Jak dbać o dywany?

Jak dbać o dywany?

Dywan często jest elementem wyposażenia pokoju dziennego, salonu, sypialni czy pokoju dziecinnego. Wiele osób rezygnuje z dywanów, ze względu na dużą ilość roztoczy w nich bytujących. Dla osób z alergią dom bez dywanu jest znacznie bezpieczniejszy, a podłoga drewniana łatwiejsza do utrzymania w czystości.
/ 18.09.2010 20:02
Jak dbać o dywany?

Są jednak zwolennicy dywanów, dla których dom bez dywanu nie jest ciepły ani przytulny. Dywan to też element wyposażenia wnętrz. Nowoczesne, dopasowane do wnętrza dywany sprawiają, iż pokój ma wyjątkowy charakter.

Kolor ma znaczenie

Kupując dywan wybierz ten dobrej jakości oraz dokładnie zastanów się nad jego kolorem. Pamiętaj, iż dywany bardzo jasne, np. kremowe bardzo szybko się brudzą, natomiast bardzo ciemne dywany, np. granatowy, bordowy sprawiają wrażenie zawsze zakurzonych, gdyż nawet najmniejszy paproch jest na nich widoczny.

Jeżeli masz w domu dywan odpowiednio dbaj o jego czystość

Główną zasadą zachowania czystości w domu jest wyrobienie u domowników nawyku zmieniania butów na kapcie. Dzięki temu piach i błoto z dworu nie są wnoszone do środka domu. Do zachowania w odpowiedniej czystości dywanu stosuj odkurzacz.

Ważne, by był dobrej jakości, by miał dużą siłę ssania i moc silnika. Kupując odkurzacz zwróć też uwagę, by miał dodatkowe szczotki czy ssawki, które znacznie ułatwią Ci sprzątanie.

Polecamy: Jak zwalczać roztocza i kurz

Odkurzając pokój zawsze zaczynaj od najdalszego końca pokoju i kieruj się w stronę drzwi.

Pamiętaj, by kilkakrotnie odkurzać każde miejsce, by dokładnie pozbyć się kurzu. Jeżeli masz w domu małe dywaniki od czasu do czasu wytrzep je i dopiero potem odkurz, w ten sposób pozbędziesz się większej ilości kurzu.

Do odkurzacza możesz włożyć środki, które neutralizują zapach. Pamiętaj jednak, by unikać zapachów chemicznych, gdy masz małe dziecko bawiące się na podłodze, członka rodziny, który jest alergikiem lub zwierzęta.

Czytaj także: Jak usunąć plamy z dywanu cd.

Możesz wówczas zastosować naturalny środek jakim jest soda oczyszczona. Na dywan nasyp niewielką ilość sody, a po 10 minutach dokładnie go odkurz.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/26.09.2017 11:04
Nie wyobrażam sobie żeby w moim domu nie było dywanów. Na szczęście na rynku pojawiają się specjalne pralnie, dzięki którym nie musimy martwić się ani o roztocza ani o trudne do usunięcia plamy czy sierść. Osobiście raz na czas oddaję swoje dywany do wrocławskiej Kliniki Dywanów i jestem bardzo zadowolona. Zajmują się nimi profesjonaliści, więc mam pewność, że zlecenie będzie wykonane fachowo. Dzięki temu mam czas na kawkę z przyjaciółką lub lekturę ulubionej książki. W życiu trzeba sobie ułatwiać jeśli są takie możliwości, a nie iść pod górę :)
/25.01.2017 14:37
dywany nie sa problemem dla ludzi z alergia, jesli sa w odpowiedni sposób czyszczone. Ja preferuje ozonowanie w Klinice Dywanów we Wrocławiu. Nie tylko mam pewosc ze w dywanach nie chowaja sie juz roztocza ale i pozbywam sie wszelkich nieprzyjemnych zapachów.
/07.12.2016 14:29
Jeżeli chcesz zadbac o dywan to poprostu co jakiś czas raz na pół roku oddaj go do pralni, mój po 6 latach dalej wyglada jak nowy od jakiegos czasu korzystam z firmy dywatex i jestem zadowolona