Zasady postępowania z przyprawami
Do przechowywania przypraw i ziół używaj szczelnych pojemników. Najlepiej trzymać te produkty w suchym i ciemnym miejscu, np. szafce kuchennej. Kiedy przekładasz zioła i przyprawy z oryginalnych opakowań do pojemniczków zanotuj datę zakupu przypraw, gdyż po upływie ok. 6 miesięcy tracą swoje walory smakowe i zapachowe. Bardzo aromatyczne są przyprawy świeżo mielone. Dlatego jeżeli masz taką możliwość kupuj przyprawy w całości i miel w młynku przed zastosowaniem do potrawy. Dla wzmocnienia walorów przypraw możesz prażyć je na suchej patelni przez ok. 1, 2 minuty. Jednak pamiętaj, iż tak przygotowane przyprawy musisz natychmiast użyć.
Podstawowy zestaw przypraw
Cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz, ziele angielskie, wanilia.
Najpopularniejsze zioła
Natka pietruszki, tymianek, bazylia, majeranek, liść laurowy, kolendra. Pięknie prezentują się ozdobne doniczki ze świeżymi ziołami. Warto mieć taki domowy ogródek, by codzienne stosować świeże zioła. Pamiętaj, że delikatnych listków ziół, np. bazylii nie należy kroić nożem, tylko rwać.
Pietruszka
Do potraw dodaje się zieloną nać pietruszki. Można jej używać do różnorodnych potraw, np. zup, sosów, ryb, ziemniaków itp.
Tymianek
Tymianek jest popularny w kuchni francuskiej i włoskiej. Nadaje aromatu potrawom z mięsa, zupie fasolowej i grochowej, rybom.
Bazylia
Bazylia jest często stosowana do potraw z kuchni włoskiej. Może być używana do sałatek, zup, sosów czy mięsa. Bazylia ma kwaskowaty smak.
Majeranek
Majeranek to zioło nadające smak tłustym daniom, np. kiełbasom, pieczeniom. Nadaje się również, np. do żuru, grochówki.
Polecamy: Jak przygotować grilla
Liść laurowy
Liść laurowy dodaje smaku i aromatu zupom, potrawom mięsnym. Można nim również wzbogacić dania z ryb.
Czytaj także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe
Liść laurowy jest nieodłącznym składnikiem marynat warzywnych.
Kolendra
Kolendra stosowana jest w kuchni indyjskiej i chińskiej. Stosuje się ją do potraw z mięs, sosów i jaj. Kolendra może być używana do marynat.
Najczęściej używa się mielone owoce kolendry.