Te gatunki możesz spotkać zimą: zobacz, jakie ptaki zimują w Polsce?

ptaki zimujące w polsce fot. Adobe Stock, Jennifer
Jakie ptaki zimują w Polsce? To nie tylko wróble i sikorki. Istnieje mnóstwo dużych i małych gatunków, które nie lecą do ciepłych krajów przed zimą. Są też ptaki, które przylatują do nas zimą z miejsc, w których w tych miesiącach jest im za zimno. Niektóre z nich możesz spotkać w swoim karmniku.
/ 27.12.2022 05:11
ptaki zimujące w polsce fot. Adobe Stock, Jennifer

Większość ptaków odlatuje do ciepłych krajów, kiedy w Polsce temperatury zaczynają spadać. Jest jednak kilka gatunków, które można spotkać w naszym kraju przez cały rok oraz kilka takich, które przylatują do Polski, aby się rozgrzać, kiedy temperatury w "ich krajach" stają się bardzo niskie. Jakie ptaki zimują w Polsce?

Spis treści:

  1. Wróbel
  2. Sroka
  3. Gil
  4. Dzięcioł
  5. Sójka
  6. Sikorka
  7. Duże ptaki zimujące w Polsce

Ptaki zimujące w Polsce: wróbel

Wróble to najpopularniejsze ptaki w Polsce. Można je spotkać w karmnikach oraz na podwórkach. Chętnie sięgają po pestki oraz niektóre owoce, np. jagody, winogrona czy jabłka. Wróble są niewielkie i bardzo towarzyskie, dlatego w karmniku najczęściej jest ich bardzo dużo.

Pomimo tego, że na skutek ewolucji zaczęły one trawić skrobię i są ptakami wszystkożernymi, nie należy podawać im chleba ani żywności przetworzonej. Wróble nie mają w głowie filtra, odróżniającego jedzenie ludzkie od ptasiego, dlatego, aby zapewnić im zdrowie, warto nie wyrzucać na podwórko ani do karmnika resztek.

jakie ptaki zimują w polsce

fot. Ptaki zimujące w Polsce: wróble/Adobe Stock, Colorful Soul

Jakie ptaki zimują w Polsce: sroka

Sroka to średniej wielkości ptak, który uważany jest za drapieżnika. Zdarza jej się atakować mniejsze ptaki oraz pisklęta w gniazdach. Jednocześnie mówi się, że jest fanką błyskotek i często kradnie to, co się świeci. Są też znane z tego, że bywają głośne, szczególnie rano.

Sroki można spotkać w Polsce przez cały rok. Często pojawiają się w parkach, na osiedlach oraz wszędzie tam, gdzie jest sporo ludzi. Jedzą w zasadzie wszystko i są dość leniwe - jeśli mają do wyboru nasiona w łupinach lub bez, chętniej sięgną po te już rozłupane. Uwielbiają także owady, pajęczaki, dżdżownice, a także ślimaki. Jeśli chcesz je dokarmiać na podwórku albo balkonie, pamiętaj, że często mocno bałaganią, rozgrzebując ziemię z doniczek lub rozsypując nasiona z karmnika.

Pomimo swojej złej sławy, sroki, które przylatują do mojego karmnika (nazywane przeze mnie Bartkami), zawsze mogą liczyć na pełny bufecik.

ptaki zimujące w polsce sroka

fot. Ptaki zimujące w Polsce: sroka/szczepank

Ptaki, które przylatują do Polski

Jednym z ptaków, które przylatują do Polski dopiero, kiedy zaczyna się zima, jest gil. Ten charakterystyczny maluszek z czerwonym brzuszkiem większość roku spędza na dalekiej północy. Tam temperatury mogą być naprawdę bardzo niskie, gile więc traktują Polskę niejako jako ciepłe kraje. Nie lubią bowiem bardzo wysokich temperatur.

Gile najczęściej można spotkać na nizinnych obszarach. Zamieszkują owocowe drzewa i raczej nieczęsto przylatują do karmników. Czasem przylatują do karmników, jednak nie czują się bezpiecznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Dlatego najlepszą opcją dla gili będą zabudowane karmniki. Te ptaki uwielbiają łuskać, dlatego najlepiej podawać im nasiona w łupinach.

ptaki, które przylatują na zimę do polski

fot. Ptaki przylatujące do Polski na zimę: gil/Adobe Stock, Yakubovich Dmitry

Czy dzięcioł zimuje w Polsce?

Dzięcioły także zostają w Polsce na całą zimę. Są średniej wielkości i mają charakterystyczne upierzenie. Bardzo dobrze także słychać je w lesie, kiedy stukają dziobami o drzewa. Dzięcioły są ptakami wyjątkowo mało płochliwymi i prowadzą raczej osiadły tryb życia. Można je spotkać w koronach drzew.

Ten gatunek ptaków lubi przydomowe oraz leśne karmniki. Chętnie sięgają po słoninę, nasiona oraz owoce. Lubią też wszelkie kule tłuszczowe. Czasem zdarza się też, że wyjadają jaja i pisklęta innych ptaków, przez co określane są mianem drapieżników.

Czy dzięcioł zimuje w Polsce?

fot. Czy dzięcioł zimuje w Polsce/Adobe Stock, Tomasz Kubis

Ptaki zimujące w Polsce: sójka

Na pewno znasz to powiedzenie "wybierać się jak sójka za morze". No właśnie, sójki prowadzą osiadły tryb życia i występują w Polsce przez cały rok. Nie przeszkadzają im niskie ani wysokie temperatury, jednak niektóre z nich migrują na wybrzeża Bałtyku, gdzie jest nieco cieplej, niż na południu kraju.

Ciekawostką jest, że sójki lubią roznosić wszędzie żołędzie, dzięki czemu przyczyniają się do wzrostu populacji dębów. To bardzo inteligentne i czujne ptaki, które potrafią zaalarmować inne gatunki w sytuacji zagrożenia.

Jesienią sójki gromadzą żołędzie, nasiona, owoce oraz orzechy. Do karmników zaglądają dość nieśmiało, choć w ostatnich latach robią to dość chętnie. Lubi nasiona i pestki, ale także orzechy w łupinach, które samodzielnie sobie otwiera.

ptaki zimujące w polsce małe

fot. Jakie ptaki zimują w Polsce/Adobe Stock, Konrad

Ptaki zimujące w Polsce: sikorka

Sikorki to niewielkie ptaki przylatujące do karmnika bardzo chętnie i bardzo tłumnie. Są bardzo towarzyskie i kiedy tylko zauważą, że gdzieś jest wystawiony bufet, od razu dają znać kolegom. Dzięki temu w karmniku może być ich jednocześnie nawet kilkanaście.

Lubią przede wszystkim nasiona słonecznika, niektóre owoce oraz kule tłuszczowe i słoninę. Podczas wizyt w karmniku czasem podśpiewują, co słychać często nawet przy zamkniętych oknach. Sikorki na moim balkonie nazywam Dziobkami - na początku była tylko jedna, teraz jest ich już ok. osiem.

Sikorki, przez to, że są malutkie, są też bardzo płochliwe. Bardzo łatwo je wystraszyć, jednak po ucieczce szybko wracają do karmnika.

ptaki zimujące w polsce sikorka

fot. Ptaki zimujące w Polsce: sikorki/Adobe Stock, nic_ol

Duże ptaki zimujące w Polsce

Oprócz małych i średnich ptaków, które chętnie meldują się w karmnikach, także niektóre duże gatunki zostają w Polsce na całą zimę. Są to przede wszystkim:

  • łabędzie,
  • bażanty,
  • czaple siwe,
  • sowy,
  • cietrzewie.

Zazwyczaj się ich nie dokarmia. Same znajdują sobie pożywienie. Jedynie łabędzie chętnie podpływają do ludzi w oczekiwaniu na nasiona i owoce. Pamiętaj, aby nie podawać im chleba!

duże ptaki zimujące w Polsce

fot. Duże ptaki zimujące w Polsce (tu: czapla siwa)/Adobe Stock, pfw

Czytaj także:
Czym karmić ptaki zimą?
Jak fotografować ptaki?
Jesienne ptaki

Redakcja poleca

REKLAMA