Jak czyścić żelazko teflonowe

Czyszczenie żelazka teflonowego fot. Adobe Stock
Prasuje się nim rewelacyjnie, bo teflon jest śliski. Gdy się przypali, trzeba go szybko wyczyścić. Oto nasze sposoby.
Barbara Lasota / 06.04.2018 12:31
Czyszczenie żelazka teflonowego fot. Adobe Stock

Nie wszyscy wiedzą, jak czyścić żelazko teflonowe i boją się zarysowania stopy z tego tworzywa. I słusznie, bo zarysowana stopa nie prasuje już tak dobrze, jak nowa. Przestaje lekko przesuwać się po tkaninie i... coraz łatwiej ją przypalić. Zawsze najlepsza jest profilaktyka - gdy prasuje się lekkie tkaniny, trzeba nastawić żelazko na niższą temperaturę, zgodnie z informacją na metce, a gdy mamy bawełnę lub len, wtedy żelazko rozgrzewamy bardziej. Gdy żelazko mimo to się przypali, trzeba je czyścić w taki sposób, aby usunąć zabrudzenie, a nie zdrapać teflonu.

Jak czyścić żelazko teflonowe - 5 sposobów

  • Sztyft do czyszczenia żelazek. Warto go mieć zawsze w szafce z domowymi środkami czystości. Nie kosztuje dużo, bo 10–15 zł i można go kupić w drogeriach. Na ogół nadaje się do czyszczenia każdego żelazka, w tym do teflonowego. Niektóre modele są wyposażone także w szczotkę do czyszczenia dysz parowych. Jego użycie jest proste. Żelazko nagrzewa się do ok. 150 st. C (lub na dwie kropki), odwraca stopą do góry i smaruje sztyftem. Środek rozpuszcza się i wnika w brud. Wycieramy go potem czystą szmatką. Gdy preparat wniknie otwory w stopie, trzeba odwrócić żelazko w dół i kilkakrotnie uruchomić uderzenie pary.
  • Ocet spirytusowy. Zadziała, gdy zabrudzenie jest świeże. Wtedy takie żelazko łatwo wyczyścić. Szmatkę nasączamy octem i delikatnie czyścimy żelazko lekko rozgrzane (nie gorące). Można też owinąć stopem ściereczką z octem i zostawić na 10 minut.
  • Soda i ocet. Nasyp na szmatkę łyżkę sody i spryskaj octem.  Delikatnie przecieraj stopę, nie szorując jej.

Zobacz test nowego preparatu na kamień i brud

  • Folia aluminiowa. Spory arkusz folii lekko zgnieć i prasuj ją żelazkiem. Rób to jednak bardzo ostrożnie, aby nie porysować teflonu.
  • Czyścik do patelni teflonowych. Wyglądem trochę przypomina zmywak tzw. druciak aluminiowy, ale jest znacznie delikatniejszy, aby nie rysował teflonu. Można go lekko zwilżyć dobrym płynem do naczyń i delikatnie pocierać zabrudzoną stopę żelazka.

Redakcja poleca

REKLAMA