Pamiętaj, aby nauczyć swoją rodzinę, iż kuchnia to nie jest miejsce do trzymania zabawek, ubrań czy starych ulotek i gazet.
Codzienne czynności
Aby utrzymać kuchnię w należytej czystości wykonuj codziennie następujące czynności:
1. Przecieraj wszystkie blaty, na których przygotowujesz posiłki zarówno przed, jak i po wykonanej pracy.
2. Gdy skończysz gotować odkładaj wszystkie rzeczy na swoje miejsce.
3. Dobrze też, abyś po każdym użyciu sprzętów kuchennych przecierała je, nie dopuścisz w ten sposób do namnażania się bakterii oraz sprzęty kuchenne będą dłużej ci służyły.
4. Do codziennych prac należy też mycie zlewu, baterii oraz suszarki. Dobrym nawykiem jest przelewanie zlewu gorącą wodą z proszkiem czyszczącym, by uniknąć zastojów w rurach.
Czysta podłoga
Przynajmniej dwa razy na tydzień umyj podłogę lub przynajmniej ją zamieć, by usunąć z niej resztki, które spadły przy przygotowywaniu posiłków.
Jeżeli Twoja podłoga w kuchni wykonana jest z terakoty możesz dodatkowo umyć ją wodą z octem, by w ten sposób pozbyć się bakterii.
Porządek w lodówce
Raz na tydzień rób przegląd lodówki, koniecznie usuwaj z niej resztki z obiadu czy kolacji niewykorzystane w następnym dniu.
Dokładnie sprawdzaj też daty na opakowaniach, by uniknąć trzymania produktów przeterminowanych.
Polecamy: Jak przechowywać żywność?
Czystość sprzętów kuchennych
Twoja kuchnia będzie utrzymana w czystości, gdy raz w tygodniu umyjesz lodówkę.
Najlepiej użyj w tym celu wody z octem, a następnie wypłukaj ją ciepłą wodą i wytrzyj do sucha, np. papierowym ręcznikiem.
Koniecznie umyj kuchenkę, by nie zalegały na niej resztki jedzenia. Nie zapominaj też o koszu na śmieci, który niezadbany może być siedliskiem bakterii. Najlepiej umyj go i zdezynfekuj, by mieć pewność, że jest czysty.
Czytaj także: Jak zastosować w domu orzechy piorące?