Wilgoć w domu - jak pozbyć się wilgoci i pleśni z mieszkania

Wilgoć w domu fot. Adobe Stock
Wilgoć w domu może być przyczyną zagrzybienia ścian - pleśń najczęściej pojawia się w rogu pomieszczenia. Aby pozbyć się wilgoci i pleśni warto kupić pochłaniacz wilgoci.
Weronika Kwaśniak / 30.12.2019 13:08
Wilgoć w domu fot. Adobe Stock

Jeśli w twoim domu pojawiła się wilgoć, działaj szybko. W przeciwnym razie wilgotne miejsce zrobi się ciemne i zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Rozwiną się tam grzyby pleśniowe, które niszczą mur, a przede wszystkim są groźne dla zdrowia. Wydzielają tzw. mykotoksyny wywołujące między innymi alergię

Sposoby na wilgoć w domu

Ustal przyczynę gromadzenia się wilgoci w domu. Jeśli winowajcą nie jest pęknięta rura kanalizacyjna lub wodociągowa, wówczas sprawdź, czy powodem nie jest np. uszkodzony dach, dziurawa rynna czy niedostateczna izolacja przyziemia domu. W mieszkaniu i domu najłatwiej o wilgoć w łazience - to właśnie tam wytwarza się najwięcej pary wodnej.

Może warto zrobić przegląd budowlany? Gdy te przyczyny zostaną wyeliminowane, należy podejrzewać istnienie tzw. mostka termicznego w narożach budynku lub złą wentylację.

Zlikwiduj mostek termiczny

Mostki termiczne to miejsca, gdzie ściana wychładza się bardziej niż na reszcie powierzchni. Właśnie w tych zimnych punktach dochodzi do kondensacji pary wodnej i zagrzybienia. Problem zniknie po ociepleniu budynku. Szczególnie starannie należy dobrać grubość styropianu lub wełny mineralnej w miejscach występowania mostków. Najlepiej zasięgnąć w tej sprawie opinii fachowca z firmy wykonującej docieplenia.

Popraw wentylację

Przystaw zapaloną świeczkę do kratek wentylacyjnych w kuchni i łazience. Jeśli płomień nie odchyla się mocno w ich kierunku, wezwij kominiarza, aby udrożnił kominy. W drzwiach łazienkowych wytnij okrągłe otwory lub przytnij ich dół tak, aby nie przylegał szczelnie do progu.

Przynajmniej dwa razy dziennie otwieraj szeroko okna na kilka minut. Jeśli są zbyt szczelne, ustawiaj klamki pod kątem 45 stopni, by spowodować mikrowentylację lub zleć wykonanie nawiewników.

Jak pozbyć się pleśni ze ścian

Gdy zlikwidujesz przyczynę zawilgocenia, plama z czasem sama wyschnie. Lepiej jednak przyspieszyć walkę ze szkodnikiem i szybciej pozbyć się wilgoci z domu. Osusz dmuchawą zagrzybienie lub włącz w pomieszczeniu pochłaniacz wilgoci. Gdy ściana wyschnie, spryskaj preparatem do niszczenia pleśni, który zawiera silną substancję biobójczą.

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Sami ją wytwarzamy, wykonując codzienne czynności. Okazuje się, że trzyosobowa rodzina wytwarza w ciągu doby aż 14 litrów wody w postaci pary wodnej. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń.

  • Gdy się kąpiesz w gorącej wodzie, w powietrze trafia 1,5 l pary wodnej. Otwieraj drzwi po kąpieli.
  • Domowe rośliny też oddychają, nawilżając atmosferę. Gdy jest ich dużo, wytwarzają litr wody na dobę.
  • Śpiąc, wydychasz litr pary wodnej. Wietrz często pościel na balkonie.
  • Uprana bielizna (zawartość jednej pralki) wyparowuje ok. 1,5 l wody. Staraj się, by była jak najlepiej odwirowana.

Na zlecenie Edipresse - artykuł z "Pani domu"

Dowiedz się więcej na temat domowych porządków:Jak wyczyścić pralkęCzyszczenie dywanów domowym sposobemCzyszczenie fug silikonowych skuteczne i proste

Redakcja poleca

REKLAMA