Jak odstraszyć gołębie fot. Adobe Stock

Jak odstraszyć gołębie z balkonu lub parapetu? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odstraszenie gołębi jest zawieszenie starych płyt CD albo foliowych reklamówek na balkonie.
Barbara Lasota / 15.05.2020 13:00
Jak odstraszyć gołębie fot. Adobe Stock

Bez względu na to, jak będziesz odstraszać gołębie ze swojego balkonu lub parapetu, zwróć się do administracji budynku, aby uświadomiła mieszkańcom, że nie należy dokarmiać ptaków na osiedlu. Gdy nie będą miały pożywienia, odfruną w poszukiwaniu pokarmu. Warto przy okazji dodać, że resztki pieczywa, nie są dla nich najzdrowszym pokarmem.  

Jak odstraszyć gołębie, aby nie siadały na parapecie lub balkonie? Sposobów jest wiele, proponujemy te, które nie szkodzą ptakom i nie narażają nas na duże koszty. 

Pamiętaj, że na początku warto działać prewencyjnie i nie dopuścić, aby ptaki zrobiły sobie gniazdo. Gdy tylko zobaczysz pierwsze patyki, natychmiast je usuwaj. Jeśli to zlekceważysz, a samica zacznie już wysiadywać jajka, problem będzie większy.

Odstraszacze z odzysku

Powieś na barierce stare płyty CD lub zamocuj dziecięce wiatraczki. Gdy wiatr je porusza, powstają dźwięki, których gołębie nie lubią.

Reklamówki foliowe

Odstraszaczem mogą być również przywiązane do balustrady i furkoczące na wietrze foliowe reklamówki. Nie dodają balkonowi urody, ale lepsze to niż ciągłe sprzątanie ptasich odchodów.

Puszczanie dźwięków

Dobre efekty daje włączenie co jakiś czas nagranych np. na płytę dźwięków jastrzębia - naturalnego wroga gołębi. Ponieważ jednak wiąże się to ze sporym hałasem, należy zapytać sąsiadów o zgodę.

jak odgonić gołębie z balkonu lub parapetu
fot. Adobe Stock

Naklejki i wycinanki

Można przykleić na szybach wyci​ęte z tworzywa sylwetki dużych ptaków (sowy, jastrzębia). Gołębie boją się ich, jednak z czasem oswajają się z takim straszakiem.

Zamocowanie siatki

Gdy zawiodą te proste sposoby na gołębie, trzeba rozważyć zamocowanie na balkonie siatki. Nie jest to drogie rozwiązanie - metr kwadratowy siatki kosztuje od 5 do 10 złotych.

Zamocowanie kolców

Jeśli gołębie siadają tylko na parapecie lub na barierce balkonu, rozważ zamocowanie specjalnych plastikowych albo metalowych kolców. Kosztują około 10 złotych za metr.   

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.04.2015 r.

Więcej porad: 
Jak pozbyć się kreta?
Jak pozbyć się mrówek z domu?
Najlepsze sposoby na nornice