jak prać skórę fot. Adobe Stock

Jak prać skórę - czy skórę można prać w pralce?

Pranie skóry w pralce wydaje się być szalonym pomysłem. Więc jak prać skórę, aby jej nie zniszczyć? Skórzaną kurtkę możesz uprać w pralce w 30 stopniach, najlepiej bez wirowania, w programie „wełna”.
Barbara Lasota / 14.09.2020 08:08
jak prać skórę fot. Adobe Stock

Na początek ważna uwaga: nie ma jednego sposobu prania skóry. Wszystko zależy od jej rodzaju, a także od jakości. Inaczej też trzeba prać i czyścić zamsz. Do skór gładkich, o których tu piszemy, najlepiej stosować tylko specjalistyczny płyn do prania skór i kożuchów lub perełki do prania.

Spis treści:

  1. Czy skórę można prać w pralce?
  2. Jak prać skórę - ważne zasady

Czy skórę można prać w pralce?

Niektóre skóry można prać w pralce, inne tylko ręcznie. Czasem trzeba zastosować najpierw środek utrwalający kolory, szczególnie, gdy masz kombinację skór różnokolorowych.

Zawsze bardzo ważny jest także sposób suszenia po praniu. Gdy temperatura jest za wysoka, wtedy skóra może zrobić się twarda i podatna na zadrapania.

Jak prać skórę - zasady

  • Do prania stosuj tylko płyn do skór i kożuchów. Nie pierz skórzanej odzieży, obuwia czy torebek w zwykłym proszku lub żelu do tkanin, ponieważ może odbarwić skórę lub spowodować, że będzie twarda.
  • Gładkie skóry mocno zatłuszczone lub mocno zabrudzone namocz na kilka minut, po czym ostrożnie czyść miękką szczoteczką maczaną w wodzie z dodatkiem środka piorącego do skór.
  • Odzież skórzaną z jasną podszewką lub uszytą z kolorowej skory albo z kilku różnych skór, najpierw poddaj utrwalaniu przy użyciu środka zapobiegającego farbowaniu skór. Utrwalanie polega na dodaniu do 5–10 l wody ½ butelki preparatu i zanurzeniu w roztworze całej skóry. Pozostaw na ok. godzinę, w tym czasie kilkakrotnie poruszaj odzieżą skórzaną. Następnie zostaw do obcieknięcia. Najlepiej do tej czynności zakładać rękawiczki.
  • Jeśli nie chcesz prać, a tylko wyczyścić skórę na powierzchni (bo jest kilka plam) należy zrobić to gąbką lub miękką ściereczką. Środek piorący rozcieńcza się wtedy wodą w proporcji 1:5 – 1:10. Można przy twardszych skórach używać szczoteczki do czyszczenia.
  • Pranie ręczne najlepiej przeprowadź w wannie. Do prania cienkiego płaszcza lub kurtki wystarczy dodać do ok. 10 l wody, 1/3 butelki preparatu do prania. W przypadku kombinezonu motocyklowego, zwykle potrzeba całej butelki. Temperatura kąpieli piorącej powinna wynosić nie więcej niż 30 st. C. Nie należy wyżymać skóry. Możesz ją lekko wygnieść, osuszyć w ręczniku lub zostawić do obcieknięcia. Po wyjęciu z wody i obcieknięciu, odzież skórzaną wypłucz w wodzie o takiej samej temperaturze i również delikatnie ją osusz.
  • Piorąc odzież skórzaną w pralce, nastaw program wełna. Temperatura wody w tym przypadku też wynosi ok. 30 st. C. Możesz lekko odwirować upraną rzecz, ale na najniższych obrotach wirowania.

  • Po wyjęciu odzieży z pralki lub wanny, rozprostuj wszystkie zagięcia i susz skórę w temperaturze pokojowej na wieszaku, lub rozłożoną, ale z dala od grzejnika. Nie wolno suszyć w suszarce.
  • Wyschniętą odzież lub galanterię rozciągnij wzdłuż i wszerz. Skórę welurową lub nubukową dokładnie wyczesz. Niektórzy radzą, aby suchą skórę gładką przewrócić na lewą stronę, włożyć do wirówki i wirować na niskich obrotach, aby ją wymiędlić (zmiękczyć, uelastycznić). Dla spotęgowania efektu możesz włożyć 2-3 piłki tenisowe do wirówki.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 23.03.2018.

Czytaj więcej na temat czyszczenia odzieży:
Jak usunąć plamy ze szminki?Jak usunąć ślady z pleśni na ubraniach?Domowe sposoby na plamy z antyperspirantu?