Jak zastosować w domu orzechy piorące?

Jak zastosować w domu orzechy piorące?

Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu. W tych krajach są traktowane jak naturalny środek piorący już od kilku wieków. Orzechy te rosną na drzewie Sapindus Mukorossi, mają 2-3 cm średnicy. Są złote, jasnobrązowe lub pomarańczowe.
/ 18.09.2010 20:24
Jak zastosować w domu orzechy piorące?

Mydło z drzewa

Orzechy z drzewa Sapindus Mukorossi są zbierane ze względu na substancję, którą zawierają - saponinę, która jest naturalnym mydłem. Orzechowce te owocują dopiero po 10 latach od zasadzenia, ale za to dają owoce przez następnych 90 lat. Orzechy zbiera się we wrześniu i październiku, a następnie suszy się je. Gdy wyschną ciemnieją, stają się brunatne oraz robią się twarde. Następnie wyjmuje się z nich pestkę, która jest bezwartościowa. Jedynie łupina orzecha jest środkiem myjącym i piorącym.

Saponina jest w ok. 15% łupiny. Jest to środek o właściwościach nie tylko myjących, ale tez insektobójczych.

Co można w nich prać

Orzechy piorące nadają się do prania zarówno tkanin białych, jak i kolorowych. Można je stosować do każdego rodzaju tkaniny, nawet delikatnych jak wełna czy jedwab. Orzechy drzewa Sapindus Mukorossi mogą być stosowane we wszystkich temperaturach prania od 30oC do 90oC. Podczas prania orzechy te nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, nie zanieczyszczają środowiska. 

Polecamy: W czym prać?

Wodę po praniu w orzechach możesz powtórnie wykorzystać, np. do podlewania ogrodu czy kwiatków.
Pranie w orzechach jest wskazane dla osób z alergią oraz problemami skórnymi np. łuszczycą.

Inne zastosowanie

Wykonując esencję z orzechów możesz zastosować ją jako uniwersalny środek myjący do, np. wanny, umywalki, podłogi, blatów, okien i innych.

Czytaj także: Środki do prania, czyli w czym prać bezpiecznie, ekologicznie i zdrowo?

Aby wykonać esencję weź orzechy i wodę w proporcji 1:4. Na wolnym ogniu duś orzechy przez ok. 10 minut. W trakcie gotowania mieszanina może kipieć i pienić się. Następnie odstaw środek do wystygnięcia, potem zmiażdż orzechy i całość przecedź przez sito.

Warto dodać, iż pranie i czyszczenie domu za pomocą orzechów z drzewa Sapindus Mukorossi jest bardzo ekonomiczne i ekologiczne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)