Jak zwalczać roztocza i kurz

Jak zwalczać roztocza i kurz

Roztocza domowe są to mikroskopijnych rozmiarów zwierzęta z rodziny pajęczaków. Roztocza domowe to ok. 10 gatunków tych organizmów. Najbardziej uczulające są ich odchody. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Bytują tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i duża ilość kurzu.
/ 28.09.2016 16:39
Jak zwalczać roztocza i kurz

Optymalna temperatura do namnażania się tych pajęczaków to 25 oC, wilgotność 70 – 80%. Roztocza chętnie żyją w materacach, poduszkach, meblach tapicerowanych oraz dywanach.

Jeżeli chcesz w swoim domu ograniczyć ilość roztoczy domowych stosuj się do poniższych rad

Nie trzymaj w domu mebli z obiciami tapicerskimi.

Jeżeli możesz pozbądź się dywanów (podłoga drewniana czy z płytek jest łatwiejsza do utrzymania w czystości).Gdy jednak nie wyobrażasz sobie bez niego pokoju zdecyduj się na gęsty dywan o krótkim włosiu. Najwięcej roztoczy znajduje się dywanach rzadkich o długich włosach.

Jeżeli masz w domu książki najlepiej trzymaj je w zakrytych półkach.

Wszystkie ozdoby i bibeloty niech znajdą swoje miejsce na półkach zakrytych szkłem.

Nie zakładaj na okna grubych zasłon, a jeżeli już takie posiadasz regularnie je odkurzaj i pierz przynajmniej raz na 3 miesiące w temperaturze 60oC.

Roztoczom domowym sprzyjają warunki jakie są w sypialni, dlatego ważne jest, by w tym miejscu regularnie wietrzyć, strzepywać pościel oraz wystawiać ją na działanie promieni słonecznych, by zlikwidować bytujące tam pajęczaki. 

Dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie jest zakup pokrowców oraz pościeli antyalergicznych.

Zamrażanie

Dobrym sposobem na pobycie się roztoczy domowych jest ich zamrażanie. W ładny zimowy, mroźny dzień wystaw pościel na balkon. Jednak nie zapomnij, by odpowiednio wcześnie zdjąć ją z balkonu, by zdążyła się ocieplić przed spaniem.

Czytaj także: Jak dbać o dom, by ustrzec się alergii

Możesz też za pomocą niskich temperatur zlikwidować roztocza z pluszowych zabawek dzieci. Umieść zabawki na kilkanaście godzin w zamrażarce, potem je upierz lub odkurz.