Przyszykuj odpowiednią ilość krzeseł czy innych miejsc siedzących, by każdy z gości czuł się swobodnie. Grilla ustaw trochę na uboczu, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru (wówczas dym z grilla nie będzie przeszkadzał gościom). Nie ustawiaj grilla pod drzewem, gdyż wysoka temperatura może spowodować przypalenie kory.
Menu
Gdy chcesz zaprosić przyjaciół na grilla zaplanuj odpowiednie menu. Możesz część potraw przygotować na grillu a część przygotować wcześniej domu. Produkty, które nadają się na grilla to m.in. piersi z drobiu, mięso wołowe, wieprzowe, kiełbasa i kaszanka, ryby jak łosoś czy pstrąg.
Mięso i ryby możesz wcześniej zamarynować, wówczas nabiorą ciekawszego smaku.
Żeby wszystko wypadło idealnie
Gdy przygotowujesz grilla nie zapomnij o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości węgla. Nie zapominaj, że używając węgla drzewnego potrzeba czasu na jego rozpalenie. Gdy ok. 80% węglików będzie pokrytych szarym popiołem wówczas można zaczynać grillowanie. Żeby jedzenie nie przywierało się do rusztu możesz przetrzeć go olejem.
W czasie letnich wieczorów często grilla uprzykrzają komary i inne owady, dlatego koniecznie kup środki odstraszające komary i przykrywaj jedzenie by chronić je, np. przed muchami i osami.
Niezwykle istotne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas grillowania.
Polecamy: Jak kupować i przechowywać mięso
By uniknąć oparzenia stosuj specjalne sztućce do grilla i rękawice ochronne. Nie zostawiaj grilla bez opieki, a wszystkie potrzebne Ci przedmioty trzymaj blisko, pod ręką.
Obsługując grilla nie wkładaj ubrań z szerokimi rękawkami czy falbankami, by uniknąć zapalenia.
Po zakończeniu grillowania (gdy używasz węgla drzewnego) posyp grilla piaskiem lub spryskaj wodą.
Czytaj także: Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. I