Minimalistyczny styl pozostanie zawsze w modzie

Jak prać i prasować tkaniny cz. I

Ubrania, które posiadasz w swojej garderobie wykonane są z różnorodnych materiałów. Aby jak najdłużej Ci służyły, nie tracąc koloru ani fasonu, warto poznać wymagania, co do prania różnych tkanin. Tkaniny najbardziej popularne w Twoich szafach to: bawełna i różne jej odmiany, jeans czy len.
/ 18.08.2010 13:33
Minimalistyczny styl pozostanie zawsze w modzie

Bawełna

Bawełna jest to włókno naturalne, które możesz prać w pralce. W zależności od koloru – bawełnę białą pierz w temperaturze 95oC, natomiast kolorową – 60oC. Płukaj i wiruj w normalnych warunkach. Susz bawełniane rzeczy na słońcu (jednak nie dłużej niż kilka godzin, gdyż białe elementy garderoby mogą zżółknąć). Wysuszoną bawełnianą odzież prasuj gorącym żelazkiem.

Inne rodzaje bawełny

Wyróżniamy też różne rodzaje bawełny, np. bawełna poliestrowa. Bawełna poliestrowa jest mieszanką tkanin. Staraj się nie dopuścić do jej dużego zabrudzenia. Pierz w temperaturze 50oC – tkaniny kolorowe, a w 60oC tkaniny białe. Płukaj taką bawełnę w chłodnej wodzie. Wiruj krótko lub zostaw do wyschnięcia wieszając jeszcze mokrą. Możesz uprasować bawełnę poliestrową ciepłym żelazkiem.

Jeans

Jeans jest tkaniną wykonaną z bawełny. Gdy pierzesz odzież z jeansu weź pod uwagę, iż może się ona kurczyć. Niektóre gatunki jeansu farbują. jeans możesz prać w temperaturze 40oC. Odzież z jeansu nie ma specjalnych wymagań, co do płukania i wirowania.

Najlepiej prasuj wilgotne jeszcze ubrania gorącym żelazkiem.

Polecamy: Jak prać i prasować tkaniny cz. II

Len

Len jest naturalnym włóknem, które pochodzi z włókien rośliny o tej samej nazwie. Len możesz prać w wysokich temperaturach. Jest to tkanina, którą możesz gotować i wybielać. Kolorowe ubrania lniane pierz w temperaturze 60oC, białe zaś 90oC.

Czytaj także: Jak oszczędzać energię robiąc pranie

Ubrania z lnu nie mają specjalnych wymagań, jeżeli chodzi o płukanie i wirowanie. Len jest materiałem narażonym na dość wysokie zagniatanie. Najlepiej uprasujesz len, gdy jest jeszcze wilgotny, używaj do tego gorącego żelazka.