Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery.

Jak dbać o dom, w którym mieszkają zwierzęta cz. II

Pozytywny wpływ towarzystwa zwierząt na zdrowie i samopoczucie człowieka jest znany od dawna. Dlatego jeżeli masz odpowiednie warunki i chęci nie rezygnuj ze zwierzęcia. Jednak, by towarzystwo zwierząt nie było dla Was uciążliwe czy nawet niebezpieczne musisz przestrzegać zasad higieny.
/ 18.08.2010 17:49
Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery.

Ogólne zasady higieny

Ważne jest, by w twoim domu nie był wyczuwalny specyficzny zapach zwierząt. By tego się ustrzec dbaj o higienę i regularnie przeprowadzaj następujące czynności pielęgnacyjne: myj dokładnie z zastosowaniem mydła klatki, kosze czy zabawki zwierząt. Pierz często legowisko zwierzęcia i najlepiej susz je na słońcu. Dbaj o czystość swoich podopiecznych, jeżeli to możliwe kąp ich regularnie i wyczesuj sierść. Gdy tylko możesz wypuszczaj zwierzęta na podwórko.

Kot

Gdy masz w domu kota regularnie co najmniej raz dziennie ( w razie potrzeby nawet częściej) oczyszczaj kuwetę. Kuwetę myj za pomocą gorącej wody z mydłem. Miejsce kuwety powinno być w pomieszczeniu dobrze wentylowanym. Nie pozostawiaj kuwety blisko miejsc, w których przygotowujesz posiłki dla rodziny.

Sierść

Gdy masz zwierzęta, które posiadają sierść często odkurzaj miejsca w których przebywają. Częściej pierz zarówno dywany jak i obicia tapicerskie. Możesz w tym celu używać odkurzacza piorącego, który ma funkcje usuwania alergenów z pranych powierzchni. 

Polecamy: Jak usunąć palmy z dywanu cd.

Od czasu do czasu możesz na dywany i obicia zastosować sodę oczyszczoną, którą obficie posyp powierzchnie i po ok. 15 minutach odkurz dywany i obicia.

Usuń mocz

Dość trudny do usunięcia jest zapach moczu pozostawiony na powierzchni betonowej. By się pozbyć tej nieprzyjemnej woni wyszoruj powierzchnię roztworem z octu i wody ( ½ octu i ½ wody) lub spryskaj zabrudzone miejsce denaturatem. 

Czytaj także: Jak pozbyć się bałaganu cz. I

Jeżeli nieprzyjemny zapach moczu utrzymuje się w kuwecie umyj ją dokładnie w gorącej wodzie z mydłem, a następnie wypłukaj w słonej wodzie i roztworze z octu i wody. Kuwetę wysusz na słońcu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.05.2017 23:23
Hm.. warto takiemu zwierzakowi zapewnić bezpieczeństwo.! Ja zapewniam swojemu najlepsza opiekę! Chodze do melwet w Krakowie! Gabinet weterynaryjny jest na prawdę super! Dobrze wyposażony, a weterynarze na prawdę kompetentni.