Jak wyczyścić piekarnik fot. Adobe Stock

Jak wyczyścić piekarnik? Czyszczenie piekarnika krok po kroku

Czyszczenie piekarnika wodą z octem lub sodą jest skuteczne i bezpieczne, jednak uważaj na szybę w drzwiach piekarnika. Nie szoruj jej twardą stroną gąbki.
Joanna Szczepaniak / 03.12.2019 14:11
Jak wyczyścić piekarnik fot. Adobe Stock

Tylko niektóre piekarniki czyszczą się same. Wciskamy przycisk z funkcją „piroliza”, urządzenie blokuje swoje drzwi, szybko nagrzewa się do temperatury 500 st. C i spala na popiół wszystkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia. 

My jedynie wymiatamy popiół i przecieramy ścianki. Nowoczesne piekarniki posiadają także szereg innych, przydatnych funkcji, jednak większość modeli niestety wymaga systematycznego szorowania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wyczyścić piekarnik?

Gałki

Najłatwiej utrzymać w czystości te chowane (wciskane). Czyść je starą szczotką do zębów namoczoną w nierozcieńczonym płynie do naczyń. Podczas czyszczenia piekarnika nie musisz zdejmować gałek.

Ścianki i ruszty

Świeże przypalenia przetrzyj wodą z octem lub sodą i rozgrzej piekarnik do 160 st. C. Gdy ostygnie przetrzyj wilgotną szmatką. Stary brud spryskaj pianką do grilla. Zastosowanie sody do czyszczenia to dobry wybór.

Drzwiczki

Nie myj ich środkami czyszczącymi, bo porysujesz szkło. Używaj gąbki, octu, sody lub płynu do naczyń. Poleruj ściereczką spryskaną octem – nie będzie smug.

Zawiasy

Tylko przecieraj je wilgotną szmatką. Moczone mogą zacząć skrzypieć. Nie stawiaj na otwartych drzwiczkach ciężkich przedmiotów, aby nie uszkodzić zawiasów.

Dno piekarnika

Gdy mocno przykleiły się do niego przypalone resztki potraw, nie zeskrobuj ich nożem. Posyp cienką warstwą sody, spryskaj wodą i zostaw na 2 godziny.

Aby łatwo wyczyścić piekarnik z wszystkich przypaleń, pamiętaj, by regularnie, po każdym użyciu sprawdzić, czy na dno nie kapał tłuszcz czy np. ser.

Wentylator

Raz w miesiącu przetrzyj wodą z octem lub sodą (2 łyżki na litr). Jeśli dotąd tego nie robiłaś i jest na nim zapieczony brud, zastosuj piankę do grilla.

Najważniejsza jest regularność. Im częściej będziesz myć piekarnik, tym mniej szorowania będziesz mieć przy kolejnym sprzątaniu!

Pora wyczyścić pozostałe sprzęty:Jak wyczyścić żelazko?Jak umyć pralkę?Domowe sposoby na czyszczenie lodówki