uprawa warzyw na balkonie fot. Adobe Stock

Co zrobić, by wysiane rośliny kiełkowały szybciej? Ten jeden trik przyspieszy twoją domową uprawę warzyw

Czy istnieje sposób, by przyspieszyć kiełkowanie warzyw? Okazuje się, że tak - i jest wyjątkowo skuteczny. Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy, które każdy z nas ma w domu...
Urszula Wilczkowska / 26.03.2021 09:58
uprawa warzyw na balkonie fot. Adobe Stock

Wysiewanie roślin co roku dostarcza nam tyle samo emocji, jednak nadal nie aż tyle, co widok pierwszych kiełkujących łodyżek i listków. To jednak często potrafi zająć znacznie dłużej, niż byśmy chcieli i pomimo naszego doglądania doniczek nawet co godzinę, listki jak na złość nie chcą się pojawić.

Jest jednak jeden sposób, by skutecznie przyspieszyć wzrost sadzonek i cieszyć się nimi znacznie szybciej. Potrzebujesz do tego zaledwie 2 rzeczy, które znajdują się w każdej kuchni.

Co zrobić, by rośliny kiełkowały i rosły szybciej?

Wiele osób przygotowujących się do wysiewu roślin zapomina, że warto wcześniej odpowiednio przygotować nasiona - niezależnie od tego, czy planujesz uprawę na balkonie, czy w specjalnie przygotowanym warzywniku. Jeśli chcesz, by twoje nasiona wykiełkowały wcześniej, ten krok będzie konieczny.

W tym celu przed wysianiem namocz nasiona w 1-3% roztworze wody utlenionej przez około 20 minut. Dzięki temu osłonka nasion zostanie odpowiednio zmiękczona, a twoje plony w przyszłości będą bardziej owocne i udane.

Gdy już namoczysz nasiona, możesz przystąpić do następnego kroku - wysiania i kiełkowania. Warzywa wysiewaj na początku w małych pojemniczkach - świetnie nadadzą się do tego kubeczki po jogurtach z dziurkami wyciętymi na dnie lub pocięte papierowe wytłaczanki od jajek. Wytłaczanki są nie tylko bardziej ekologiczne, ale i znacznie wygodniejsze - gdy twoje sadzonki będą już gotowe do przesadzenia do większej donicy. Nie musisz ich wyjmować z pojemnika, ponieważ papier rozłoży się w ziemi.

Zwykle początkujący ogrodnicy kończą tutaj, jeśli jednak chcesz dać swoim roślinom wyjątkowe przyspieszenie, stwórz im warunki szklarniowe. Będziesz potrzebować do tego słoika - odpowiednio dużego, by zmieścił się w nim pojemnik z nasionami. Ustaw zasianą roślinkę na pokrywce słoika, a następnie zakręć go tak, by na niej stał. Oczywiście nie zapomnij podlewać kiełkującej rośliny. Dzięki temu już po tygodniu wyrośnie naprawdę spora, a po dwóch będziesz mogła ją przesadzić do ziemi.

To też może cię zainteresować:
Kiedy wykopać tulipany po przekwitnięciu?
Czarne plamy na liściach monstery - co to jest i co robić, gdy się pojawiają?
Twoje świeże zioła gniją lub usychają po kilku dniach od kupna? Jest jeden sposób, by temu zapobiec