mango z pestki fot. Adobe Stock, gballgiggs

Mango z pestki: zobacz, jak łatwo możesz je wyhodować

Jak wyhodować mango z pestki? To wcale nie takie trudne! Mango to nie tylko pyszne owoce, ale także piękne drzewo, które może zdobić balkony, ogrody i tarasy. Możesz także hodować je w domu, ale uważaj - kiedy urośnie, możecie się w nim razem nie zmieścić. Zobacz, jak wyhodować mango z pestki.
Urszula Wilczkowska / 04.07.2022 13:35
mango z pestki fot. Adobe Stock, gballgiggs

Mango z pestki to świetny sposób na wyhodowanie nowej rośliny, a przy okazji użycie owocu do deseru czy koktajlu. Z pestek prawie wszystkich owoców i warzyw da się wyhodować własne rośliny. Czasem jest to łatwe, czasem nieco trudniejsze, ale nie da się ukryć, że zawsze daje ogromną satysfakcję. 

Jeśli masz już dość zwykłych roślin doniczkowych i chciałabyś wyhodować coś od zera, a uprawa awokado z pestki już ci się znudziła, to spróbuj zrobić to samo z pestką mango. Wbrew pozorom nie jest to trudne, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. 

Spis treści:

  1. Jak hodować mango z pestki?
  2. Pielęgnacja drzewka mango
  3. Czy mango z pestki będzie miało owoce?

Jak wyhodować mango z pestki?

Zanim zaczniesz czytać, jak wyhodować mango krok po kroku, musisz oczywiście zacząć od kupienia, a następnie zjedzenia tego pysznego owocu.

Jak wyhodować mango z pestki:

  1. Wybierz lekko miękkie i dojrzałe okazy.
  2. Następnie przekrój mango i wydrąż pestkę.
  3. Dokładnie umyj ją z miąższu za pomocą ostrej części zmywaka.
  4. Gdy masz już oczyszczoną pestkę mango, możesz zrobić z nią kilka rzeczy, by przyspieszyć kiełkowanie. Jedną z metod jest włożenie jej do wody o temperaturze 20 stopni Celsjusza na około dobę.
  5. Niektórzy nacinają też ostrożnie pestkę tak, by nie uszkodzić znajdującego się w środku nasiona. Inni całkowicie ją otwierają, a nasionko umieszczają w doniczce pod cienką warstwą podłoża.
  6. Pestkę umieść w przepuszczalnym, żyznym podłożu tak, by jej spiczasta część znajdowała się na górze i w połowie wystawała ponad ziemię.
  7. Następnie przygotuj się na... oczekiwanie.

Mango z pestki kiełkuje po 2-4 tygodniach, nie poddaj się, więc jeśli po kilku dniach z twoją sadzonką nic się nie wydarzy.

Doniczkę z pestką koniecznie owiń folą spożywczą - w ten sposób stworzysz efekt miniszklarni, dzięki której twoja sadzonka będzie miała zapewnioną stałą wilgoć i wyższą temperaturę.

jak wyhodować mango z pestki
fot. Mango z pestki/Adobe Stock, Provokator

Pielęgnacja drzewka mango

Jeśli chcesz wyhodować mango z pestki, będziesz potrzebować przede wszystkim dużej ilości światła słonecznego, jeśli więc masz ciemne mieszkanie, może to nie być roślina dla ciebie. W słońcu mango rośnie znacznie szybciej i znacznie lepiej. Oprócz światła potrzebna jest mu też dosyć wysoka temperatura.

Mango najlepiej czuje się w 20-25 stopniach. Latem możesz trzymać drzewko na balkonie lub tarasie. Najważniejsze, by nie wystawiać go na mróz, który błyskawicznie może zabić nawet starsze rośliny. W uprawie drzewka mango ogromną rolę pełni wilgotność - ta w powietrzu oraz doniczce. Warto ustawić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza i pilnować, by jej podłoże stale było lekko wilgotne. Uważaj jednak, by rośliny nie przelać i nie moczyć jej liści. Zwłaszcza młode listki mango są bardzo podatne na choroby grzybicze i bakteryjne.

Co jakiś czas możesz dać swojej roślinie dobrej jakości nawóz, ale pamiętaj, że mango jest bardzo wrażliwe na nadmiar azotu w glebie. Zamiast silnych specyfików wybierz np. naturalny biohummus.

Czy mango z pestki będzie miało owoce?

Drzewo mango wydaje soczyste, duże owoce. Dzieje się tak, kiedy ma odpowiednie warunki uprawy. Jednak potrzeba do tego sporej cierpliwości i właściwej pielęgnacji. Wiele osób liczy na to, że domowa uprawa mango przyniesie im obfite plony. Niestety, drzewa mango wysiane z pestki w naturalnych warunkach owocują po raz pierwszy po 6-10 latach.

Jeśli chcesz, aby twoje mango z pestki wypuściło kiedyś owoce, nie możesz hodować go w doniczce. W pewnym momencie będzie trzeba wysadzić je do gruntu, aby mogło się rozrosnąć i po jakimś czasie wydać pierwszy owoc. Podobnie będzie w przypadku pestki awokado

W przypadku małych sadzonek w domu musisz raczej liczyć się z tym, że nigdy do tego nie dojdzie. Mimo to drzewko wygląda pięknie i naprawdę warto mieć je w swojej kolekcji.

jak zasadzić mango z pestki
fot. Jak wyhodować mango z pestki/Adobe Stock, MICHEL

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.04.2021.

Czytaj także:
Co zrobić, by wysiane rośliny kiełkowały szybciej?
Zasadź te kwiaty w ogrodzie warzywnym
Dlaczego nie można wysiać nasion wcześniej, niż podaje instrukcja na opakowaniu?