Nawet gdy systematycznie dbasz o porządek w domu, na liściach roślin i tak osadza się kurz. Do kwiatów, które stoją w kuchni, przyczepiają się także drobinki tłuszczu. Pamiętaj, że pokryte warstwą brudu rośliny znacznie gorzej rosną.
Wszystkie rośliny mają w liściach tzw. aparaty szparkowe, dzięki którym możliwa jest fotosynteza, czyli, mówiąc w skrócie, pobieranie z powietrza dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu oraz substancji odżywczych. Kurz i brud zatyka te aparaty. Czyszczenie jest więc konieczne, ale trzeba to robić umiejętnie, aby nie uszkodzić rośliny. Zobacz, jak czyścić kwiaty doniczkowe.
Mycie szmatką
Miękką zwilżoną w wodzie ściereczką (najlepiej z mikrofibry) można czyścić mocne liście dużych roślin, np. fikusa lirolistnego, monstery, filodendrona, storczyków, zamiokulkasów czy sansiewierii.
Pamiętaj, że szmatkę trzeba często płukać wodzie - w przeciwnym razie kurz będzie tylko rozmazywany na liściach.
Czyszczenie pędzelkiem
Wszystkim roślinom, które mają liście pokryte włoskami (np. fiołek afrykański, syningia, grubosz czyli drzewko szczęścia), kąpiel szkodzi.
Te rośliny trzeba czyścić, odkurzając miękkim pędzelkiem. Sprawdzą się pędzelki używane do golenia lub do malowania farbkami akwarelami.
Kąpiel w wannie lub pod prysznicem
To dobra metoda, by umyć np. paproć, bluszcz, scindapsusa. Zanim ustawisz doniczkę w wannie, nakryj powierzchnię ziemi folią, aby uniknąć nadmiernego nawodnienia.
Uwaga! Pamiętaj, że woda koniecznie powinna być letnia, a sam strumień delikatny.
Tekst powstał na podstawie artykułu Barbary Lasoty z „Pani domu”
Czytaj także:
3 główne grzechy początkujących właścicieli roślin. Tego kwiaty nie wybaczają...
Dlaczego sukulent usycha, gnije lub żółknie? Prawdopodobnie popełniasz te błędy
Twoje rośliny zaatakowały pasożyty? Użyj tego warzywa, by pozbyć się ich raz na zawsze
To najpiękniejsza roślina świata. Za małą sadzonkę trzeba zapłacić... 800 zł