naklejkę i pozostaw na ok 15 minut. Następnie delikatnie (szybę wbrew pozorom bardzo łatwo można podrapać!) podważ brzegi naklejki skrobarczką do szyb i spróbuj zdjąć. Jeśli się nie da, asekuruj się skrobaczką przesuwając ją i podważając brzegi.

Jeśli naklejka mocno przywarła, ponownie zaaplikuj WD - 40 i powtarzaj czynność. Na końcu umyj szybę wodą z płynem do naczyń lub płynem do szyb i wypoleruj miękką ściereczką. 

Jak odkleić naklejkę za pomocą suszarki do włosów?

Prostym i w miarę bezpiecznym sposobem na usunięcie naklejki z szyby jest podgrzanie jej suszarką do włosów. Strumień ciepłego powietrza rozpuści klej, dzięki czemu naklejka powinna dać się dość łatwo oderwać. Uważaj jednak podczas chłodnych dni - różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby w miejscu, gdzie będzie ogrzewana. 

Dla bezpieczeństwa niezależnie od warunków postaraj się ogrzewać szybę równomiernie na większej powierzchni. Miejsce po usunięciu naklejki umyj odtłuszczającym płynem - do szyb lub naczyń. 

Jak zdjąć naklejkę z szyby? Odpowiedź to myjka parowa!

Działa podobnie jak suszarka, z tym, że para wodna ma o wiele wyższą temperaturę. Dlatego ten sposób zalecany jest przy grubych, odpornych szybach. Sposób z myjką parową jest o wiele szybszy, niż z suszarką, jednak z gorącą parą wodną trzeba obchodzić się bardzo delikatnie, aby szyba nie pękła.

Nie przykładaj dyszy bezpośrednio do szyby, tylko ogrzewaj miejsce z naklejką z odległości ok 20 cm. Klej błyskawicznie się rozpuści i bez problemu powinnaś pozbyć się zarówno naklejki, jak i śladu po niej. 

Jak ściągnąć naklejkę z szyby zmywaczem do paznokci i spirytusem?

Rozmoczoną wcześniej naklejkę łatwo usuniesz z szyby także za pomocą zmywacza do paznokci lub spirytusu. Najłatwiej pozbędziesz się w ten sposób naklejek papierowych. Na wacik kosmetyczny nanieś zmywacz lub spirytus i pocieraj naklejkę tak długo, aż całkowicie ją usuniesz. Na końcu również umyj szybę odtłuszczającym płynem. 

Jak usunąć naklejki z różnych powierzchni? Wiemy! 

Jak usunąć naklejki z szyby? Użyj nafty lub benzyny!

Sposób równie skuteczny, co niestety uciążliwy pod względem zapachu. Jeśli jednak operację odklejania naklejek z szyby będziesz przeprowadzać na zewnątrz, zapach nie będzie przeszkodą. Podobnie jak w przypadku zmywacza i spirytusu - na wacik lub szmatkę nanieś naftę lub benzynę i pocieraj naklejkę. Możesz także uprzednio rozmoczyć naklejkę, przykładając zamiast mokrej szmatki, ścierkę namoczoną właśnie jedną z tych substancji. Po tym zabiegu dokładnie umyj szybę zimną wodą z detergentem odtłuszczającym. 

Jak zdrapać naklejkę z szyby? Pomoże czysty alkohol

Pocieranie naklejki szmatką lub wacikiem nasączonym alkoholem (nie kolorowym! Wszystko będzie się lepić od cukru) pomoże usunąć resztki kleju z zerwanej naklejki. 

Czym zmyć klej po naklejce? Pomoże ci przezroczysta taśma klejąca!

Zrywałaś naklejkę i na szybie pozostały resztki kleju? Usuniesz je za pomocą taśmy klejącej. Przyklej kawałek na pozostałości naklejki, dokładnie dociśnij (najlepiej wygładź ręką) i energicznie oderwij. Taśma klejąca vs resztki kleju zadziała podobnie jak plaster wosku do depilacji kontra włoski. Czynność powtarzaj do skutku. Pozostałości usuń preparatem odtłuszczającym. 

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu?

Naklejka z numerem rejestracyjnym samochodu na szybie jest obowiązkowa - za jazdę bez niej grozi wysoki mandat, nawet 500 zł i narażenie się na podejrzenia o jazdę na kradzionych tablicach rejestracyjnych. 

Jednak nabywając samochód z drugiej ręki i przerejestrowując go, trzeba zdjąć poprzednią naklejkę, a w jej miejsce (lub wyżej bądź niżej) nakleić aktualną. Ten, kto próbował odklejać naklejkę z numerem rejestracyjnym wie, że to karkołomne zadanie. 

W tym przypadku zdzieranie i namaczanie na niewiele się zda. Najskuteczniejszym sposobem będzie pierwszy z naszej listy, czyli obfite spsikanie jej preparatem WD - 40 i usunięcie przez podważanie skrobaczką do szyb. 

Równie dobrze sprawdzi się podgrzanie szyby od wewnątrz strumieniem gorącego powietrza z suszarki do włosów. Szybę należy rozgrzewać przez kilka minut, a naklejkę najlepiej złapać w dwóch miejscach jednocześnie i odrywać równomiernie. Do zmycia pozostałości kleju i folii najlepiej sprawdzi się zmywacz do paznokci lub spirytus. 

Zobacz więcej na temat usuwania trudnych zabrudzeń!
Jak usunąć plamy z żywicy? Są na to sposoby!
Plama z krwi? To nie problem, łatwo ją usuniesz!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)