4 sposoby, jak wyprać kurtkę puchową

Zobacz sama!
Kurtka puchowa - jak prać fot. Fotolia

Ciepła, lekka, idealna na mroźną zimę. Czasem jednak się brudzi. Podpowiadamy jak wyprać puchową kurtkę, by jej nie zniszczyć.

4 sposoby, jak wyprać kurtkę puchową:

1. W pralce

Ustaw program do prania tkanin delikatnych, na najniższą temperaturę. Użyj delikatnego płynu do prania lub specjalistycznych preparatów do prania puchu. Pralka powinna być maksymalnie wypełniona. Włóż puchową kurtkę, wypierz. Do bębna warto włożyć piłeczkę ping-pongową, która zapobiegnie zbijaniu się puchu. Po praniu  lekko roztrzep puch, np. przy pomocy trzepaczki.

2. Bezpiecznie

Rozłóż płasko puchową kurtkę na stole, na ręczniku. Przygotuj gęstą pianę z rozgotowanego mydła z wodą. Zmocz lekko w roztworze gąbkę, przecieraj nią materiał. Spłukuj w ten sam sposób. Uważaj, by gąbka była lekko wilgotna, ale zawsze czysta. Susz w przewiewnym miejscu, często potrząsaj kurtką i zmieniaj jej położenie.

3. Chemicznie

Usuń plamy z materiału benzyną ekstrakcyjną. Dobrze wywietrz kurtkę.

4. W ręku

Możesz też uprać kurtkę w ręku. Użyj gotowych preparatów do odświeżania wyrobów puchowych (np. Mountval Down Wash, 23 zł, Nikwax, 14,99 zł). Starannie wypłucz. Susz rozłożoną. Często przewracaj i strzepuj puch.

Zobacz więcej ciekawych porad:

Czym nie można się dzielić?
Jak podać zwierzakowi lekarstwo?
Co robić, gdy psa boli ucho?
Jak usunąć sól z butów?
Czy kot powinien pić mleko?
Nietypowe zastosowania kwasku cytrynowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/4 miesiące temu
Po wypraniu kurtki puchowej załamałam się. Puch zbił się i myślałam, ze moja śliczna kurtka jest przeznaczona na stracenie. Nie poddałam się od razu. Wysuszyłam bardzo dokładnie puch w kurtce, następnie odprułam podszewkę z dołu i rozprowadziłam puch we wszystkich prostokątach pikowanej kurtki. Z powrotem przyszyłam podszewkę i gotowe. Kurtka jest jak nowa. Owszem miałam z tym trochę zabawy, ale warto było.
/2 lata temu
przecież tu nie ma mowy o piłkach tenisowych tylko pingpongowych
/2 lata temu
Ja piorę w benzynie lub rozpuszczalniku nitro. Śmierdzi, wszystko się zbryla, kurtka oczywiście nie nadaje się do użytku, ale jest czysta. To znaczy ja jej używam potem do prac garażowych
POKAŻ KOMENTARZE (2)