Balkonu nie musisz wcale ozdabiać za pomocą kwiatów! Aranżacja przygotowana z warzyw i drzewek będzie równie efektowna - połączysz też przyjemne z pożytecznym. Zobacz 3 świetne pomysły na to, jak zaaranżować balkon!
1. Balkon cały w kwiatach
Wielobarwny lub w jednej tonacji! Balkon będzie się pięknie prezentował, gdy dobierzesz kwiaty, które będą tam dobrze rosły.- Na słoneczny polecane są: pelargonie, petunie, surfinie, scewola, begonie wiecznie kwitnące, bakopa, werbena, a także irezyna o ozdobnych z liściach.
- Na półcienistym i cienistym balkonie, z gatunków kwitnących sprawdzą się: niecierpki, begonie bulwiaste i fuksje. Można posadzić także wszystkie rośliny o ozdobnych liściach, np.: bluszcz,bluszczyk kurdybanek, żurawkę, plektrantus, koleus.
- Jeśli to możliwe, posadź rośliny w dość dużych i głębokich pojemnikach oraz skrzyniach. Im więcej będą mieć ziemi, tym lepiej będą rosły. W małym pojemniku gorzej się ukorzeniają, brakuje im składników pokarmowych, a w czasie upałów są bardziej narażone na przesuszenie.
- Na balkonie południowym i południowowschodnim sprawdzają się jasne pojemniki. Czarne pochłaniają promienie słoneczne, co sprawia, że ziemia staje się zbyt gorąca. To szkodzi roślinom.
- Możesz zdecydować się na jeden gatunek kwiatów lub posadzić kilka pasujących do siebie kolorami. Poza tymi o sztywnych łodygach, warto mieć kilka roślin zwisających.
2. Balkon z minidrzewkami
Efektowny przez cały rok! W pojemnikach może rosnąć wiele roślin wieloletnich, np. iglaki, bukszpan, brzoza, wierzba, róże. Oczywiście muszą to być odmiany karłowe, wolno rosnące.- Najlepszymi pojemnikami dla balkonowych drzewek są duże donice: ceramiczne, z tworzywa lub drewna. Sprawdzają się też wiadra i kamionkowe garnki. Naczynie musi mieć otwór w dnie.
- Ścianki i dno pojemnika przed sadzeniem wyłóż folią ogrodniczą z otworkami na spodzie. Wsyp kilkucentymetrową warstwę kamyków. Na nich ułóż podwójną warstwę agrowłókniny (5 zł), pokryj ją warstwą ziemi kompostowej, wstaw krzaczek i obsyp ziemią. Lekko ugnieć, podlej.
- Rząd donic z tujami, jałowcami czy bukszpanami utworzy balkonową formę żywopłotu.
- Jeśli masz drzewko z gołym pniem i niewielką koroną na górze, warto w tym samym pojemniku posadzić przy nim kwiaty sezonowe, np. pelargonie, bakopę.
- Drzewka wystarczy nawozić dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i na początku lipca.
- Na zimę rośliny można zostawić na balkonie. Trzeba tylko okręcić donice, np. w stare koce.
3. Balkon jak warzywniak
Dekoracyjny i pełen smaków - przyjemne z pożytecznym! Niegdyś grządki z warzywami wstydliwie chowaliśmy w kącie ogrodu, a o ozdabianiu balkonu jadalnymi roślinami nikomu się nie śniło. Na szczęście moda się zmieniła i teraz buraki, sałata czy pomidory rosną np. w centrum Paryża.- W skrzyniach i donicach (duże są lepsze) możesz uprawiać wszystkie gatunki. Najładniejsze są oczywiście pomidory (duże i miniaturki), papryka oraz psianka pepino. Dla urozmaicenia pojemniki z warzywami warto uzupełnić nasturcją (robi się z niej kapary) i zwisającymi truskawkami.
- Przed posadzeniem rozsady warzyw (na bazarze już od 50 gr za sztukę) do pojemników wsyp warstwę drobnych kamyczków i dopiero potem ziemię uniwersalną lub podłoże do warzyw.
- W czasie upałów warzywa rosnące na mocno nasłonecznionym balkonie trzeba lekko ocieniać parasolem lub choćby papierem. Nie można oczywiście dopuszczać do przesuszenia ziemi.
- Wysokie pomidory lub mocno rozrastające się ogórki warto podwiązać do palików.
- Jeśli plony będziesz wykorzystywać w kuchni, do nawożenia (co 2-3 tygodnie) stosuj nawozy organiczne, np. biohumus.
- Przed zimą donice z wieloletnimi gatunkami, np. truskawkami, trzeba okryć, np. starym kocem.