POLECAMY

Teflonowa stopa żelazka, tak jak teflonowa patelnia, mniej się brudzi, ale czasem wymaga czyszczenia. Zobacz, jak to zrobić!

Prasuje się nim rewelacyjnie, bo teflon jest śliski. Gdy się przypali, trzeba go szybko wyczyścić. Oto nasze sposoby.
/ 6 miesięcy temu
Teflonowa stopa żelazka, tak jak teflonowa patelnia, mniej się brudzi, ale czasem wymaga czyszczenia. Zobacz, jak to zrobić! fot. Adobe Stock

Nie wszyscy wiedzą, jak czyścić żelazko teflonowe i boją się zarysowania stopy z tego tworzywa. I słusznie, bo zarysowana stopa nie prasuje już tak dobrze, jak nowa. Przestaje lekko przesuwać się po tkaninie i... coraz łatwiej ją przypalić. Zawsze najlepsza jest profilaktyka - gdy prasuje się lekkie tkaniny, trzeba nastawić żelazko na niższą temperaturę, zgodnie z informacją na metce, a gdy mamy bawełnę lub len, wtedy żelazko rozgrzewamy bardziej. Gdy żelazko mimo to się przypali, trzeba je czyścić w taki sposób, aby usunąć zabrudzenie, a nie zdrapać teflonu.

Jak czyścić żelazko teflonowe - 5 sposobów

  • Sztyft do czyszczenia żelazek. Warto go mieć zawsze w szafce z domowymi środkami czystości. Nie kosztuje dużo, bo 10–15 zł i można go kupić w drogeriach. Na ogół nadaje się do czyszczenia każdego żelazka, w tym do teflonowego. Niektóre modele są wyposażone także w szczotkę do czyszczenia dysz parowych. Jego użycie jest proste. Żelazko nagrzewa się do ok. 150 st. C (lub na dwie kropki), odwraca stopą do góry i smaruje sztyftem. Środek rozpuszcza się i wnika w brud. Wycieramy go potem czystą szmatką. Gdy preparat wniknie otwory w stopie, trzeba odwrócić żelazko w dół i kilkakrotnie uruchomić uderzenie pary.
  • Ocet spirytusowy. Zadziała, gdy zabrudzenie jest świeże. Wtedy takie żelazko łatwo wyczyścić. Szmatkę nasączamy octem i delikatnie czyścimy żelazko lekko rozgrzane (nie gorące). Można też owinąć stopem ściereczką z octem i zostawić na 10 minut.
  • Soda i ocet. Nasyp na szmatkę łyżkę sody i spryskaj octem.  Delikatnie przecieraj stopę, nie szorując jej.

Zobacz test nowego preparatu na kamień i brud

  • Folia aluminiowa. Spory arkusz folii lekko zgnieć i prasuj ją żelazkiem. Rób to jednak bardzo ostrożnie, aby nie porysować teflonu.
  • Czyścik do patelni teflonowych. Wyglądem trochę przypomina zmywak tzw. druciak aluminiowy, ale jest znacznie delikatniejszy, aby nie rysował teflonu. Można go lekko zwilżyć dobrym płynem do naczyń i delikatnie pocierać zabrudzoną stopę żelazka.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 miesięcy temu
Ja to w ogóle mam pecha z tymi żelazkami. Za każdym razem jego spód jest welurowy a moje ubrania całe popalone, używam normalnie pary i skraplania, ale to i tak mi się przyczepia. Teraz też musiałam sobie kupić nowe żelazko, ale na szczęście znalazłam takie parowe na wassermanie wiec mam nadzieje, że tu już się nic nie spali.