Jak zorganizować idealną kuchnię

Jak zorganizować idealną kuchnię

Kuchnia jest jednym z ważniejszych miejsc w domu, rodzina często spędza w niej czas, przygotowujesz tam posiłki, dlatego bardzo istotne jest dbanie o jej czystość i estetykę. By ułatwić sobie codzienną pracę warto zorganizować odpowiednio kuchnię.
/ 18.08.2010 16:09
Jak zorganizować idealną kuchnię

Ważną rolę w kuchni odgrywa odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Wentylacja w kuchni spełnia dwojaką rolę – usuwa z pomieszczenia produkty uboczne podczas gotowania, zapachy, ale również uniemożliwia powstawanie w kuchni pleśni. Pamiętaj, że zapachy i wilgoć pojawiające się podczas gotowania przedostają się do innych pomieszczeń w domu, dlatego jeżeli masz taką możliwość - zamykaj drzwi podczas przygotowywania posiłków.

Okap

Bardzo istotnym elementem w urządzaniu kuchni jest okap. Może to być okap montowany nad kuchenką albo pochłaniacz. Pierwszy rodzaj okapu odprowadza wilgotne powietrze na zewnątrz, drugi - pochłania tylko nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj, by regularnie wymieniać filtr w swoim okapie, gdyż tylko wtedy spełnia on swoje funkcje.

Oszczędna kuchnia

W kuchni znajduje się wiele sprzętów np. lodówka, zmywarka czy zamrażarka. Kupując te sprzęty w sklepie zwróć uwagę na to, by były energooszczędne. Codzienne używanie takich energooszczędnych rzeczy powoduje duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.
W kuchni zużywa się dużo wody, czy to do gotowania czy do zmywania naczyń. Warto zwrócić uwagę na oszczędzanie wody. 

Polecamy: Jak dbać o blaty kuchenne

Prostym sposobem na ograniczenie zużycia wody jest mycie naczyń w napełnionej komorze zlewozmywaka (nie myj naczyń pod bieżącą wodą!). Wodę, którą uzyskasz z rozmrażania lodówki czy zamrażarki zastosuj, np. do podlewania kwiatów.

Dbaj o środowisko i o dzieci

Myjąc naczynia czy sprzęty kuchenne zwróć uwagę, by kupować detergenty bez fosforanów i innych toksycznych dodatków.
W idealnej kuchni warto zająć się segregacją śmieci. Wrzucaj do specjalnych pojemników plastik, szkło czy papier.

Czytaj także: Jak myć metalowe przedmioty i naczynia kuchenne

Nie zapominaj też o bezpieczeństwie członków Twojej rodziny, zawsze chowaj w miejscu niedostępnym dla dzieci noże czy środki trujące.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)