Bakłażan, czyli oberżyna
Miąższ bakłażana może być gorzki, dlatego przed użyciem posól go i zostaw na ok. 20 minut by puścił sok. Następnie wypłucz kawałki bakłażana i wycieraj papierowym ręcznikiem. Bakłażana możesz zarówno usmażyć jak i udusić.
Groszek cukrowy
Przed spożyciem usuń końcówki strąka. Groszek można jeść na surowo, ugotować lub usmażyć.
Szpinak
Szpinak nadaje się do zrobienia zup i innych potraw. Wybieraj tylko świeże, młode listki. Listki przebierz, opukaj, sparz i odcedź, potem zmiel i dodawaj do potraw (możesz też podsmażyć szpinak na maśle).
Kalarepa
Do jedzenia nadaje się kulista łodyga warzywa, na zupę możesz użyć listków kalarepy. Łodygę możesz zjeść na surowo lub ją ugotować.
Kukurydza
Kolby kukurydzy obierz z łusek i wąsów, gotuj kukurydzę we wrzątku. Pamiętaj, by gotować ją bez soli, gdyż kukurydza mogłaby stwardnieć.
Bataty, czyli pataty
Są trochę podobne do ziemniaków. Najpierw obierz bataty, potem możesz je gotować, piec czy dusić.
Dynia
Dynia ma kształt kuli. Gdy dojrzeje przekrój dynię na pół. Wyjmij pestki, które następnie wysusz. Oddziel miąższ od skórki, z miąższu możesz zrobić zupę lub ciasto.
Polecamy: Jak zorganizować idealna kuchnię
Cukinia
Gdy jest młoda możesz używać jej ze skórką, gdy jest trochę starsza obierz ze skórki. Cukinia nadaje się do gotowania i smażenia.
Szparagi
Najpierw usuń twarde, zdrewniałe końcówki.
By to zrobić zegnij łodygę w jej końcowej części. Pęknie w miejscu, gdzie robi się twardsza.
Szparagi krótko blanszuj, gdy są bardzo młode możesz użyć surowych. Jeżeli chcesz blanszować szparagi włóż pęczek tych warzyw do wysokiego garnka, zalej je wrzątkiem i zostaw na ok. 30 – 60 sekund.
Czytaj także: Jak robić zakupy
Potem odsącz szparagi i przelej je zimną wodą.