Jak usunąć plamy z wosku? Na szczęście to całkiem łatwe!

Plama z wosku szpeci twoje ubranie, mebel lub podłogę? Na szczęście nic straconego! Zobacz nasze porady i rozpraw się z nią skutecznie!
jak usunąć plamę z wosku, jak usunąć wosk, jak pozbyć się plamy z wosku fot. Fotolia

Romantyczny nastrój stworzony dzięki kilku świeczkom może bardzo łatwo prysnąć - szczególnie, jeśli następstwem okaże się plama z wosku. Pozbądź się jej dzięki naszym sprawdzonym sposobom!

Jak usunąć plamy z wosku z ubrań?

  • Plamę przykryj pergaminem (np. papierem śniadaniowym) i prasuj to miejsce żelazkiem. Gdy część wosku przylepi się do papieru, przesuń go w inny sposób. Prasuj dopóki całe zabrudzenie nie pozostanie na pergaminie. Jeśli po wosku zostanie tłusta plama, wypierz ją przy pomocy płynu do mycia naczyń. Uwaga - ta metoda bywa ryzykowna w przypadku kolorowego wosku!
  • Poplamiony ciuch włóż na kilka godzin do zamrażarki. Dzięki temu łatwiej wykruszysz wosk.
  • Jeśli dana tkanina może być prana w temperaturze 60 stopni, plama bez trudu zejdzie w pralce.

Jak usunąć plamy z wosku z drewnianych powierzchni?

Woskowa plama może pojawić się również na blacie stołu lub na podłodze.

  • Na zabrudzenie połóż kostkę lodu. Kiedy wosk będzie lodowaty, łatwiej go zdrapiesz. Uwaga! Wolno drapać tylko bardzo zimny wosk - w innym przypadku mebel na pewno się porysuje.
  • Podgrzej wosk, używając do tego celu suszarki. Skieruj strumień gorącego powietrza, a potem zbierz zabrudzenie chusteczką lub ręcznikiem papierowym. Tłustą plamę przetrzyj później roztworem wody z octem.

Zobacz sposoby na inne plamy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Mam ten sam problem: wosk usunęłam, a jak usunąć tłustą plamę po nim?
/rok temu
To są porady jak usunąć sam wosk, a nie plamę z wosku. Mój wosk został już usunięty, odzież wyprana, a mimo wszystko pozostała po nim tłusta plama. Czym usunąć taką tłustą plamę po wosku?
/3 lata temu
przetestowałam pierwszą metodę - działa